Artan Lame shkrin gjithë zyrën e ALUIZNI-t, Berat me një të rame


#117

Po t’i duhet te perdori ndonje kazme a lopate per ndonje spot publicitar, i thuaj te gjeje ndonje me bisht te shkurter qe te mos dale si Velua.


#118

Si thote poplli ine vetullngjit, veshderr dhe ballgjere?
Shtati nje pellembe zemra guri i rende !


#119

Bejne pune ato lopatat e famshme xhenjere :grin:?


#120

He tamam si ato vetem hiqi bojen jeshile qe te mos dallohet.


#121

Ket Shqipni i lane peshqesh kta te rrumpallhanes. Ca t’baje,t’i veje rruspen treqerekut te Shqipnise ?!
Ai zyrtari asht per legalizimet dhe t’baje mire punen me shpejtsi jo me ngadalsi. Pastaj prandaj ja kane vu e emrin “legalizim”,se jane pa leje.


#122

Ashtu eshte s’ka c’te beje .if you can’t beat them join them .


#123

Ore djema, nje pyetje kisha une, duke u bazuar dhe tek nje deklarate qe ka thene Lame ne nje emision para 1-2 vjetesh, ku thosh qe; Ka raste kur shtepite pa leje jane bere ne vendet ku ka nje projekt infrastrukturor dhe ne nuk mundta legalizojme kete shtepi, se keshtu pengojme projektin.
Mos valle edhe ngadalsia e dhenies se legalizimeve atje ne Berat ka te beje pikerisht me keto projekte urbanistike e infrastrukturore.


#124

Pjese nga Intervista e 1995 (VQ)
" …-Gjatë vitit 1991-92-93-94 e tani 95, këtu në Tiranë, kanë ardhur e vazhdojnë të vijnë nga zona të ndryshme të Shqipërisë fshatarë e qytetarë të ndryshëm, sidomos nga zonat veriore të Shqipërisë.
-Është e vërtetë që rendi kapitalist privat, i gjeti njerëzit e këtyre zonave pa asnjë të ardhur e pa asnjë përkrahje nga shteti. E duke qenë se shumë njerëz ngelën pa asnjë përkrahje sociale, si rrugë shpëtimi panë zbritjen drejt zonave të begata të Shqipërisë, ku pjesa dërrmuese u ngulën në rrethinat e Tiranës e të Durrësit. Të tjerët, një pjesë e vogël, në rrethet më poshtë. Ky shtet pis, shteti i Sali Berishës, duke mos qenë në gjendje t’i ndihmonte t’u krijonte kushte të jetonin si njerëz atje ku ishin, bëri sikur i ndihmoi që i lejoi të vinin në Shqipërinë e Mesme. Në fakt ishte toleranca e njerëzve të Tiranës, Durrësit e popullit të këtyre zonave, që bëri të mundur qëndrimin e veriorëve në këto zona, dhe jo P.D. e Sali Berishës. E këtë gjë e thonë vetë të ardhurit e këtyre zonave. Ky shtet, kjo qeveri, po të ishte e zonja, të ngrinte pallate për këta njerëz, me aksion po të qe nevoja, ku të fusnin orë pune këta që kërkonin të sistemoheshin. Kanë ardhur miliona dollarë ndihma, pse nuk u investuan në problemin e strehimit. Aq territor sa zënë 2-3 familje me shtëpi përdhese me oborr, zë një pallat me 30 familje, për të mos thënë 40-50 familje, po të ngrihet mbi 5 kate pallati. Po të bësh një llogaritje të thjeshtë, një pallat me 30 hyrje (2+1 kuzhinë), me nga 30 milion (të vjetra) për hyrje i thonë 900 milion lekë, për të mos thënë më lirë, po të fusin orë pune (pa pagesë) të interesuarit për strehim. Megjithatë ne po vëmë maksimumin, 1 milion dollarë për pallat. 100 pallate = 100 milion dollarë, ku strehohen 3 mijë familje, që i thonë 15-20 mijë banorë. 300 milion $ ku strehohen afro 10.000 familje, ose afro 50 mijë frymë. Ja ku u zgjidh problemi i të ardhurve. Pse të mos investonte ky shtet pis, në ndërtimin e pallateve. Mirë lekë që s’jep nga xhepi i vet kjo qeveri idiote, po pse pengon që ato dollarë ndihma që vijnë të mos shkojnë të ndërtohet një kompleks pallatesh në Kodër – Kamëz, në Bathore, në Sauk, në rrethinat e Durrësit. S’po mirret vesh ku shkojnë këto ndihma. Sikur 500 pallate të ndërtonte kjo qeveri për vitet 1993-94, me ndihmat që vijnë, jo vetëm që do të zbuste strehimin, jo vetëm që s’do të zihen tokat, siç janë zënë tani me baraka si ne Somali, po do të bënte që të vilte të ardhura nga fabrikat e çimentos, tullave, hekurit, apo nga eksportimi i tyre. Se 500 pallate për 1-2 vjet s’janë gjë e pakët. Edhe sikur me afat shlyerje 1-10 vjet, t’jua jepte të pastrehëve, do të krijonte precedent që për 1994-95 të ndërtonte 500 pallate të tjera, gjë që do të thotë dhe 15 mijë familje të tjera për t’u strehuar. Nga 5 veta për familje (mesataren) t’u vësh, i thonë 75 mijë veta të strehuar. Nga 92 deri më tani 95 duhet të strehoheshin 150 mijë frymë. Biles të ngrinin pallate dhe në zonat verilindore. Shqiptari po të ketë një hyrje, një apartament, fillon e jeton si njeri, nuk e mban mendjen të ngritur, obobo ku të fus kokën, si t’ja bëj, ku të vjedh, ku të mashtroj…"


#125

Me ate mesazh fitoi para 4 vjetesh o Pjeter, qe do i vinte rruspen. Cfare ndryshimi ka nese nese eshte prape rrumpallhane? Apo “kjo rrumpallhane eshte e jona!” I LOVE YOU EDI RAMA!


#126

Rruspa e kombinume me legalizimet,gjemb. Nje institucion i tane i ngrit per punen e legalizimeve dhe argumeti ktu asht,qe dege e ketij institucioni ne Berat, nuk e ka ba punen per te cilen paguhen me taksat tona,ndaj dhe Edvin Kristaqi nderhyn me rruspe,po ksaj radhe ndaj institucionit qe nuk ban punen.
Bravo Edvin Kristaqi!


#127

A eshte e njejta rrumpallhane pa?


#128

dege e ketij institucioni ne Berat, nuk e ka ba punen per te cilen paguhen me taksat tona

Si e konsideron ti punen e ketij institucioni te bame Pjer? A quhet e bame kur refuzon te legalizoje ndertimet ilegale? Apo detyra e ketij institucioni asht qe te japi letra legalizimi cdokujt qe ban kerkese per vepren ilegale?

Pjer, a te vij dhe une te baj nji ndertese aty ne bahcen tande e ta legalizoj?


#129

He may be a bastard, but he’s our bastard!

Per mua nuk duhet te legalizohen ndertimet pa leje, si te jete rrumpallhane Berishiste si Ramiste. A thame qe “bie era shtet?” Ti si mendon, te legalizohen?


#130

Po sikur ngaqe nuk po legalizo, ngaqe po prish bile, e kishte kercenu dhe Xhelal Mziu? Mqrf, kish lezet atje ke pallati Lulit, ose ke skela Lulit… perplasej dallga e ngrihej 3 metra ne ajer. Perfekte per foto. Vetem se kam frike se pa nje gardh/parmak kane per te ra shkabat ne gure e ne det e kane per tu bo copa…


#131

Nuk morrin vesh Pjerini me Gjembin nga keto pune. Kush ka ndertuar ne kundershtim te ligjit psh. mbi ujesjelles apo mbi kolektor ligjerisht nuk mund te legalizohet sot. Doli ky problem edhe ne degjimoret me KM, problemi eshte qe kur i ke letrat ne rregull kta te zyrave nuk te mbarojne pune e ta shtyjne ashtu si kot po su dhe Lek. NUk mbarojne as gjone me te thjeshte po su dhe nje kafe me bisht, qofte legalizim apo cdo lloj dokumenti tjeter. Gjembi me Pjerinin smorrin vesh se kjo eshte edhe per ish-pronaret po njesoj qe duan te kompensohen per pronat me mbivendosje…nuk i leviz njeri dosjet qellimisht…qe te morrin kafe me bisht…kane mbetur mijera dosje ish-pronaresh pa gjykim prej vitesh, qellimisht…qe te mos apelohen apo me keq te mos hidhet shteti ne gjyq ne strasburg.
Sot ne 2017, ne Hipoteke te mbaro pune prap Zen Deledashi…dhe une kum nji dyshim qe nje pjese e lekve u merret fukarenjve ne emer te Zenit e Olsit por nuk perfundon ne xhpat e ktyre…ja kshu…


#132

Gjembo, une nuk kam kopesht/bahçe, pyet Pjetrin mase ka.


#133

Si eshte ligji I punesimit atje ?a eshte at will dmth qe njerezit mund Te hiqen nga puna me apo pa shkak ?


#134

me shkak alba, me shkak, pa shkak jane vetem zevendesimet me militante, mirpo ketu nuki vjen zoni pjetrit,


#135

Jo pjer,pjeter,me “t” ne mes. :grinning:
Gjaja qe behet me leje asht e ligjshme dhe procedurat per nje ndertim te tille mrena ligjeve,kryhen prane bashkive,gjemb… Per specifiken shqiptare me rrumpallhanen qe kam permen ma nalt,asht ngrit nje institucion si ALUIZMI, per te formalizu ndertimet informale ne kuader te disa piketave qe ka vendos shteti,mer vesht. Sic i kam than dhe Albes,pranej quhet “legalizim” ,me ligjeru ni prone te paligjshme. Ky asht ni kompromis social pra,dhe nje here po te them,per kushtet e venit. Nuk rrafshohej me Bathorja,do te legalizohet,urbanizohet dhe ne fund te marre formen e nje qendre urbane,veja emrin si te dush.


#136

Me fal Pjer, doja te thoja Pjeter por ja qe na del ti perpara gjithmone.