A e ka Basha (apo jo) mbështetjen e Uashingtonit?

Pas vizitës në ShBA, kryetari i Partise Demokratike deklaroi se kishte marre “mbeshtetje totale” nga Uashingtoni ne lidhje me protesten qe opozita vijon qe nga data 18 Shkurt. Megjithate deklarata e tij u vu ne dyshim pas nje kronike te Top Channel ku pyetjes se televizionit nese administrata e Trump mbeshtet protesten e PD-se, njeri prej zedhenesve te Ambasades Amerikane ne Tirane i eshte pergjigjur keshtu:

“Jo. Qeveria e Shteteve te Bashkuara mbështet zgjedhje të lira dhe të ndershme, dekriminalizimin dhe luftën kundër narkotikëve, por këto çështje nuk duhet të përdoren si shfajësime për të bojkotuar Parlamentin, për të bllokuar zgjedhjet, apo për të vonuar zbatimin e reformës së gjyqësorit. Nxisim dialogun midis qeverisë dhe opozitës për t’i zgjidhur këto”.

Ne pergjigje te kesaj zoti Basha sot e ka ritheksuar edhe njerhere se ka marre mbeshtetje “totale” ne Uashington. Zoti Basha i ka mbajtur keto qendrime gjate fjalimit ne cadren e protestes dhe ne faqen e tij zyrtare ne Faceook. Per hir te ketij shenimi kerkuam ne faqen e zotit Basha per foto nga vizita e tij e fundit ne Shtetet e Bashkuara por nuk gjetem asnje te tille. Takimet e zotit Basha ne Amerike nuk jane pasqyruar as ne faqen e Partise Demokratike pd.al, edhe pse te dyja keto perditesohen rregullisht.

Mungesa e informacionit mbi keto takime, e ka veshur viziten e zotit Basha me nje tis misteri. Kundershtaret e tij politike e kane quajtur viziten e tij te deshtuar, cka sipas tyre shpjegon mungesen e detajeve.

Per sa kohe ambasada amerkane perfaqson presidentin e shteteve te bashkuara,deklarata e kesaj ambasade e bame dje, daravit mjegullnajen e krijume prej fallsifikimeve te polikane tane rrenacake.
Bravo Edvin Kristaqi!

politika amerikane ka eko te fuqishme jashte usa (me shume se c’pandehin vete amerikanet).
Puna eshte se shpesh ajo perkthehet gabim, gets lost in translation, nga forca politike neper bote.
Gabim sepse faktoret percaktues te saj jane shumeplanesh (sepse demokraci e konsoliduar), nderkohe mjaft forca boterore pergjithesojne politiken usa vetem me presidencen trump.
NUK ESHTE E SAKTE PRA.
Amerika dhe pse me fokus presidencial, ka ne loje te politikes shume forca te tjera.

Fatmiresisht ato jane demokratike, dhe te perfshira goxha thelle seriozisht ne politiken usa.

Edhe sikur mos ta kete, ai nuk duhet te terhiqet. Pd duhet ti bojkotoje zgjedhjet. Kete gje ja ka thene me shume dashamiresi edha anal isti i shquar z. Bushati. Biles ata mund edhe ta orjentojne elektoratin e tyre qe tia japin votat psh partise se gjergj bojaxhiut, apo bomit apo dhe ndonje partie tjeter te s djathtes. Shkurt per 4 vitet e ardheshme duhet te bejne nje veterahje me kamzhik dhe te bejne nje pastrim rrenjesor te qelbesirave qe kane ne krye.

po dhe sikur ta kete, c’dmth kjo per votusin shqiptar? ok, perjashto ndonje fakir qe do impresionohet nga emri i Trumpit, dhe do ja jape voten pd-se, ku e sheh Basha dhe pd konvertimin e mbeshtetjes amerikane ne fitore te zgjedhjeve?
Shof nje dite ne tv Paloken qe fryhej me kapelen me emrin e Trumpit me nji atitude sikur kish shpetu boten nga naj asteroid qe kercenonte jeten ne toke. Pordhe dhe vetem pordhe. Keta jetojne me endrra po as gjumin nuk duan t’ua prishesh, aq shume u pelqen ajo qe enderrojne. Nga ana tjeter ke ket tipin arrogant qe ca thote sot, e mohon neser dhe prape perserit qe s’ka qene najher gabim. Bufona prodhon ai vend per fat te keq dhe ne fund ket bufonate ua ble populli trim dhe i zgjuar sa frengu pulen

4 Likes

Ku ka opozite me te mire se Bamir Qoftja dhe Tak Ngjela?
Ata kane per te votuar per Ramen me shume se vete socialistet.
Do te na nxjerrin mallin e kohes se xhaxhi Enverit kur votimet ne Kuvend ishin 250-0 tani do te jene 140-0.

