A duhet te dorehiqet qeveria Rama?

Por tek kjo pika e dyte, ka dhe nje element qe eshte puro delir madheshtie: Berisha e ka të pamundur të pranoje qe Rama mund te fitoje nje mandat të trete qeverises rradhazi, gje qe ai nuk e realizoi dot kurre.

Deliri i madheshtise (egoja XXL) ka qene dhe mbetet semundja nr 1 e pushtetareve shqiptare.

1 Like

Po, nqs do te kishte nje alternative me te mire se ai. Jo, kur alternativa jane keto mostra.

Ma paska marrë Mero nga goja :

Pas gjithë kësaj historie qëndron dy politikanë, Sali Berisha dhe Ilir Meta.

Tamam ta paska marre nga goja!

më parë ka qenë opsion i disa komentatorëve politik radikal kryesisht me frymë marksiste

ne mbeshtetje te idese se strumbullari i ketyre vendimeve te deshperuara eshte berisha- meta flasin imazhet

lexo shprehine e qendrimin e Lulit si cirak ne krah te Sales, i cili ndjek nga larg hordhite qe tentojnw te cajne deren e keshtjelles. Eshte mentalitet kryekeput mesjetar, lufte, beteje per pushtet.
E gjithe protesta e 16 shkurtit, sikurse dhe pasprotesta ka qene e programuar ne koken e Sales qe para se te fillonte. fraza e tij drejtuar gazetareve se e gjithe protesta do analizohet poze pas poze ( tekstualisht :smile:) Vetem nje mendje perverse si e sales mund te programoje nje ngjarje.
si ne nje film te mire, ai me siper eshte imazhi i vertete, 10 perqindshi i filmit , ne funksion ze te cilit luhet 90 perqinfshi tjeter.

1 Like

E ka fjalen për Bushatin dhe Lubonjen, kaq nuk e kupton?

Luli nuk ekziston. Dhe as ka ekzistuar (nuk di ku lexova se, në 21 janar të 2011, diten kur ishte minister i brendshem, nuk pushonte se marri në telefon koleget e tij duke iu qare se Saliu nuk e linte të punonte, pra të drejtonte operacionet e policise por komandonte vete).

Nese pd djeg mandatet eshte rasti i arte qe parti antiedtablishment si vetevendosja ne kosove apo levizjet e ndryshme politike ne shqiperi te zene hapesiren e lene nga Pd per te krijuar struktura kapilare ne Rrethe me ane te zgjedhjeve vendore.

Ndofta nga ana e Rames u eshte dash të ecte më shpejt me Reformen në drejtesi (dhe ndofta tani qe flasim, Dr Herpesi do ish prapa kangjellave; vete Basha do ishte fituesi më i madh).
Por ka qene faktori Meta në mes (Rama me të drejte flet për shah politik). Kaq ka mundur, kaq ka bere…

Kjo puna e djegies më duket fitim kohe: djegia nuk ekziston juridikisht sepse:

  1. Ose shkon e dorezon mandatin në KQZ (zgjat 5 minuta)
  2. Ose nuk shkon në parlament, dhe pas 6 muajsh rrumbullak, nuk je me deputet.

Me sa kam kuptu, eshte kjo e dyta qe do beje PD sepse po beri të parën, deputetet e saj do zevendesohen me deputetet qe vijojne në listat qe PD apo LSI ka depozitu në KQZ (qe nga momenti qe nje parti depoziton nje liste në KQZ, ajo nuk i takon më partise në fjale, por kthehet në listë parlamentare - psh kur vdes nje deputet ose jep doreheqjen për arsye të tijat etj etj, ate e zevendeson kandidati në listë qe ka emrin pas tij. Eshte e njejta gje edhe kesaj rradhe, me ‘djegien’)

1 Like

Agraret e Dukes se Krimit deklaruan qe do i djegin 3 mandatet qe ju afrohen. Me siguri kta kane shprese tek Meta per ndonje puc institucional qofte edhe shperndarje parlamenti ne mungese te gjykates kushtetuese. Eshte kohe burgu dhe kta jan gati ta djegin Shqiperine po i lejoji i gjati. Lubonja i kis mus breket sot se e bukra eshte qe kur ka perplasje te forta e ha Bari popullor e jo Elefantet e parise. Bije era moot. protesta deshtoji turpshem te shtunen keshtu qe kunderpergjigja e Pedit do jete e forte.

1 Like

Jo sepse:

  1. jam gje e trashe
  2. nuk ndjek analistet shqiptare aq sa mund te mendosh ti.

pd edhe pranon hapur veprimin ne injorance te ligjit

Së pari u vendos që unanimisht të votohet pro djegies së mandateve, pavarësisht diskutimeve në parim.
Së dyti u vendos që të mandatohet kryetari Basha që të mbledhë këshillin kombëtar për marrjen e vendimit përfundimtar
Dhe së treti u vendos që të ngrihet një grup pune për teknikalitetet me njerëz që njohin ligjin dhe zgjedhjet. Emrat e propozuar për grupin e punës janë, Gaz Bardhi, Oerd Bylykbashi, Enkelejd Alibeaj, Çlirim Gjata dhe Ivi Kaso

Ne kohe krize, e mungese ligjzbatuesi, ska vlere as ligji.

Nuk ka shume faj qyqja! Fajin e i biri i kovaçit ne toshkez😋

Rama perballe bandes se idioteve te pd nuk ka per te rene kurre. Kjo i ka te dyja anet e medaljes. 1. Hajdutet, kafshet dhe spiunet e beogradit nuk vijne me ne qeveri, 2. Hajdutet dhe bq e Ps rrine dhe trashin bythen ne pushtet.

Te paren nuk e pranoj
Të dyten jo dhe aq shume. Ja, Meron e lexove. Me pak ndihme e kuptove se për cilet analiste e kish fjalen
:blush:

E dyta qendron ne beton. Ne fakt lexova vetem 2 paragrafet e pare te asaj qe solle. Flm.

Të lutem !

Ardit Rada thote se djegia e mandateve me deklarate per median eshte justifikimi per te marre rrogen nga kuvendi pa u paraqitur aty dhe 6 muaj te tjere :smile: