A mos ke rënë në dashuri me telefonin?

shko e vizito Muzeun Kombetar se aty e ke foton edhe te teto Poliksenit.

s’kam nevoje ta di, por ngaqe e permende dhe si emer nuk me thote gje te madhe. plus qe duket greke nga emri. une jam shqiptar per vete.

Etymology Edit
From Proto-Slavic *kury, from Proto-Indo-European *keh₂ros (“loved”), from *keh₂-. Cognate with Latin cārus, Latvian kārs.

Ke filluar e ke prishur gojen keto kohet e fundit, ç’i ke keto fjal te pista!?:sunglasses:

1 Like

Jo c’ne por perpiqem Te sqaroj meqe Jane pjese e fjalorit te shqipes dhe nje krahine qe po na nderon duke tejkaluar pervit pllanin e prodhimit Te kanabisit po mundohen tia shpjegojne toponomine duke i vene emra Te lige :smile:

2 Likes

Ne bote s’e mendoja kete gjembi. Mendja ime e thjeshte me thoshte qe toponimi eshte bashkim dy gjerash te dashura per shqiptaret dhe qe ne kete zone duhet te kene qene me bollek.

Me vazhdu kshu kjo teme per at Zot rrezikon shendetin mendor nese perpiqesh me lexu/kuptu further. Komentues give up sa s’eshte vone.

https://youtu.be/HdmzKSVyQSY

pse o qelbanik, vetem jot eme dhe teto Polikseni duhet te shkollohen si toçe me shkolle, ndersa te tjeret duhet te mbeten toça analfabete? Nga ç’lloj race ariane majmuni te veçante rrjedh jot eme dhe teto Polikseni qe jane te destinuara te shkollohen dhe te kene foton ne Muze Kombetar, e te tjerat te jene te destinuara vetem te lajne leveret, gatuajne dhe pjellin kalamaj? Apo kshu ka thene Niçeja dhe Gobineau i dale nga gopi i aristokrates?

fillove prap nga nenat. mire vazhdo po ta ngrefi kjo pune.

do vazhdoj derisa te me quash babe!

Lere Inkuiz se e traumatizove për fare

Edhe në endërr do t’i shfaqesh Kurros si Darth Vaderi: “come my Son”

Kush te ndalon?

imagjino ç’do kishin thene shqiptaret per Naimin sikur te ishin te shkolluar. manall e kaluar manallit eshte ky njeri. shyqyr qe turku nuk i la te arsimohen. arritem dhe krijuam nje shtet te pakten.
apo kupton or kllufi me arsim apo do shpjegim me te holle per arsimin masiv ? sasia ul cilesine kudo, edhe ne arsim.

gjembi nje pyetje per ty, çfare simbolizon Dhia ne perkrenaren e Skenderbeut ? pse e mbante ky ne koke, a nuk mendonte se dukej qesharak ? po emri Skenderbej çfare do me thene ?
s’besoj se i ke shtru vetes te tilla pyetje ti.

po emri Skenderbej çfare do me thene ?

Keto i kemi mesuar qysh ne fillore o pasardhes i Iskander (i madh) beut.

1 Like

nuk i dhe pergjigje dhise. (ta shtova kot kete te Iskander = Aleksander. turqit nuk kishin asnje dyshim psh qe Skenderbeu ishte Aleksandri i Ri i Maqedonise, gje te cilen ky ja u provoi per me teper, duke i mposhtur 22 here, sa qe gjalle, se vdiq prej semundjes). tani pres te me pergjigjesh per dhine.

po ket zor se e gjen.

lidhet me Epirin, jo me kete shpjegim te wikit, Skenderbeun e njihnin edhe si Princi i Epirit. shpjegimi eshte dmth me konkret, me historik, jo mistiko-mitollogjik. Skenderbeu donte me fitu, ishte pragmatik, ishte Ushtar, nuk ishte shef sekti.