A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#302

Eshte e pamundur te besh vleresime te sakta me te dhena nga Shqiperia, sidomos te perdoresh nje periudhe para 20 vjetesh per te vleresuar gjendjen e tanishme. Ne 1997 nje pjese e mire e atyre qe votojne kishin ikur nga Shqiperia para zgjedhjeve ose nuk shkuan te votojne se prisnin trazira.


#303

Në 2017 Pd mori 230 mije vota më pak se në 2013.
Historikisht pastaj eshte pune tjeter : PD nuk ka patur kurre shumice 50%+ 1 në Shqiperi, më perjashtim sigurisht të 1992 (po ato zgjedhje “nuk llogariten” - si të thuash (në sensin: ishin zgjidhje për të ndryshuar sistem, dhe jo vetem parti)


#304

Nuk dua te dal jashte teme por po shoh nje film mbi Trotsky ne Netflix dhe ai llafoset si ty:revolucioni eshte si nje grua qe pret ta ashtusim ne per te pjelle boten e re .:blush:interessante jane debatet e tij me Freud .


#305

Ca u be ? A ra Rama shoke? Ishin mprehur mire jo per gje! Fatkeqesia kombetare po i jep te shtyren e fundit vetes dhe asaj qe perfaqeson ! Mund te duket e habitshme por keto kohe jane historike, te gjitha keto qe po ndodhin jane nje hap i madh drejt fundit te tranzicionit shqiptar ! Me ne fund u vertetua se injoranca e budallalleku i shprehur ne dhune nuk shperblehet ne politike ! Ju garantoj se opozita e sotme ka humbur shume pike keto kohe, e pa imagjinueshme me pare! Njerzit nuk i shkojne me pas dhunes ne Shqiperi ! Vetem jetimet e Saliut nuk e kane kuptuar akoma ! Ishin pergatitur mire, me media te huaja e te vendit qe mezi po prisnin te plaste gjylja e madhe,te bindur te gjthe se shqiptaret jane kope mesjetare qe nuk njeh njerzillek…por ajo qe pane me shume zhgenjim ishte nje zorre uji qe kishte presionin e urines se mengjesit e qe mjaftoi per te zbythur 10 te semure mendor ! Kjo more shoke shpjegon edhe protesten paqesore sot tek parlamenti ! Nuk u vjen njeri te sakrifikoj te ardhmen e tij e te femijeve per politiken ! Kjo eshte ! Pak nga pak shoke…pas dhunes do i vi radha edhe fjalorit rrugaceror te mos pranohet…do kohe por jemi ne rruge te mbare ! Ja ashtu…dore per dore drejt te ardhmes kapitaliste !!


#306

sigurisht qe dakord por une mendoj nuk duhet te kete nje opozite me perberje PDne. PDja dhe gangsterizmi i saj duhen jashte parlamentit dhe politikes nje ore e me pare.


#307

Trocki eshte i vetmi avagardist midis krereve te revolucionit, dhe shkrimet e tij jane te vetmet qe kane vlere te lexohen akoma, shkrimet e Leninit dhe Stalinit perj kohesh kane dale skarto. Lenini dhe Stalini jane katunare fare para Trockit.

Te jesh jasht teme je me teper ne teme se te jesh brenda temes - i Modhi :smiley:


#308

Jo jo, opozita nuk zgjidhet. As Sala nuk ka dash Ramen (kocke e forte) si opozitar (ka dash, psh, po ja fus kot, Majkon).
Opozita eshte ajo qe eshte dhe kaq eshte e gjitha.


#309

Ky e njeh mirë Saliun (ka qene éminence e tij gri për 15 vite!!). Dhe di se ç’ thote


#310

Iku dhe Lulushi i shkrete, iku e shkoi, e shkreta lulush shkoi e re, e virgjer do mbulohet me dhe :grin:


#311

çik vanitoz, por jam dakort, kete më poshte e ka qarë (ndofta nje nga 10 librat më të bukur botë, edhe pse aq i shkurter!)

https://www.marxists.org/archive/trotsky/1925/lenin/index.htm


#312

ndryshe kendon nryshe vepron Luli


#313

Perkthimi në anglisht ka vetem nje gabim të vogel: titulli i kapitullit të dyte të pjesen se II eshte perkthyer gabim (eshte perkthyer : The Revolution). Titulli në origjinal (siç ka qene shkruar në 1925!!) eshte “Grushti i shtetit”.

