A duhet te dorehiqet qeveria Rama?


#402

e mora vesh me vone nxitimin tim. falje :pray: Kisha nenvleresuar impaktin e doreheqjeve ne funksionimin e parlamentit, dhe figuren e Murrizit: e degjova dje te fliste ne nje interviste te dates 22.


#403

keto dite ka folur Bojaxhiu, rast i arte per Sfiden per te hyre ne parlament por duhet 3%-shi. Ja si ben aotogol ps-ja kur le pas dore interesin e partive te vogla ne rregulloret e zgjedhjeve.
Megjithqe me zgjedhjet e 2017es kur lulzimi me cadren shpalli se smerrte pjese ne zgjedhje, partite e vogla si sfida nuk paten guximin te benin hap para per ta zevendesuar opoziten e uzurpuar nga pd-ja


#404

Nuk besoj se ‘mbushja’ e parlamentit eshte domosdoshmeri. PS ka 74 mandaté, pra mbi 50% të tij. Plot parlamente në botë kanë funksionuar pasi janë bojkotuar nga opozita.


#405

atehere c’eshte gjithe kjo zhurme e alarm?
une kaq e dija, fale shumices absolute funksionimi i parlamentit eshte serish i mundur.


#406

Sigurisht, gjithçka do varet nga situata në terren, pra si do shkojne gjerat.
Rama ka dy avantazhe: në popull, të themi keshtu, nuk ka absolutisht asnje atmosfere revolucionare (ta quajme keshtu). Dhe, e dyta, faktori nderkombetar eshte kategorik dhe në bllok kunder levizjes se Opozites.
Gjithe ‘filmi’ eshte se cili do të jetë ‘pazari’ qe Opozita të hyje në Lokalet e qershorit. Por qe do të hyjë, kjo nuk diskutohet (“Zgjedhjet janë prapa deres” - tha Lulushî, por pa e percaktuar (si padashje :grinning::stuck_out_tongue_winking_eye:) se cilat zgjedhje )


#407

Ti e pé deklaraten e Rames për mediat ?


#408

Lulzimi dhe PD-ja s’eshte i sigurt cfare ka bere, me kte levizje ka humbur gjithcka.
Opsionet e tyre ne politike po shteren. Jane ne nje gjendje, si i thone ketu: between a rock and a hard place.


#409

ate, jo.
10 shkronja


#410

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#411

Lokalet e qershorit PD ka 20 vjet qe nuk i fiton ne qytetet e medha e te mesme, hiq Shkodren e Kuksin.


#412

Të pazakontë krizën politike të saposhfaqur e bën pespektiva e paralizës së jetës parlamentare dhe potenciali i protestave për të destabilizuar vendin. Me heqjen dorë zyrtarisht nga mandatet parlamentare, opozita e zhvendosi debatin dhe luftën politike nga parlamenti në rrugë.

Edhe Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer, i quajti “dorëheqjet e koordinuara dhe në masë të deputetëve të opozitës nga parlamenti, dëmtim të përpjekjeve për reforma dhe të një institucioni të rëndësishëm të demokracisë”, Parlamentit.

!!!


#413

o Pallosh, kur do uleni ne tryeze e te ndryshoni kodin zgjedhor, o pall.
fillohet qysh nga ndryshimi i % per partite e vogla, nga 2,5% ne 1%
e me pas me ndryshimin e komisionerve te qendrave te votimit, ashtu siç kam rekomanduar une, or pall.
kete gje, po ta kerkojne edhe vendet perendimore, or pall, pse nuk ulesh ne tryeze.
gjer dje, kur ti ishe ne opozite, ishte Buall Mavria, qe nuk donte ta ndryshonte ligjin per zgjedhjet, ta modifikonte te pakten, por jo, e megjith protesten e partive te vogla per ta ndryshuar, ti Pallosh se bashku me Buall Mavrine, bete maskaraden e shekullit, krijuat apo thelluat me tej nje maskarade ne dem te demokracise e te partive te vogla. dhe sot ndodhemi ne krize per fajin tend dhe te Buall Mavrise.
keshtu eshte kur kodi zgjedhor qe bete athere, ne interes (vetem) te dy partive kryesore, sot kthehet ne bumerang per ju te dy.
ehh, ç’sjell miopia politike, faaakjuuu .


#414

Me kete vetting ne vend te veme vetulla me duket po nxjerrim syte .shqiperia eshte per momentin pa gjykata se kane dale te gjithe te perlyer.ja se c’shkruan lutfi dervishi nd tema .

“… drejtësia e re – për fat të keq ende nuk i kanë dalë as dhëmbët, as thonjtë.

