A mos ke rënë në dashuri me telefonin?

gjuhetaret thone qe 1 ne 12 fjale te shqipes , rreth 10% jane origjinale nga indoeuropianishtja. te tjerat jane te huazuara nga latinishtja, serbishtja e greqishtja qe edhe keto jane gjuhe indoeuropiane .

mire oj qyqe, ashtu te jete. te majt jotja.

nashi qe jane gjuhetare nuk do te thote se marrin vesh nga gjuhesia.imagjinata ka thane ainshtaini eshte me e rendesishme se dija :grinning:

ku ke ti tru te kuptosh ajnshtajnin. ik vej femijet ne gjume ate bej.

Ju merrte malli kur temat shkonin per fjalen e bukur shqipe lesh? Faleminderit kurrrrrrreshtar!

http://www.vatrarberesh.it/argomenti-trattati/la-lingua/arvareshu-il-protosardo-illirico.html

Faqa da kulo?

xixe, problemi eshte me serioz se e kujton ti sepse eshte me i gjere se e kujton ti. Ne kete rast nuk eshte problemi vetem kerrabat e shtrembera pellazgjike, eshte e shtrember edhe fela tjeter indoevropjane, eshte e tere linguistika nje bythe e shtrember ngambrapastrukturale, siç eshte ne fund te fundit çdo fushe e kultures ku dy fele trokellijne midis tyre njesoj si ne politike majtas dhe djathtas njesoj si ne Peshk, ne çdo teme, edhe teme jo politike. Tere problemi i kultures ngambrapa mund te reduktohet ne dy fele bythe qe grinden ne mes veti, e ne kete menyre nuk lejojne kurre te dale ne shesh e verteta, ne Peshk dhe pertej Peshkut, duke shkaktuar nje dem te jashtezakonshem. E tere vuajtja e njerzimit pason nga ky konflikt qe e gjen ne esence kudo. E nuk flitet per ndonje te vertete abstrakte metafizike vari hejbet, por per gjera konkrete: psh nuk ndodh njesoj me bimen mrekulli te kanabisit qe ka veti çudiberese antidolorifike akoma te pastudjuara mire per shkak te sherrit midis te majtes dhe te djathtes per çeshtjen e nyje gordiane te ndalimit te droges? Çdo pale ka argumentet e saj legjitime dhe shume te mençura, por rezultati eshte se shume te semure terminale duhet te kalojne ne te Pertejmen nepermjet Ferrit te dhimbjeve pa ndihmen e efektit mrekullues te bimes ne fjale.

Konkretisht ne rastin ne fjale, ka disa dhjetra vjet qe Akademia Franceze e ka “zgjidh” problemin nyje Gorde ne menyre te prere me nje vendim qe ndalon ne menyre kategorike shqyrtimin e çdo studimi lidhur me ekzistencen e Gjuhes Origjinale ose Universale, gjetja e se ciles ka munduar ne shekuj dijetare, te famshem dhe jo te famshem. Konsiderohet nje profke njesoj si kerkimi i motorrit perpetum mobile. Dhe pare llojin e gjese Kurreshtar Dallkauk Delenxhi Imaxhinejshen Kurvejshen, kane te drejte nga pikpamja e tyre, dihet qe niveli i psikopatise intelektuale dhe jointelektuale eshte gjithnje ne rritje ne bote me shifra alarmante. Nuk du me e hap me tej lojen duke identifikuar problemin e ekzistences se Gjuhes origjinale me ekzistencen e Teorise se Komplotit. Eshte e njejta gje, shembull jane Kurreshtar koqja djathtas dhe akademiku Umberto Eko loqja majtas qe vazhdimish nuk lodhen se derrdellituri me vixhut maniakal per keto pune, per Gjuhen Origjinale dhe Teorine e Komplotit, nga pozita te kunderta.

Problemi eshte edhe per feloret akademike indoevropiane: po sikur te ekzistoje vertet gjuha universale? Dhe problemi i vertete eshte qe asnjeri nuk e konsideron problemin e vertete shtruar si pyetje provokuese: cili eshte motivacioni i thelle i ketij lloj vendimi qe frenget e kane te shkruar dhe te tjeret, nen shembullin anglo-sakson urte e bute e plot tigani, e kane vendim te pashkruar, por jo te pa zbatuar? Provo te gjesh motivin e vertete, jo justifikimin kunder derr-derreve psikopatike te Kurreshtareve, qe, siç e thashe, meritojne te varen prej llape, sepse demin me te madh ja bejne çeshtjes se tyre.

