3 shefet i presin fletë-arrestin Gruevskit dhe 94 miqve të tij

Lence Ristoska, Katica Janeva dhe Fatime Fetai janë prokuroret e ndihmës-prokuroret anti-korrupsion që kërkojnë të burgosin ish kryeministrin e Maqedonisë.

Ish kryeministri maqedonas Nikola Gruevski do të përballet me të paktën 7 akuza që Prokuroria speciale e Maqedonisë ka ngritur kundër tij dhe shumë prej bashkëpunëtorëve të tij në vite. Gruevski qëndroi në rolin e kryeministrit mbi 1 dekadë, kohë gjatë së cilës (sidomos nga fundi) vendi u përfshi në kriza të forta politike dhe korrupsioni.

Katica Janeva, njëra ndër tre drejtueset e Prokurorisë speciale, tha se kanë ngritur padi për 94 persona, ish ministra dhe të tjerë njerëz pranë Gruevskit, përfshi ish shefin e shërbimit sekret. Në total janë 18 çështje të ndryshme. Afati ligjor i ngritjes së këtyre padive ishte data 1 Korrik, limit i cili u arrit me sukses.

Zyra e prokurorëve specialë në Maqedoni u ngrit vitin e kaluar me ngulmimin ndërkombëtar, në vija shumë të ngjashme me institucionet që po ngrihen edhe tek ne përmes reformës në drejtësi. Në Maqedoni ky institucion drejtohet nga tre gra, dhe për shumë maqedonas dhe shqiptarë të Maqedonisë optimistë, ato janë një “rreze drite.”

2 Likes

Term korrekt , bravo Blendi. Shpresoj qe ky percaktim te rrenjoset ne Kulturen e shprehjes se disa Gazetareve te Shqiperise, zyrtare.

Reforma ne Drejtesi nevojitet te filloje sa me shpejt

Te vjen turp kur i shikon keto. Maqedonia cope-cope po e ben reformen ne drejtesi. Mire a keq, por po e ben. Serbia qe vrau e preu, qe u shkaterrua me bombardime,i ka filluar bisedimet per t’u bere anetare e BE ka nja 6 vjet. Neve na rrofte inati e na u shtofte. Njerez pa palce e pa bole. Keep it up Albania!

1 Like

Kur do ti vij radha ish kryeministrit tone famekeq?

Palloshi deklaroi se i qendron marreveshjes se 18 majit. Vertet mendon se Berishet pranuan marreveshje pa garanci papreshkmerie. Apo beson vertet se premtimet e timonierit per vrasesit e “21 janarit para gjykates dhe importi i plehrave sdo lejohet kurre” te jene ndryshe per 4 vjecarin e dyte?!

Rama e ka treguar qe s’e ka problem t’ju ktheje krahet atyre qe dikur e mbeshtetnin apo qe i kishte bashkepunetore te ngushte. Kokedhima, Shpetim Gjika, sa per te permendur 2. S’e ka problem t’ja dredhi dhe Lulushit sapo te ndihet rehat. Por nuk besoj qe ka nerv te preke njeri, eshte pak dhjaks nga natyra. Kur vjen puna te dhuna, Sales nuk ja kalon njeri, i ve flaken gjithe vendit vetem te mos preket ai dhe familja. E ka treguar.

1 Like

Eehhh, sikur te kishim edhe ne 3 prokurore te tille, e ta fillonin direkt nga Palloshi, e me radhe.

Fatimja si kukull, me e mira aty, Kleopatra ne miniature.
mos ta hame me sy se qenka aksidentuar me makine dje, por pa deme shyqyr.

i magjinokam keto te trija ne ate planin qe perdor hollivudi;ne nje shkalle levizese,ku ne fillim ju shfaqen kokat e pastaj trupi me dosje ne dore dhe me xhiro te ngadalta, shifen te hedhin hapat determinant drejt vendosjes se drejtesise definitive. :stuck_out_tongue:

heu, t’palloft palloshi o pjer se s’'do te jete e larget dita, qe avash, avash, Dale e ngadale, do fillosh t’na plasarisesh trapin

Palloshi nuk di ke te palloje me pare. He per he eshte i zene me pallimin e Lulushes.

Manjola, po flasim per drejtesi, dhe drejtesi do te thote te gjithe te barabarte para ligjit, qe do te thote se nese kryeministri ben gabim/faj/krim, duhet te paraqitet para drejtesise.
Pastaj per te palluar, ti e di shum mire qe Palloshi e ka ngrene dhe do ta haje prape, une jo se jo. Pastaj ku pjerdh une per ate, mund t’ia thuash, po te doje te me dali ball per balle, le te zgjedhi ter shpuren e vet, une vetem, te zgjedhi edhe tv qe do, e te dali ball per balle po te jete burre.
Te njejtat fjale i kam drejtuar edhe Buall Mavrise nepermjet njerzeve te vet dhe medias sociale, mirpo s’doli qe s’doli ball per ball. Tani m’vjen keq per te, se u katandis si fosile, siç e thone dhe te tjeret, ndersa ky Palloshi kam frike se do kandatiset me keq. Dhe po te filloj nga numrat mbrapa kraheve, kam per t’ia shk… ter planet qe ka.
Mos me thoni pastaj pse keshtu e pse ashtu, se po e filloni ju te paret gricjen, ferkimet, dhe po ju krujt shume me mua ka per te gjet belane.

Dhuna nuk eshte zgjidhje,z.Pjer.Te shpresojme qe Palloshi te jete me burre se Buall Mavria e te kete guximin te ballafaqohet me ju.Po te gjithe thone qe eshte pak dhjaks e do t’ju beje bisht.

Ate çfar nuk e quajne Saturno, deri edhe pervers. Vete miku i tij apo ish miku i tij Meta, e ka quajtur ne interviste keto dite; njeri i pabese. Nuk po themi intervisten e para ca viteve qe e bente lecke. Une as kisha nderment te mirresha me te, e as ta ftoja ne ballafaqim, se gjithmon e kam konsideruar si karagjoz ate pallosh, mirpo njerzit e tij si puna e Manjoles duan te gricen/ferkohen, dhe une ju them; Urdhoni/bujrum/welkom, te shohim sa ju vlen lekura.

1 Like

Shiko se kam degjuar (llaf nga brenda) qe palloshi e ka shume qejf gjalpin.

Suma e tij vlonjato, nuk ka nevoje per gjalp, kushedi sa do t’jete zgafllu.

Edhe nje gje tjeter, thone qe palloshi te ka cilesuar “kazan mediatik” . Dikush shume lart ne qeveri i kish cu nje kopje te librit vq. I kshin thene dhe per ate viziten te kryeministria dhe biseden telefonike me punojset e km. Kish rrudh buzet me thane.

1 Like

Nuk e kish fjalen te sharjet,z.Pjer,po kercenimet per dhune.Palloshi nuk e ka pasur ndonjehere mik Meten.Nuk e di cka ngjare mes ju te dyve qe keni kaq mllef ndaj tij,po me duket se keni pritur me shume se c’duhet prej tij.

Me falni qe nderhyj,po nese Palloshi e ka quajtur kazan mediatik,z.Pjer ka gjithe te drejten e Zotit ta quaje “tenxhere politike” ku eshte gatuar ajo corbe me te cilen e kane ushqyer gjithe keto vite popullin tone te shumevuajtur,por te duruar.