A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#382

te pasurite natyrore nuk fus vetem nafte e metale por cdo gje, edhe burimet njerzore.
une te solla nje argument se si ndikon veprimataria ekonomike e tyre ne orientimin e gabuar te ekonomise me pasojat eventuale jo vetem shpopullimin por dhe renien e industrise, shtrenjtimin e jeteses, katastrofen natyrore e ekologjike etj.
Qeveriu ka mekanizmat e duhura per te rregulluar jeten e njerzve e mbrojtur ata sadopak nga veprimtaria anesore e laizes faire. Ca paradigma si kjo e mosfutjes se hundeve ne ekonomi jane bere per tu thyer :wink:.


#383

Rubriku e prrenjasi jane nje vrap pele larg tiranes .me nje autostrade te mire shkohet ne me pak se nje ore .


#384

Per 30 vjet kemi djegur e thyer e prandaj jemi katandis ketu… ndoshta thyerja duhet te dale jashte ligjit per nje dekade. Burimet njerezore jane ato qe une thosha me siper gjona te tjera. Shif se si merr infermieret e mjeket gjermania por nuk i cik me shkop juristet. Cdo gje do shkoje ne vendin e vet fale dores se fshehte por nderkohe sovraniteti po tretet dita dites dhe nuk do kete kthim mbrapa se keshtu ka vendosur populli.


#385

te merr dhe inxhinieret, nese ka ngel njeri, se industri nuk ka, vec infermiereve, pra merr potencialin e te ndertuarit te cdo lloj zhvillimi ekonomik afatgjate. Shkurt kthehesh ne nje vend qe prodhon vetem sherbetore (infermieret) ne menyre ciklike.


#386

Te merr inxhinieret sepse ske fuqi te ndertosh si Gjermani dhe mbi te gjitha Shqiptari desheron te jetoje ne Gjermani para Shqiperise. Si do i bindesh te rrine ne shqiperi?


#387

Po ca Oligarke, teoria e Lubonjes …copy/paste e muhabeteve boshe kapitaliste ! E kush na qenka kjo shoqeri pa Oligarke njeher? Fut ketu edhe shoqerite jo-kapitaliste te dikurshme…Ne cfare sistemi shoqeror qe kur njerzit dolen nga shpellat nuk ka patur Oligarke? Problemi ne Shqiperi nuk jane Oligarket te cilet sa do te forte te jene mbeten akoma nje shkalle poshte politikes.Politika sot ne shqiperi eshte akoma ne gjendje te zhduk c’do “oligarke”, e kunderta nuk mund te ndodh akoma sot per sot ! Problemi ne Shqiperi eshte drejtesia.Eshte problemi kyc, qe ose e fut ne binare ate vend ose do e vdes, sic e ka vdekur keto 30 vjet… ketu futet edhe ky muhabet kot , drejtesia eshte e vetmja qe mund te limitoj keto te dyja ! Tjetra…mua me vjen per te qeshur me keto muhabete me 30% qe nuk votojne…apo 50% ! Ta dini ju o shok ca i ka bere shtetit keto 30 vjet halabaket anti komuniste …ca lesh shifra flisni? Shqiperia nuk di sa njerez ka e ku i ka si mund te kete lista zgjedhore…ju garantoj une qe te gjithe ju keni emrin ne lista zgjedhore e figuroni si jo-votues ! Kush e mban mend premtimin e Rames per adresat? Perse nuk e pyet njeri ca u be? Se sikur filloi pune me disa qytete pilot…nje vrime ne uje ! E di pse? Sepse duhen miliarda…eshte nje pune kolosale, qe edhe sikur ti kesh ato miliarda do te duhet nje kohe shume e gjate…vite e vite! Deri ateher do degjojme muhabete me 30 apo 50% qe nuk votojne ne shenje proteste kapitaliste apo edhe anti-oligarkekapitaliste :sweat_smile::sweat_smile:


#388

numer i rralle i Portokallise qe qellon vertet ne shenje, nga te paktat raste ne mos i vetmi ku humori ve ne fokus sistemin e drejtesise
megjithese do thene nuk eshte se kane kruajtur koken dhe aq, te pakten kane levizur nga qosheja e rehatshme e imitimeve nga politika
tregues se njeriu mesatar po fillon te beje diferencen e pergjegjesive ne sistem, mes politikes dhe gjykatave


#389

Ka ndonje socialist te na shpjegoje se pse Berisha kishte security detail nga garda 6 vjet pasi ka lene postin e KM kur ligji e ka vetem 3 vjet ?