Pa he perpiqu t’i japesh pergjigje kesaj pyetje se ndoshta te ndihmon te kuptosh ne çfare fele gjendesh, e ndoshta ndrron pozite ose te pakten fillon e dyshon poziten qe ke, sepse ka do kohe qe as nuk e di me ku je e nga behesh.

1 Like

Meqe u pa pune gjembi, dhe meqe bie fjala, a ke ndonje ide per etimilogjine e toponimit “Kurvelesh”? Apo te présim pellazgologun?

1 Like

duke qene se ne shqip shumica e foljeve baze jane monosyllabe (nje rrokshe, ha, pi, qi, rri, etj, qe eshte po ashtu veti e gjuheve te vjetra) çdo fjale qe gjen poshte e verdalle mund “ta shqiperosh”, puna eshte qe e gjitha te kete sens, llogjike, dhe te qendroje si variant. plus qe fjala tek e cila do mbeshtetesh duhet te jete po ashtu shqip, dmth te vetshpjegohet. psh nje fjalor etimollogjik imi, per fjalen ODEUR (Odor lat.) thoshte qe kjo vjen nga nje fjale e vjeter indoeuropiane E DLER, qe ne fakt eshte E DHJERA. qe mban ere te keqe. DHJES vjen nga leshoj per DHE. ja pra ku e shpjegojne çdo gje, nga shqipja. ndersa latinishtja te ha mune, nuk shpjegon gje, sepse eshte gjuhe qe e ka huazuar fjalen, apo veprimtarine.

per Kurvelesh, ta shqiperosh duhet ditur ndonje legjende, ndryshe nuk e shpjegon dot.

por shqipja eshte gjuhe shume e rregullt. vetem sikur te marresh fjalet (apo rrenjen) DIELL - DRITE - DITE - DITURI - DIJE - DJEG - etj. duket direkt pa qene shkencetar qe ka Unitet, jane fjale qe te gjitha vijne nga e njejti burim.
te njejtat fjale merri ne çfaredo gjuhe tjeter, frengjisht (gjuhe gati 100% qe vjen nga latinishtja) SOLEIL - LUMIERE - JOUR - SAVOIR - BRULER - etj. direkt duket qe jane fjale te mbledhme nga kudo, pa asnje lidhje. s’kane rrenje te perbashket. tani ai gjuhetar qe vjen dhe na thote qe fjala shqipe DITE vjen nga ajo latine DIURNUM apo ndonje gjuhe tjeter. eshte rrotekari dhe s’merret per baze.
fatkeqesia eshte qe keto gjera jane studime “pa buke” per universitetet, se sikur te kishte Lek, te nxirrnin diçka prej tyre (siç nxjerrim nga studimi shkencave ekzakte, keto enigma do te ishin zgjidh me kohe. po asnjeri s’ka fitim, perkundrazi humbje. ça fitojne italianet, francezet, anglezet e te tjeret, me e ven shqipen ne piedestal ? gjuhen e nje populli qe jeton akoma ? asigjo. asnje fitim s’kane.

1 Like

pranej them qe je dallkauk dhe jep shpjegime dallkaukesh pellazge. Pothuajse gjithnje te githa keto lloj arsyetimesh formale hane shan hane bagdat kane nje plase te mbuluar me gjethe fiku ne menyre dallkaukshe, çfare nuk shkon paraqitet shikur shkon per bukuri futi gishtin me lezet metodes. Ne menyre dallkaukshe, nje here luhet me kuptimin, nje here me morfologjine.

Fjala odeur ka kuptim neutral njesoj si fjala shqip “ere”, dmth era mund te jete e keqe si ere e vrimes se bythes tende, por mund te jete edhe ere e mire si odeur e vrimes de cul de zhardines dhe gjembit qe bashkepunojne per te drejtat e njeriut per nje jete me te mire ngambrapa te lyer me profum freng jardin sur le nil.

