A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#282

Marksizmi i Lubonjes dhe arlindit i lene vendet e varfera ne mjerim. Oligarket jane e ardhmja e domosdoshme e nje vendi te varfer qe me dhimbje te arratiset prej varferise. Te normalizohet e legalizohet ekonomia e Shqiperise njehere pastaj mendoni per rishperndarje te pasurise se vendosur jo-ndershem. Pasurimi i pashpirte ka filluar ne 1990 me nocionin e shemtuar “ekonomi tregu” dhe vazhdon me oligarket sot. Lufta ndaj oligarkise ne nje vend te varfer si Shqiperia ku ekonomia nuk ofron mundesi per te fituar i pavarur con ne URI dhe Mizerje. Oligarket do hane thelat e byrekut kurse poplli do haje therrimet edhe per shume vjet. Sju pelqejne oligarket shqiptare do keni oligarke te huaj ne vend te tyre por me mobilitet financiar me te madh se shqiptaret e me te panegociueshem.
I ka Kapitalizma keto, thote njoni.


#283

Lubonja nuk eshte ne te njejtin plan me Arlindin, edhe pse mund te kene mjaft piketakime. Lubonja anon me teper nga te gjelbrit, ekologjistet, populistet 5 stelle, te pakten ideologjikisht, po aspak marksist. U kovergojne interesat me pronaret e mediave qe i bejne shantazh Rames, e te trija palet perfitojne nga njeri yjetri.
Oligarket ne nje vend si shqiperia mund te behen te pandalshem e te rrezikshem per politikberjen qe mund te arrijne ta marrin peng. Por le mos te genjejme veten, edhe basha qe ben retorike anti oligarke e ben sa per show, nuk e ka seriozisht. Ne momentin me te pare qe do mgjitet ne pushtet do behet baxhkepuntori i tyre kryesor, sic ka qene kur ish kryetar bashkie me dhenien e disa lejeve te ndertimit.
Nje levizje vertet e majte do duhej te drejtonte kapitalin e oligarkeve e tu vinte fre makuterise se tyre qe mund te behet realisht e rreziksshme ne politikberje.
Deri tani nuk kemi pare ndonje zhvillim te qendrueshem prej tyre, nuk kam besim te teoria e therrimeve, pas krizes se 2008 rezultoi e deshtuar.


#284

Momentin qe ti i vendos frena Oligarkeve ata te lene pendet dhe levizin ne vendet fqinje. Kapitali ka nevoje per stabilitet dhe diktature fashiste. Nje nga pyetjet kryesore te nje investori eshte se si trajtohen sindikatat prandaj edhe i gjati i bente reklame Shqiperise si vend pa sindikata ndersa lubonistet e shpotisnin per keto deklarata.
Marksizmi nuk ka te ardhme ne Shqiperi per aresyen e thjeshte qe Shqiptari i zakonshem adhuron Pasurimin dhe bollekun material e shikon si tempull te shenjte. Kjo eshte pasoje qe nuk e ndryshon Marksizmi, por kur gjendja te ndryshoje vete Shqiptari do i avitet marksizmit.
Nuk ishte e pashpjegueshme qe ne mitingjet e Pedit deri ne 1996 kishte vetem te varfer kurse pasaniket me kostume e makina te shtrenjta shkonin ne mitingjet e Pesit. Nje i varfer qe rend pas nje partie te djathte rend pas mundesise per tu pasuruar.
Sala i dyte pasuroji morracaket e tij ne menyre te pandershme per te balancuar pezzogrossot e Pesit, dhe sot kemi 2 pale oligarke te 2 partive qe bashkejetojne me cilindo parti qe eshte ne pushtet. Vilma Nushi me Koqo kokedhmimen te pasur ishin edhe ne kohe te Sales.
@Albano-id Shtresa e mesme ka marre fund ne uesej e jo te mbijetoj ne Shqiperi. Ne Shqiperi kapitalizmi ka qene dhe do te mbetet shume i ashper e jashte kontrolli.


#285

Shqiperia si ekonomi nuk ka ndonje perfitim te madh nga oligarket, pasi keta nuk kane ndonje aktivitet te bazuar te eksportet qe do sillnin nje zhvillim te qendrueshem. Keta jane kryesisht importues te medhenj, industri sherbimesh, ndertimi, e shfrytexuesish pa kriter te pasurive natyrore qe sidoqofte nxjerrin njesoj kapital jashte. Nje shtrese e mesme e mire ne shqiperi eshte kusht per zhvillimin e vendit. Korporatat qe do mund te krijohen do duhej te kontrolloheshin mire nga politika dhe jo e kunderta.