…i bie qe te besojme ose kopshtarin e ambasades ,se Lu nuk ja mban me te pronocohet,ose keta te nerumit kongresmene e senatore :smile:

Ekipi i Trump, mbështetje PD në zgjedhjet me qeveri teknike

Gjashtë senatorë dhe kongresmenë shprehin mbështetjen e plotë të kërkesave të popullit shqiptar për zgjedhje të lira dhe të ndershme përmes një qeverie teknike.

Po ç’rendesi ka a e mbeshtesin amerikanet Sozine apo jo, kur eshte votuesi shqiptar ai qe e percakton. Te bindesh votuesin shqiptar, eshte detyra me e veshtire.
Ajo qe me habit mua ketu eshte, ç’ne ky shkrim i Blendit pro Rames, kur ai njihet ketu si pjestar i grupit te ri politik te Bojaxhiut.

Patjeter, gjer ne rrenxe.

What is a Basha?

…eh mor pjer i dashtun ,pak me vonese por ma ne fund e kuptove qe edhe Bojaxhiu eshte thjeshte nje paterice e Rames.Prandaj nuk ka rruge te mesme ne shqiperi ,o me komunistet ose kunder tyre,sepse duhen ene nja 30 vite te tjera qe te edukohet dhe emacipohet shoqeria jone.

Ku e pe ti qe ky shkrim eshte pro Rames?

fake news-et e sorosit qe po jep shpirt edhe ne Shqipni.

Basha eshte shume i forte.

desh me heq Roshin, e hoqi,
desh me heq Tahirin, e hoqi
desh me me heq Beqen, e hoqi.

desh qe te fitonte Trumpi, fitoi.

2 Likes

“Top Channel dhe i gjithe establishmenti majtisit soroist ne Shqiperi ne alert!!! A e perfaqesojne linjen dhe filozofine e Admistrates Trump familjaret e pushtetareve te sotem te cilet punojne ne Admimistraten e Ambasades Amerikane ne Tirane? A e perfaqeson Filozofine e re Trump nje Sorosian si Donald Lu?! Nese doni te dhena te sakta ju gazetaruce qe kerkoni te konfondoni te verteten, heres tjeter kontaktoni Institucionet ne DC, nese keni nevoje mund edhe tju ndihmojme me kontakte te sakta. #FakeNews Fshesa do filloje me ju e me pas kudo”, deklaron Enri Çeno.

1 Like

Po pse o Kapo xhani duhet te jete keshtu, une dhe shum e shum te tjere, per te mos thene shumica, jemi te zhgenjyer nga dy krokodilet, qe po te perkthehet me fjale te tjera, do te thote se nje levizje e paster, e ndershme, i fshin dy krokodilet.

Gjembucke, dihet boterisht se femnat, nuk para marrin vesh nga politika, e aq me keq nga ajo e prapaskenes.

Sa rendesi japin vetvetes keta kaqolat e Tiranes

Je shume i ceket ne te menduar. NESE PD NUK SHKON TANI URGJENTISHT NE PARLAMENT PER TE BERE ADETIN E VOTIMIT TE LIGJEVE TE VETINGUT ESHTE PERFUNDIMISHT E MBARUAR. Ajo, pastaj po te doje le te mos marre pjese ne zgjedhje, por duhet te votoje me patjeter ligjet e vetingut. Kete premtim jua ka bere perendimoreve PD ja dhe nuk mund ta mohoje pa u ndeshkuar nga perendimi. Aq me teper qe fatmiresisht BE dhe SHBA-ve ju duhet nje ballkan i sigurte dhe pro perendimor.

Ke te drejte Pjer, vetem ju meshkujt e merrni vesh ngambrapa (TM Tori).

Vetingu behet si me PD si pa te se mazhoranca e ka numurin e duhur te kartonave ne parlament.
Eshte justifikimi I mazhorances qe gjoja vetingu nuk behet se nuk eshte PD-ja ne parlament.

Sa per te mbaruar ,sado qe enderron zhdukjen e PD,ajo atje do te jete force e dyte ne rastin me te keq.

Tani futuni ne zgjedhje fitojini 100% dhe mbylleni komedine.
Ndersa per keto 4 vjet u justifikuat se gjoja nuk ju le presidenti te beni reforma(!!!), ne 2017-21 skeni asnje justifikim per deshtimet tuaja spektakolare.