Nuk ka Gjykatë Kushtetuese të shqyrtojë ligje që mund të cenojnë lirinë dhe të drejtat e njeriut. Nuk ka Gjykatë të Lartë që të paktën të numërojë dosjet e reja që u shtohen 30 mijë dosjeve që presin për shqyrtim dhe mund të mos kemi as Gjykata Apeli për shkak të vettingut… Në fakt, me vendimet e fundit ndaj figurave të errëta të krimit ordiner dhe të organizuar nuk ka më as Gjykatë Fakti. Tani gjithnjë e më shumë i ngjajmë njeriut që zgjohet dhe sheh vetëm epilogun e një filmi horror.

Vettingu provoi se pema e drejtësisë ishte kalbëzuar prej kohësh me rrënjë e me degë. Por edhe vettingu do të bëhet vetë për vetting nëse nuk do të ndalen kandidatura flagrante që kanë kaluar shkallën e parë dhe nëse nuk u jepet fund standardeve të dyfishta në skanim…”


#415

#416

She tells like it is :joy:


#417

Ate e di une, por ja qe duhet luajtur loja e pluralizmit ne demokraci.
Ama énigme e madhe ne Shqiperi : në gjithe boten vijne e shkojne partite, vetem tek ne, laj thaj ato dy a tre parti. Po shikoja lajmet: sot ka zgjedhje legjislative ne Moldavi, nje vend se ngjan si dy pika uji me tonin: me te gjitha gjasat, e dyta do dilte nje parti anti-establishment e krijuar vecse ne 2015!! Njesoj në Gjeorgji meqe e kam ndjekur pak a shume (kush nuk e mori e kush nuk e la pushtetin). Tek ne, ende nje babagjysh ben sikur (ben, se nje mut ka realisht takat) sikur do fuse ne lufte 3 miljon fryme. Ose kur thote Alba me lart : nuk u gjet nje shkrese e firmosur nga ai per ta rrasur ca kohe në biruce nje masakra te tille ?? (por ndofta, pikerisht, Drejtesia ka qene ne nje derexhé te paimagjinueshme, se nuk ka mundesi ndryshe)

Énigme


#418

E lexova Dervishin qe ne dreke. Problemi eshte se, nenkuptimi i artikullit te tij eshte : me mire mos e kishim bere kete mut vetingu se do na hape belà (trazira) nese fusin ne burg ndonje nga keto liderat. Dhe po te kemi parasysh se ka patur procese gjyqesore per Meten apo Bashen (nderkohe qe per Berishen mund ta hapesh brenda 10 minutash), shto dhe simpatite e tij historikisht pro-PD (ça thoshte Lutfiu më 21 janar?), si ti besoj une Lutfiut??

Jo te keqen, ai veting shyqyr qe u be por une po kuptoj nje gje keto dite: keta qe dolen nga parlamenti, shto dhe presidentin aktual, po u del nepsi ta kapin ne faj Ramen (tja kishin thyer Berishes kryeministrine sic ja thyen Rames para nje jave, do kish patur dhjetra te vdekur). E kam te sigurt qe do e provojne prap. Mire e kane, eshte e vetmja menyre per ta bere te kapur (shto qe nuk ehste hera e pare: kujto sa komisione parlamentare kane ngritur ne keto 20 vjet per ish kryetarîn e Bashkise se Tiranes, dmth Ramen).

Kshu qe Lutfiu…


#419

Problemi me kete vetting eshte se do perfundojme ne te njejten situate si ne 1992 kur hoqen gjithe gjykatesit dhe u detyruan ti zevendesonin me gjykates me 6 muaj kurs tek plepat.gjykatesit kushtetues psh duhet te kene e pakta 7 vjet eksperience e kualifikime te tjera .me gjej nje punonjes hyqymeti qe ne 30 vjet rrumpalle te tipit vidh te vjedhim ne te gjithe nivelet nuk i ka ndyer duart ?


#420

" … Por për partitë e vogla problem mbetet kodi elektoral, që sipas tyre është diskrminuese…"


#421

Kjo historia qe Sala te vret dhe Edi Rama jo…dua t’ju bej nje pyetje: Te shtyesh dike ne vetvrasje, a nuk eshte e barabarte sikur ta vrasesh ate???
Lexo keto link:
https://balkanweb.com/u-arrestua-para-disa-ditesh-per-borxhet-e-energjise-vetevaret-ne-burg-52-vjecari/

nuk dua te te dergoj linqe te tjera te ikjeve masive te ketyre viteve faj ky i politikave te qeverise, te padrejtesive te kobshme te Erjon Velise me shitesit ambulante…
te arrestimeve te berbereve…e mbani mend …kur u arrestuan berbere???
Nuk mbaj anen e berishes ketu… sepse rama eshte nje pasoje e berishes, ama dua te them…
Ku po na çojne politikat e Edi Rames???