1 Like

ne frengjisht nuk ka kuptim neutral por te eres KEQE. per eren e mire perdoret AROME.
fjala DESODORISER - DEODORANT ja ven vulen kesaj qe po te them. me heq eren e keqe.

ps: ti ne çdo postim tregon qe s’di asgje me baze. ke vetem guximin e lloshit te sulmosh te tjeret.

1 Like

eshte e njejta gje si ne italisht, odore, deodorante, aroma

edhe ne shqip ke ere dhe arome, tjeter pune se ne apartamente e shkrete te Parisit ka ere te mire edhe aroma e bythes se Romi Shnajder kur ja hyp Marloni.

e po ik dhe futi nje te mesume me te mire italishtes atehere, se nuk e ditke mire.

o hajdar po te them qe eshte e njejta gje edhe ne pellazgjishte qe na e kan vjedh parizjanet bashke me kosoven per te pallu Romi Shnajder qe dhjet mut sanskrit me arome te mire.

gjithmone e me teper fjalet e humbin sensin e pare ate te origjines. prandaj dhe njerzit gjithmone e me teper e kane te veshtire gati te pamundur te merren vesh, llogjikisht. duhet forca qe t’i nenshtrosh, per te rrene dakort.

neper fjalore (por jo ne perdorim) i japin edhe kuptim te ajrit te mire, po jane kllufa ata qe i shkruajne fjaloret e sotshem. nuk e dine gjuhen. po te ishte ere e mire, nuk kishin pse te krijonin fjalen DEODORANT. colonisation <=> décolonisation etj, etj.

Ashtu eshte moj ere e keqe sepse njerzit shpesh here qelben ere si ty, ata qe shkrujne fjaloret jane kllufa si ky kllufi ketu poshte.

Seuls, la sensation, le souffle de l’eau salée demeuraient en moi. Je sentais l’odeur du varech, l’odeur de la vague, la rude et bonne odeur des côtes - Guy de Maupassant, Épave

SINONIMI DI cattivo odore
effluvio.

CONTRARI DI cattivo odore
fragranza.

SINONIMI DI buon odore
profumo, olezzo, fragranza.

CONTRARI DI buon odore
lezzo, tanfo, mefite.


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

tani sipas zakonit thirre ne ndihme Hitlerin?

Prenej them qe je dallkauk dhe me teper psikopat kriminal, e akoma me teper je edhe lekist i qelbur qe i mat gjerat, edhe te verteten, me kutin e fitimit. Ti je fitimitari qe fiton lek me teper se te gjithe, di me teper se te gjithe, per te qene me teper se te gjithe ben edhe gomarin provokator me teper se te gjithe, ben me teper gomarin se te gjithe. Kampion i gomereve je:

fatkeqesia eshte qe keto gjera jane studime “pa buke” per universitetet, se sikur te kishte Lek, te nxirrnin diçka prej tyre (siç nxjerrim nga studimi shkencave ekzakte, keto enigma do te ishin zgjidh me kohe. po asnjeri s’ka fitim, perkundrazi humbje. ça fitojne italianet, francezet, anglezet e te tjeret, me e ven shqipen ne piedestal ? gjuhen e nje populli qe jeton akoma ? asigjo. asnje fitim s’kane.

s’kupton ti poetin, ça me thone ty pa te fut trute e mia. flet per eren qe i vjen nga alget e detit, e quan te mire, se naturale. perdor pak me perpara saj fjalen RUDE = e ASHPER, e forte. por kjo nuk eshte ere e mire, ne sensin e aromes apo parfumit. po ti s’kupton lal, ça me te shpjegu ty me teper.
poetit mund ti duket e mire dhe era peshkut, e peshkatarit, e qepes, etj. ai do me te fut ne ambient te dhene. po pershkruan. por nuk perdor njeri fjalen odeur, ne nje kuti parfumesh, se nuk e shet dot me.

gjuha eshte SUBTILE sidomos frengjishtja.

po o kampion i gomereve qe i kupton te gjitha, e ben sikur nuk kupton qe eshte pikerisht neutraliteti i fjales odeur qe ben te mundur tere kuptimet elastike poetike.

ti ndodhesh tek faza e dyte, ajo e luftimit te se vertetes. ta shpjegova dje. ka mundesi qe mos perparosh me shume. se do kapacitet me te madh nga yti.