A mos ke rënë në dashuri me telefonin?

o hajdar, un nuk kam nevoje te luftoj te verteten sepse po e luftoni ju dhe akademiket. Perkundrazi, po perseris gjithnje qe edhe gomari me veshgjate do ta kish marre vesh, e ti nuk po e merr vesh:

mbi te verteten jeni duke dhjere te dy felet, si fela akademike qe fito pare me te verteten, ashtu edhe fela antiakademike qe nuk ka mundesi te fitoje pare me te verteten, e shpreson te fitoje pare me te verteten e Teorive te Komplotit antipellazgjike te organizuar nga Harvardi dhe Oksfordi.

ma perkthe pak ne shqip ate rreshtin e mopasanit per te te mat talentin.

me trego llagarine e pareve qe ke ne banke, qe te mat se kush ka me teper pare nga ne te dy.

paret jane letra, qe zhvleresohen me kalim te kohes, por si VLERE psh, une kam miliona. s’ma ha mendja se krahasohemi dot bashke. 250 miliard ka psh Apple cash ne banke, po vetem nje veper e louvrit, Jaconda psh ka me shume vlere se kaq. a po kupton ?

edhe me paret fitove, i forte je vallaj. Tani me trego sa cm e ke palloshin, qe te dale kush e ka me t’moth.

me pak perversi e ka me te modh. eshte formula matese kjo.

me t’moth e ka ai qe ka fotografine e mamase ne muzeum.

kam gjyshen atje ne fakt, ka qene nxenese e shkolles se pare qe u hap per vajzat ne shqiperi, me urani rumbon si zonjushe. ndersa nena me ka vdek ne 2000, kancer ne gjoks. kaluan vjet pa u kuptu.

aha e kuptova, qeke nipi i teto Poliksenit, fitove edhe kesaj radhe, e paske t’moth sa te shok Enver.

Kurvelesh=brazdat e lakuara ne latinisht .

2 Likes

ne çfare kohe ja kane vene latinet kete emertim ?
sepse me kreshta te lakuara eshte gjithe shqiperia si vend malor qe eshte. pse duhet pra qe ky vend vetem te quhet keshtu prej latineve .
se ne fakt llogjik duket si shpjegim.

e shef or dallkauk qe edhe kreshtat do me i laku vetem ti, latinet nuk kane te drejte t’i lakojne krehtat.

He bej pyetje shkencore tani: ne çfar ore e lakoi kreshten latini?, si quhej ky latini? nga ishte ky latini si vendlindje? sa e kishte numrin e kembes? sa cm e kishte pallen? kush eshte me kampion si gomar: ky latini kreshtetar apo pellazgu kurreshtar?

pyetja eshte llogjike. se perse nuk i ka dhene edhe toponime te tjera shqiptare rrotull, por vetem kurveleshin ? nuk mjafton vetem te thuash qe ky emertim vjen nga kjo fjale, sepse mund te jete edhe thjesht rastesi. siç mendojne kundershtaret e tezave qe origjine eshte shqipja.

po fjala KURVE = grua me moral te keq, nga latinishtja vjen ? apo nga sllavishtja ?

Hyp ne kateder gjuhesie nje manall qe as nofken e vet nuk e shkruan dot ne shqip si duhet. Fjale e thjeshte, me 3 rrokje…

po ti tendin e ke shkruar mire ?

Ndoshta lidhet me terrenin shume te thyer (shume te kurbezuar) te krahines.

Kete emer e ka edhe nje lloj ure portative qe perdorej nga ushtria romake per
te kaluar zona te veshtira, shume te thyera. Kjo thuhet tek libri :
Autor: H. H. Scullard, Titulli: A History of the Roman World 753 - 146 BC.

Ne zonen e Kurveleshit ka gjurme te shumta te ndertimeve mbrojtese te kryera
nga ushtrite romake, psh ne Gusmar. Kohet e fundit atje u zbulua nje ujesjelles i
kesaj periudhe.

keto shpjegimet zyrtare jane me te mjegulltat. jane aq te pergjithshme, sa duhet mrekulli historike qe nje emer i tille, aq i vaket, t’i rrezistoje aq shume kohes.
gjithesesi ajo çika qe e hapi kete muhabet, me Kurveleshin, kish ne koke nje variant krejt tjeter. ose te lidh me Leshin ose me Kurven, fjale te dyja shqiptare te sotmet te fjalorit.

ajo çika qe hapi muhabetin e leshit te kurves, e hapi me qellim per tu talle ne stilin halldupçe te shpjegimit pellazg kurreshtar qe kur gjen ne mongolisht nje fjale ngjashem dhe me kuptim ne shqip, e fillon e perdredh leshin e kurves intelektuale ngambrapa qe i interpreton gjerat si pas qefit meqe Niçe ngambrapa ka thene qe nuk ka fakte ngambrapa, ka vetem interpretimi te fakteve ngambrapa.

shpjegim nuk ta solla per te trguar prejardhjen latine te fjales qe as me intereson fare, por per te thene qe nuk eshte ndonje çudi toponomia latine ne Shqiperi, pare qe kemi kaluar ca vite nen pushtimin romak. Merre me mend kemi edhe nje toponomi ruse, Qytet Stalin, pa na pushtu Bashkimi Sovjetik.

He tani beje terkuze muhabetin sipas zakonit si torollak: nuk eshte e vertete, Ruset na pushtuan ne Pashaliman.

te solla nje faqe italiane, shko dhe hidhe poshte ate profesorin qe ka shkruar atje, mos u merr me mu anonimin. une sa per te vrare kohen e tepert shkruaj ketu.

s’quhet me qyteti stalin, si dhe ky emertim eshte shume me i pervetshem sesa kurbat natyrale te maleve qe gjinden gjithkund edhe ne vete itali, nga vinin romaket tek ne.

Epirin e shpjegojne me fjalen Kontinent qe e quakan greket. kur lidhet me PIRON qe ka qene mbret i epirit. E PIROS. krahina e Piros. pra vetem keshtu ky emertim ka arritur t’i rrezistoje kohes, historise, dhe jo duke qene emer komun, kontinent.
Qyteti Stalin, Stalingradi, Aleksandria, Konstandinopoli, etj, ta japin kete llogjike lehtesisht. jane PROVA historike.

un nuk merrem me ty se di çfar budalle je, merrem me mendesine tende budalle qe e kane shum intelektuale te shquar, dhe me mendesine budalle te kundeshtareve te tyre qe jane gjithashtu akademike te shquar.

Dhe teknikisht profesionalisht nuk hedh poshte asgje, sepse as denjoj te hedh poshte teknikisht profesionalish ne kete rast dhe çdo rast tjeter, sepse problemi teknik eshte i dores dyte. E kam thene disa here se ku rref çekiçi, por ti si gjithnje do te besh gomarin per te vene ne prove durimin tim. Une nuk merrem me profesore, e as jam mare kurre, e kam per turp te jem profesor ne kete lloj kohe. Me mire hamall, eshte me e ndershme dhe me e shendeteshme per shpirtin ose mendjen.