A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#362

Nuk eshte pune partishe e 30%shi. (Edhepse ky 30% me teper eshte mit sesa realitet, te pakten 300 000 kane ikur jashte ne 5 vitet e fundit.)

Nuk mposht dot avdylaj bajraj habilaj balilaj doshaj frrokaj etj etj, qe percaktojne sot kush merr pushtetin e kush universitetin e bregdetin… jo me Vetevendosje, po as me ushtri.


#363

Kush tha qe Oligarket jane dukuri Shqiptare e Utopike? Ata jane realitet universal ne fillimet e akumulimit te kapitalit. Ne Uesej oligarket e qymyrit dhe celikut ne thelb nuk kane qe ndryshe 200 vjet me pare nga individet e Shqiperise se sotme e karakterizohen nga konkurence jo e ndershme, abuzime monopoliste e krime edhe ne familje. Ne shajme Tom Doshin me te drejte por ke pasur shefa policie ne qytete te amerikes qe kane ndertuar perandori ekonomike me prostitucion e vrasje pa u hyre gjemb ne kemb e duke sfiduar edhe Presidentin e amerikes. Ata nuk u futen ne burg si Al Capone por vdiqen mes niperve e mbesave te sterpasura.
Utopia qendron ne frymen e barazitizmit qe ai vend i varfer ju ka ushqyer. Ne lindim te pabarabarte dhe ashtu vdesim. Ti pret inovacion nga Oligarket? Oligarket dijne te bejne para qe nuk eshte virtyt apo inovacion. Sa per inovacionin 99% e Shqiptarve do vdesin pa arritur asnje gje thelbesore ne jete e jo te prodhojne dicka inovative.
Oligarket e kane paraprire Ramen dhe do e pasojne por jane te paret qe e braktisin nje vend te varfer. shif lojrat e fatit, pa i mbyllur mire Tirana bosat shkuan ne Maqedoni e Kosove me aktivitet e tyre sepse kapitali eshte i levizshem ne natyre.


#364

Ne asnje vend vec Shqiperise Komuniste votonte edhe ai 30% qe ja keni vu synin ti me Espanen. Mosvotimi eshte demokraci ne vetvete, kurse presioni qe te votoje cdo njeri eshte totalitarizem.
Shqiperia nuk ka pse krijon mite per shalatanet e Kosoves si Albin Kurti. Islamo-Marksizmi nuk eshte risi dhe Shqiperia mund te beje pa te. Tome Doshi e Albin Kurti jane sharlatane por me kostume te ndrysme fale ambientit ekonomiko-social ku jane rritur.
Krijimi i miteve vjen nga injoranca qe eshte padituri. Nese njef nga afer realitetin politik kosovar qe eshte i mbizoteruar nga pabesia, intriga e maskaralleku Shqiperia nuk mund te importoje nga Kosova produkte politike si Vetvendosja.


#365

lere mos i jepni shkas te flasin sharlatanet sociale te blogjeve, qe i ngrejne pazarin vetes duke u hequr te holle e te ndryshem edhe aty ku pislliku eshte i trashe e i ngjizur ne shqiperi.
"Femija’ e gjyqtares Fatmira Hajdari dhe horrit Azem Hajdari eshte individ i rritur dhe per me teper ka i hyre rruges se politikes dhe sot eshte deputete ne parlament e si e tille po gjykohet. Kapaciteti i saj eshte per te ardhur keq, s’ka gje te perbashket me universitetin e permendur, qofte dhe ne ate bisede elementare studioje.

Nejse, flasim per antarin e ketij blogu qe u intrigua edhe nga horri Murrizi i PD Lushnje, lere pastaj gagacja Hajdari.


#366

Edhe kualifikimi pse ka mbaruar Columbian nuk qendron, qofte edhe duke supozuar se ka qene studente e shkelqyer gje qe nuk e dime me siguri. Nuk e them per t’i ulur vlerat shkolles, por per t’i meshuar me teper vlerave te personit. Edhe une kam qene nga ata qe krijoja nje paragjykim pozitiv per njerezit bazuar nga shkollimi dhe edukimi qe kishin marre, por me pas kam krijuar bindjen qe nuk i duhet dhene dhe aq shume rendesi, te pakten jo gjithmone. Mund te jene studente shume te mire, por vetem aq.

Vite me pare kam patur rastin te njoh disa nga studentet shqiptare ne Harvard. Disa ishin vertet te pjekur dhe te zgjuar, disa te tjere me vinte cudi si kishin arritur te hynin ne Harvard. Gjeja e perbashket qe kishin shumica e tyre ishte qe kishin prinderit me pozite ne Shqiperi, femije politikanesh, ambasadoresh ose individesh qe punonin ne Ministrine e Arsimit dhe kishin gjetur menyren si t’i sillnin femijet ne Harvard, kryesisht duke i cuar ne shkolle te mesme ne Europe dhe andej pastaj aplikonin ne Harvard per universitetin. (Harvardi ka disa kuota te caktuara per pranimin e studenteve nderkombetare.) Shkurt domethene, shkolla e mire nuk te ben patjeter profesionist apo ne kete rast politikan te mire. Vlera e lekures duket kur tregon se c’je ne gjendje te besh me ate shkollim qe merr.


