A je gati të mos kesh më makinë vetjake?

Edhe une po them se eshte dicka me e thjeshte. E di ate teorine ekonomike te quajtur “Tragedy of the commons”, pak a shume tragjedia e se perbashktes". Ja ajo funksionon edhe ne kete rast, ka te beje me natyren njerezore.

Sigurisht i mbetet kurvareve misioni, sepse edhe Vernadsky kurvar sovjetik ishte, pallonte ne natyre. Komunizmi rus dhe nazizmi gjerman (qe ja qifte nonen Godardi) kane filluar si levizje ekologjiste antiborgjeze romantike, jane bij te romantiçizmit. E dihet si me pas ja qine nenen borgjezise, gjithashtu borgjezia ja qiu nenen atyre qe ju qiu nenen, e tani kemi mbritur qe te gjithe ja kan qire nenen njeri tjetrit, e s’ke çfar ben tjeter, vetem te vazhdosh t’i biesh fyellit ne nje brime siç ben ti rikthim i ameshuar i te njejtes.

Po mo. Edhe do jetonin edhe me mire tani po te perdornin vetem nje, e jo dy e tre per pordhe. Amerikani e do makinen sa me te madhe, se me te ndien krenari, a thu se po krenohet me ate gjene. Si tha teto Ollga: Kane shitur gomeret e kane blere bicikleta, Ashtu jeni edhe ju, katnare qe keni rene ne makina.

Eshte ne fakt edhe ceshtje kulture, ai vend qe e ka ne kulture bicikleten nderton edhe pedonale ekstra per ate mjet qarkullimi. U bene kaq vite ketu e nuk shikoj (shume rralle) asnje afrikan apo shamiqare ti japi bicikletes. Nje pjese e madhe e shqiptareve madje as nuk di ti japi asaj.

E kam thene edhe here tjeter ketu: ne Kine, kur evokon ndotjen e papare te ajrit, te thone (sigurisht, jo pa cinizem): po ju ne Perendim u tallet me bicikletat tona te dikurshme!

ps: Il faut savoir ce qu’on veut dans la vie -thote frengu*

  • (qe ne anglisht, edhe pse pa patur peshen e nje aforizme, perkthehet : In the life, it is necessary to know what one really wants) : o do ta llesh me biqikletat e 1 miljard frymeve, o do heqesh pasojat e ndotjeve (te 1 miljard frymeve)

Dialektike !

1 Like

Po, fashizmi eshte romantizem militant. Komunizmi jo

Jo mo, eshte ceshtje relievi. Nuk i ke pare malet e Tiranes? A ngjiten dot ato. Vetem po te jesh alpinist.

Po ik aman se ne dimer te gjithe duan makinen. Ju flisni sikur nuk e keni provuar dimrin ne europen qendrore e veriore. Rri e pret autobuzin e than ftohtit ne -5 grade…eshte kenaqesi ne fakt.

Po flasim per Tiranen. E nuk eshte puna e dimrit, po e them edhe nje here e teprimit, pavaresisht se njeriu si te mesohet, Se justifikime gjen sa te duash: ne dimer ftohte, ne vere vape, ne pranvere poleni, ne vjeshte bien gjethet. Se harrova. Une jo kam pritur autobuzin, po edhe kam ecur ne -15 grade. Asnje problem.

Robo, kur je mesuar pa makine, s’te duket e domosdoshme.
Kur e mban sikur gjashte muaj, ia sheh leverdine.
Budalleku eshte te perdoresh makine per ne pune nese e ke gjysme ore ne kembe, ose nese e ke shume larg dhe ke rroge qe nuk e justifikon karburantin deri atje. Por te mos kesh makine fare, nuk ia vlen.Zgjidh shume gjera qe pa makine do t’i lije t’i beje per tre-kater rruge me autobus, ose nuk do t’i beje fare. Nuk e con dot gjyshen apo prindit me taksi ne dy tre institucione brenda nje paraditeje, apo ne dy tre spitale e farmaci brenda dites, te presesh sa te mbaje radhen te secila, e pastaj ta cosh te tjetri. Do te beje nga nje pune ne dite ose do te paguaje qimet e kokes me taksi. Do te kufizoheshe shume.

Ne beizhing kish falimentu firma e bicikletave me qera. Nuk i mblidhte dot me, perhapur bicikletat si orizi ne dasmat shqiptare.

Po ate po te them robi, te moderimi, te mosteprimi.

Teoria dyfelore.Po une e kisha te ajo qe gjerat mund te rregullohen.

Aspak.Tani sic ndodh kudo,behet mode,po tregu ben seleksionimin.Ca do mbijetojne,ca do falimentojne.

mu me behet qefi qe ka shqiptar qe ka lexuar, ose te pakten permend Vernadskin, por nuk mjafton kaq. Komunizmi rus, ka nje substrakt shum me te thelle se gjermani, dmth komunizmi marksist, substrakti eshte kozmizmi rus ku Vernadsky eshte nje prej perfaqsusve kryesore, por jo kryesori. Kurse kozmizmi gjerman degradoi ne nazizem, ne fillese grupe te rinjsh bridhnin neper pyje lakuriq. Prej ketej prejardhet komponenti i fuqishem ekologjik i Gjermanise se sotme, perfaqsuar edhe ne politike, kryesisht me ngjyra te majta.

Edhe ne France ka diçka te ngjashme, por fenomeni eshte elitar. Un nuk kam nga te bej tere historine e kozmizmit, komunizmit, ekologjizmit. por te kujtoj vetem se Zhan Zhak Rusoi i mesoi Robespjerit si te qarkullonte me biçiklete (edhe Godardit me vone).

Fakt. Bile e kish dhe bbc a cnn para nje jave. Patem relata shume te ngushta per disa muaj dhe mbaj mend te ma kene treguar per humor perpara disa muajsh. Kur e pash ne lajme u gajasa.

https://www.google.com.sa/amp/www.bbc.co.uk/news/amp/40351409

Jam i sigurte ama se do gjeje ekuilibrin e vet si sherbim.

Po pra.Ate qe po them.Nje kompani ka falimentuar.

E kisha fjalen qe autobuzet ne nje klime te tille nuk jane te perpikte se duhet te udhetojne me kujdes, se mund te rreshqasin, ti nderkohe pret e pret. Kur ecen ne -15 grade nuk eshte keq se nxehet trupi nga levizja, ajo dihet. Per mua eshte me praktike makina ne tilla situata. Ne kete moment qe po shkruaj do dal perjashta e do marr bicikleten, ka vend per dyja.

Sidoqofte djema, e ardhmja eshte e transportit publik, te gjitha qeverite ne bote po financojne drejte ketij transporti, duke i hapur driten jeshile edhe transportit privat publik.