#286

Muhabet i ngaterruar (jo teorikisht, se per teori te qajme qoshen ne, te gjithe!), por praktikisht.

Per kete muhabet, ka nje ‘laborator’ jo fort fort te ndryshem me Shqiperine: vendet e Amerikes Latine, pra disa vende qe kane ndjekur ekseprienca te themi social-demokrate keto 10-15 vitet e fundit: Ekuatori, Bolivia, Uruguai (nuk po dal kurrsesi tek vende te medha federale si Brazili apo Venezuela). Por e perseris, historia e tyre ekonomike e politike nuk eshte identike me ato te Shqieprise por disa ngajshmeri edhe kane.

Me te mirat dhe difektet e tyre, me sa kam kuptuar (parë, lexuar…) per to, mesimi qe nje vend si Shqiperia mund te nxjerre, ne thelb, eshte forcimi i institucioneve. Realisht. Dhe Rama, ne kete aspekt, me duket se eshte personi i duhur ne vendin e duhur.


#287

“Pa punë, pa asgjë. Të paktën me Sali Berishën kemi punuar në të zezë. Por ky as në të zezë dhe as në të bardhë”, tha një i ri.


#288

po gjithe kohen ne te zeze nuk shtyhet jeta o gjemb. Qe te shpetojme nga rrumpalla Saliste behet e gjitha. Per te bo pak cinikun, shqupi, sala me sakte e ka kuptu qe sa me gjate te rrije pa pushter aq me teper mbeshtetje popullore humb dhe po loz all in me djegien e mandateve duke shfrytezu dhe ata pak qe genjehen me te punuarit ne te zeze.


#289

punen ne te bardhe s’ta lejon pikerisht berisha (konkretisht shih ngjarjet e dites), eshte interesi i berishes qe gjerat te mbeten gjithnje ne te zeze


#290

Ndoshta nuk u kuptua qe e kisha me sarkazem budallallekun (sipas meje).


#291

mona oligarkja qe do luftoje oligarket dhe mbroje te varfrit me vile ne gjirin e Lazit me 11 wc dhe wc personale per macen. Kur ha shume qit dhe shume :wink:Per Ca ti hyje ne pune rroga e deputetit Mones, normalisht nuk e ka te veshtire ra djege.


#292

Pertej gallates, ka nje problem serioz me PD qe duhet pranuar: i ka shume të ulta kuotat elektorale. PS-ja, kur ish në opozite, edhe kur ‘humbte’ legjislativet, shkelqente tek lokalet: bashkite e qyteteve më të medha në vend janë prej dekadash të PS! Dua të them: unë e kuptoj mirë (politikisht, dmth elektoralisht) hallin e PD (se më perjashtim të Shkodres, po të besh neser zgjedhje lokale, zor se PD merr tjeter Bashki), por mua me duket se ata humbin kohe kot: me Sali në parlament, … si zor të ngrene kuotat elektorale.
Ok, e di qe në 2017 ai ishte nga trecereku i listes, por për mendimin tim, ishte e tepert qe ai të figuronte qofte edhe në 2017. Ja, Jozin nuk e ke më në pd (në mendimin tim, aq më mirë për ate parti). Por të mbash akoma Salën qe as vize nuk merr më dot tek ambasada USA?
:scream:


#293

PD merr 40% te votave pa bere fushate fare.


#294

te gjithe keto lloqe kavaje pa fund per oligarke, marksiste, saliste, ramiste etj jane hingellima per shkak te palloshit te marlonit ne pune e siper.


#295

E ke fjalen për lokalet?


#296

Jo vetem per Marlonin por edhe per vajzat e perdhunuar e per punen ne te zeze:


#297

Stalker e ka fajin se nuk analizon filmat vertet t’mdhej, veprat e artit klasike, por merret me modernizma ngambrapa.


#298

Si perfundim strategjia eshte “prit te shikojme si do dale protesta e radhes dhe pastaj vendosim c’do bejme neser”.


#299

jo strategja eshte:

futja pordhes gri sallate, sa te kaloje edhe kjo nate!


#300

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#301

Ne 1997 mori 35% te votave megjithese ne gjysmen e vendit rrezikoje jeten po te ishe me PD.