#367

U bene tre dite me kete muhabetin e mandateve apo akoma? Se aq zgjatin keto thote populli.


#368

Asnje presje nuk do ti leviz se ç’ thua.

Ajo tha qe në Columbia ka patur rezultate sh të mira (dhe kaq) ndersa në Angli (para Univ njujorkez) ka dale shkelqyeshem (kjo dhe i kish mundesuar të shkonte në univ e Columbias).
Për aq sa flet ne ate bisede, në rregull mu duk. Nuk beri sikur fliste anglo-shqip, foli thjeshte, normal dhe kaq.
Sa për pjesen tjeter qe “eshte bija biologjike e dy personazheve shume kontraversale”, kam qene, jam dhe do të jem kategorikisht kunder nje optike të tille. Kurre dakort. KURRE


#369

Pikerisht. Ndaj dhe nje dyshim imi i fshehte qe, duke pare se procedurat marrin kohe (të pakten nje muaj), opozita ka luajtur bllofin dhe vecse po pret shenjen më të vogel për tu terhequr (si pasoje e nje kompromisi të tipit “darke tek Krokodili”, “takim në 10pm me Ramen dhe marrje të 1/2 se qeverise në tryeze” etj etj ).


#370

qe eshte bija e dy prinderve njeri kriminel tjetra kundravajtese e ligjit, ky eshte nje fakt per Hajdarin vajzen.

Askush nuk paragjykoi mbi vajzen, s’patem kohe. Ishe ti qe kerceve me vrap e paragjykove kush vuri ne dukje kete fakt te pamohueshem. Je ti paragjykuesi.

pse e ben kete, jane arsyet e tua.

Ama ben pershtypje i joti ne kete rast eshte i njejti paragjykim, paralel me qendrimin hileqar te BE kur paragjykon Shqiperine dhe vonon vazhdimisht pranimin tone ne union.


#371

Nga menyra se si shkruan s’ta nep pershtypjen se ka mbaruar Ivy League.ata qe mbarojne keto shkolla kane nje stil lakonik te shprehuri ku me pak fjale shpjegojne shume apo gjerat me te nderlikuara I shpjegojne me disa fjali te thjeshta .


#372

Shqiperia me prag lufte thote koha jone qe paska qejf tia djegin zyrat prape.


#373

Koha jone eshte gazeta e Ilir Metes dhe jan tu i bo presion Rames qe ti nxjerri nga bataku ku u futen me kembet e tyre fale dorezimit te mandateve. Kesaj rradhe I Gjati nuk ka asnje ngut per te negociuar ose do i beje negociatat sa me vone ne interes te tij. Nuk ka lufte sepse nuk e jep jeten njeri qe te heqe ca hajdute per te sjelle hajdute te tjere. Por ne vakum te Pedit dhe LSi parti te tjera opozitare kan per te ngritur koken ne menyre pragmatike e do dobesoje me teper partite kryesore.


#374

Ca pune ndryshon? Ka mbaru per shkenca politike ne Fordham. Per shkenca politike, per siguri etj edhe me 1000 SAT futesh edhe ne IVY-Ls. Pastaj masterat i ka per gjeopolitike, dhe “human rights”. Bile une besoj qe ka perdor dhe te shkuaren familjare per pranim… Keto lloj MAs jane si te kristalit. Pra glorifikim i kote. Deputete pa nje dite pune reale.


#375

Nuk e di cke dash me thone. Shqiperia nuk eshte wild west i 1800 ve. Nuk ka nevoje per te favorizu kriminele perpetuale qe shkaterrojne ekonomine duke i vene zjarrin konkurences se vertete te lire. Perkundrazi, ketyre i do… une sinqerisht nuk e kuptoj dot venerimin e vulgut me armani.