Perkthimi në frengjisht e konfirmon (Le coup d’état)


#314

Shiko te sqaroj dicka shok. Une nuk i lexoj me komentet e shkrimet, vetem ndjek lajmet ! Kam fatin qe akoma kam lidhje te forta ne ate vend, me shume aty se sa ketej jetoj! Me pelqen vetem kur nxjerrin shkume nga goja jetimet e Saliut , eshte spetakel ! Mediat shqiptare nuk jane kazan …jane poshtersi e ngritur ne piedestal. Njerez qe genjejne e mashtrojne sy me sy. Jane te gjithe matrapaz , nuk ka etike, nuk ka moral, nuk ka ide, biles nuk ka as inat personal nuk ka asgje…mbreteron vetem leku ! Blihet e shitet gjithcka ne ate vend. Provo e ik ne shqiperi, rri nje jave a dy e do te duket vetja si ai turisti i huaj qe komenton…"nuk eshte si thone shqiperia e shqiptaret ". Pyetja eshte…kush thote? . Eshte i gjithi nje pazar i madh. Eshte treg i eger !E di ti sa blogje ka ne shqiperi (ne fakt ne tirane) qe merren, komentojne apo prodhojne lajme ? News dmth…mendo nje shifer…e mendove? Jane diku tek 600, deri vjet te pakten !


#315

Ahahaha, eshte gati-gati nice të shohesh Lulin të aktroje aq keq (dhe nja 5-6 zëra qe therrasin emrin e tij :grinning:

ps: ka diçka qe tradheton rendshem keto dy-tre ditë në kampin opozitar: askush nuk guxon të thote qe opozita nuk do marrë pjese në Zgjedhjet lokale të qershorit (sa për daljen definitive nga parlamenti, ndofta bën më shume sens se sa kur dalin për 6 muaj dhe pastaj futen prap për ca jave; fundja keshtu ka pas bere dhe PS në periudhen 2009-2013 (Periudha ‘Të hapen kutite’). Avantazhi i vetem i PS qe e pengonte të ndermerrte hapa radikale ka qene fakti qe ajo i fitonte derrçe zgjedhjet lokale (90% të bashkive). E kishte solid elektoratin.

Unë në fakt e kuptoj Lulin kur thote “s’kam zgjedhje tjeter”: e degjove si tingellonin ato 5-6 zerat e mekur “Lulzim Basha, Lulzim Basha!” ? :joy::scream:


#316

Ka dicka prej naiveje po qe nuk te jep vota, perkundrazi ti humb aktrimi i keq.
Luli eshte gjithnje si cun babi qe ne cdo veprim perpiqet te imitoje te Jatin politik, Salen pasi vete nuk ka as haber as personalitet politik as kordinatat e duhura. Ky dhe ai deputeti i ri Salianji aktrojne dhe e shijojne aktrimin. Kjo eshte e keqja ne shqiperi se dhe brezit te ri si ketij salianjit i kane ngulitur idene se politika eshte aktrim, poze, profesion ku shitet rrene.(actor’s studio) :smile:


#317

Të thash : edhe shume zgjedhje nuk ka! :wink: (në sensin: kur ke vetem nja 20-30 veta idhtarë, ça do besh??)

PS: degjova Ramen. Më beri pershypje dicka : ishte shume, po shume amà i hidhur me… Metën!!


#318

Qenka bere Kolumbi thote ky jo venezuele:
‘Colombia of Europe’: How tiny Albania became the continent’s drug trafficking headquarters - The Independent


#319

dhe jam shume, po shume amà dakort me kete (meqe po e lexoj) :

Lënia kolektive e mandateve shënon një precedent unik në jetën tonë politike. Kjo ngjarje është tashmë një gur kilometrik në rrugën tonë drejt shtigjeve të rrezikshme të anarkisë dhe kaosit, që do të mbetet aty për shumë kohë. E që potencialisht do të përdoret dikur nga dikush tjetër, ndoshta edhe kundër atyre që e shpikën. “E bëtë ju këtë gjë, e mbani mend? Zbrisni pak nga pushteti tani, se kështu më pëlqen mua”, mund t’i thotë pas shumë vitesh Lulzim Bashës së mbushur me thinja, kundërshtari politik i rradhës.


#320

e pabesueshme te kete aq elektorat per nje force politike ne gjendjen aq poshte ku eshte katandisur ajo, qe t’i japin ato numra. Me e besueshme eshte egzistenca e saj si rezervuar votash me emerues te perbashket anti-maxhorance, nje fenomen ky qe do riparuar ne politiken tone se rezulton te ushqeje kete monster arkaike, PD.


#321

E cuditshme nga ana tjeter se si ky kryetar opozite, në nje hark kohor dy vjecar, perdori dy ide të ardhura nga dy analiste qe e kanë provuar me vepra qe janë dy delirantë të pakorigjueshem: Artan Fugen (për Republiken e Re (çadra) të ciles sot i eshte harruar edhe emri, dhe Andi Bushatin, me ‘djegien’ e mandateve (qe në fakt eshte doreheqje nga parlamentarizmi, dmth ide puro revolucionare).
Nuk zu mend me Fugen qe ju ngjit Bushatit???
Enigme…