#390

#391

Artikulli nuk sqaron se pse mbrojtja e tij nga garda e republikes u zgjat jashte afatit?


#392


#393

#394

Qeveria Rama duhet te dorehiqet e socialistet te vene nje kryeminister tjater .duhen aprovuar ligje te forta antikorrupsion ,hetim te tenderave tedyshimte .eshte skandaloze qe me te shqetesuar jane te huajte per destabilizimin e shqiperise se sa nje pjese e shqipove qe bejne thirrje per sherr sipas parimit “ te veme flaken njehere pastaj shohim e bejme “.


#395

mero bazja per demokratet o kapo, eshte shkruar per ju
ia ka veshur drejtshkrimit me 100 ne ore por rendesi ka qe nuhatja ndaj Murrizit s’paska qene pa gje kur ai u perfol me lart ne kete teme
mbase vlen si nje seri e re ne luften brenda llojit ne pd sepse horr murrizi, horr azem hajdari, kriminel berisha.


#396

jo nuk sqaron.
dhe ne artikullin perkates ne TemA komentuesit pyesnin njelloj
qeveria socialiste - qe pak i ka mbetur socialiste - s’po duket se ka qejf te beje transparence mbi kete fakt.
por as gazetaria asgjekundi nuk u ka shqetesuar qofte edhe me nje shkrim investigues - googllimi te pakten nuk nxjerr gje.


#397

E pata ndjere qe ishe nxituar. Nuk eshte aq horr ai jo, për më teper qe ka patur shume humor (unë e kisha degjuar si histori por nuk e dija se ishte ai autori)
:grinning:


#398

Do rrosh shume e shume më teper se unë : nuk e kisha parë se e kishe sjelle vete dje
:blush:


#399

Në terma teknikë, Rama eshte para dy alternativash (nese do benim lojen e opozites, dmth “të tolerojne te dyja palët”) :

  1. te jape doreheqjen si kryeminster dhe PS të zgjedhe nje tjeter kryeminster (eshte fiks skenari i 98: ikja e Nanos pas 14 shtatorit (vrasja e Azemit = djegia e mandateve) dhe zevendesimi i tij asokohe me Majkon) por në kete rast nuk do behej fjale për zgjedhje të reja dhe PD sigurisht qe do futej në Zgjedhjet Lokale të qershorit

  2. Të qendroje si kryeminster por të deklaroje zgjedhje të parakohshme njekohesisht me ato lokalet në qershor (dhe sigurisht qe PD do futej në to).

Në shikim të parë, varjanti i dyte do krijonte nje précédent të papare për Shqiperine (unë dal nga parlamenti dhe të detyroj të besh zgjedhje të reja) por edhe varjanti i parë ka pak gjasa të ndodhë (edhe pse ai ka précédentet e tij - 1998, pra eshte me i kaperdishem, si te thuash).

Mbetet pastaj varjanti tjeter : PS nuk bën asnje nga dy pikat e melartme. Për rrjedhoje opozita qendron jashte parlamentit deri në 2021. Dmth status quo.

Por gjithsesi, për nje gje jam i sigurt: opozita do futet me nje kembe në Zgjedhjet Lokale.


#400

Opozita s’futet me ne parliament se nuk eshte boycott por doreheqje te cilen nuk e merr me mbrapsht edhe sikur te duash.


#401

Po ku shkrujta une se do futet ne parlament ? :flushed: Une fola per Lokalet e qershorit