#376

Quhet zhvillim ekonomik natyror lokal dhe ai vrugu me armani eshte me i dobishem ne kete pikepamje se poetet, artistet e akademiket, fatkeqesisht. Kush te pjerdh ty dhe mua… e kemenduar ndonjehere?
Nuk po flas per ameriken e wild west te 1800 por te fillimit te shekullit te 20 e Shqiperia eshte shume mbrapa per ca gjona. Veprimtaria private ne Shqiperi eshte 30 vjet e moshuar pra eshte ende ne hapat e saj. Sigurisht qe as nuk pritet konkurence e ndershme por klientelizem e favoritizem. Me kalimin e kohes situata fillon te futet ne shina. Shqiperia eshte vend me biznese me dy bilance, nje per qeverine e nje per bosin, me nje zone gri ekonomie qe nje zot e di si do shkrihet ne europen e bashkuar.
Edi Rama nuk po perkrah Oligarket por u soll ne pushtet nga oligarket. Pa aprovimin e tyre Rama ndenji ne opozite per 8 vjet e hengri parate e Koqos, ndonese PeDi nuk kapte kurre 70 deputetet. Sala ishte i pranueshem per oligarket ndersa Edvini ende jo. Sot eshte Basha qe shikohet me dyshim nga oligarkia si i Papjekur. Lsi, Pedi e Pesi mbahen fale aprovimit te oligarkeve te tyre. Nuk eshte rastesi qe Saimir Mane shoqeron ministrat e ekonomise shqiptare ne takime te rendesishme, si dje ashtu edhe sot, nuk eshte rastesi qe marredheniet e Ahmetajt me ish ministrin Bode jane te mrekullueshme dhe Bode promovohet ne Boardin e bankes Shqiptare nga Rama. Edhe Bojaxhiu e Blushi kane oligarket e tyre qe ne rast se fitojne po ashtu si Rama e Berisha do i shperblejne. Kjo tregon artificialitetin e konflikteve Pd/ Ps, sepse politikat ekonomike kane vazhdimesi dhe paria financiare e paprekshme.
Shqiptaret kane mendim shume te larte per veten e tyre qe nuk bazohet ne realizem. Vetem Dje mbeta goje hapur me racizmin e demonstruar nga politikanet shqiptare: Basha kelthiste per Rracen e larte Shqiptare kurse Nishani percmonte vendet e Amerikes Latine. Eshte mire qe politikanet shqiptare te hapin albumet e historise se gjendjes ne shqiperi jo me larg se 100 vjet e te zbresin me kembe ne toke.


#377

A duhet te dorehiqet qeveria Rama?

Po jo po jo po jo… edhe po edhe jo edhe po edhe jo


#378

Vari xingaton, dava komunistash


#379

ah sa keq me vjen per Kone Miushin, qe sapo u be zevendes, nuk po i hecen me ato qe kishte parashikuar.


#380

nuk kane ku te shkojne oligarket shqiptare pasi kapitali i tyre eshte i lidhur ngushte me politiken vendase, Gjetke thjesht nuk do fubnksiononin me.
Megjithate ne nuk kemi oligarke te mirefillte ala, por disa filiza oligarkesh.
Problemi i ketyre te ne, ne kete faze qe jemi eshte qe mund ta orientojne zhvillimin ekonomik gabim duke qene te prirur te investojne aty ku eshte fitimi i shpejte, duke keqperdorur resurset dhe kane rrezik te krijimit te flluskave si ne ndertim apo keqformimin e demografise
Bej hesap rritet ndertimi ne Tirane se ka kerkese, pasi te gjithe po ftohen te vijne ne tirane duke zbrazur periferite ku jane burimet natyrore. Ne kete menyre nxitet emigracioni, bie fuqia puntore afer burimeve natyrore, vdes industria, bie krahu i kualifikuar i punes, bie zhvillimi ekonimik afatgjate. Nuk jemi realitet amerikan. Eshte delikate perspektiva zhvillimore e shqiperise, ne nje mes gjendje mes ukrahines e greqise se krizes, etj etj


#381

Nuk jeni realitet amerikan por as Grek, Ukrainas apo Kolumbian…por kur flasim per dukurite ato reflektohen po kudo njesoj. Nese nuk shokohesh nga propaganda e shqiptareve te cmendur televiziv mjafton te ndjekesh se si jane braktisur zonat periferike te Italise e Spanjes, se si kryetaret e bashkive ne itali ofrojne incentiva per te populluar zonat e braktisura e ju prisni te mos braktiset Rubiku e Prrenjasi? Ato pasurite apo burimet natyrore na kane marre ne qafe sepse nuk i ha as qeni fut edhe naften shqiptare aty. ne do zeme vendin tone ne ekonomine rajonale ne menyre funksionale.Vendeve fqinje nuk u duhen pasurite tona natyrore por ca gjona te tjera dhe nga do te vertitemi po ne vend numero do rrijme pok nuk gjetem nje qoshe konkurruese ne ekonomine globale. Oligarke te mire a te keqinj nuk ka por ata perdoren dhe perdorin njerezit. Me kujtoni diskutimet e Tip Bleona qerretit Para e vjeter versus para e RE… nje moot…dikur behej kontrabande alkoli e dikur droge e dikur…HAMONI prosciuto.
Kur qeveriu nuk duhet te fuse hundet ne ekonomi aq me pak duhet te fusin hundet analistet televizive.