Artan Lame shkrin gjithë zyrën e ALUIZNI-t, Berat me një të rame


#137

“Rruspa” ktu asht perdor si metafore ne kuptimin “me forcen e pameshirshme te ligjit”. :grinning:


#138

per te formalizu ndertimet informale

Nuk rrafshohej me Bathorja

Pse mos te rrafshohet Pjeter? Ose te paguajne gjoba shume te larta? U pastrua tashme ajri nga era e tritolit te prishjeve qe bene, per farse, sapo erdhen ne pushtet? Kur u prishen ato 2-3 hotele e pallate, pse mos te prishen dhe keto te tjerat?


#139

Nejse,ky asht nje kanveshtrim alternativ i yti. Per momentin asht vendos kjo menyre. Nuk jame ne gjendje ta gjykoj; mire apo keq.


#140

Jo ishte thjesht pyetje ligjore .kompanite private kane Te drejten Te pushojne pa shkak por administrata shteterore nuk e di si funksionon.


#141

Nuk jame ne gjendje ta gjykoj; mire apo keq.

Kjo bie ndesh me cfare ke thene deri tani ne kete teme, perfshi te zakonshmet Bravo Edvin Kristaqi!


#142

Pjeter, bertit dhe njehere fort me plot gojen: Bravo Edvin Kristaq!


#143

Mbase s’kane internet njerezit aty se perndryshe do ishin ankuar te i madhi dhe ai do t’i hiqte nga puna gjithe HEC-et.


#144

Vazhdo ti hidhu dege me dege.Jane koncesionet e Sales. Dikur Edvini pat than se do t’i annallonte,po kur erdhi ne pushtet, e pa qe s’qenkesh dhe aq e lehte.
Kur theshte Saliu se do beheshim fuqi energjitike ne ballkan,s’e besojshim ne,- asht t’u deliru. Ja qe ishte e vertete. Asht ba edhe nje hidrocentral shume i fuqishem ktu te une. Pat ardh vete Erdogani me Saliun dhe e inagurune fillimin e punimeve. Lumi ku kam msu une notin kalama nuk egziston ma. E piu ujin turku. E gjithe lugina e Fanit asht tha komplet. Po kshtu jane ba edhe dy te tjere te vegjel afer Lures. Vetem ktu pra,ja ku jane ba tre HEC-e. E njejta histori dhe anej e gjithanej. Pse duarkryq nejti Genc Ruli sa qe?! Ka punu vllai,ka punu.


#145

ja ekonomia pjeter, ja rilindja urbane, ketu jane komshinjte europiane pjeter, ky tjetri eshte komshiu i ballkanit
oops me duket kam nje gabim ortografik ne fjali, pertoj ta korrigjoj
do e kete fajin rama, keq me vjen per ty. Konkluzioni: ka nje arsye perse disa njerez i trajtuan ndryshe ne komunizem. Eshte mire ta ruash referencen per ate sistem se nuk e kish dhe aq keq. (prit se erdhi ai i godituri i blogut pas postit tim)


#146

E di qe jane bere ne kohe te Saliut. Te falenderojme z. Ruli dhe shqiptaro-italjanin Enno. E di dhe qe njeri paska nisur ne 2013-en. Nuk besoj se e mbrojta Saliun apo jo?

Dikur Edvini pat than se do t’i annallonte,po kur erdhi ne pushtet, e pa qe s’qenkesh dhe aq e lehte.

Dmth paska folur kot gjate fushates? Une po shpresoja qe t’i annallonte.


#147

Aha,mire. Annallim loje.


#148

ç"a neshje po sheh, se une po shoh Belgie-Holland femrat, e shpresoj ta shohi edhe Beluli.


#149

Beluli eshte burre me namuz,nuk i ka plas cipa,qe te shohe futboll femrash. :slight_smile:


#150

te falenderoj per korrigjimin, se ne fakt ne mendje keshtu e kisha: Maksimuni qe do pretendohet eshte qe interesat personale te perputhen me interesat e mases.


#151

shiko ta shpjegoj me teorine dyfelore, kete lapsusin tend. Ne paranteze, lapsuset ne psikoanalize vlersohen shume, ne pamje duken si gabime te rastit, ne fakt pare me thelle jane tregues per deshira te forta inkonshe te shtypura nga kontrolli dhe çensura i konshit. Dhe si te shtypura e gjejne menyren “rastesisht” ose “gabimisht” te ngrejne koke.

Tani mendja, per shkak te nje ndodhie primordiale ne zanafille te historise, eshte e ndame ne dy fele, njera individuale dhe tjetra publike ne rastin e shprehjes tende, dhe ngjarja ne fjale ka permbysur jerarkine origjinale ku individualja qendron nen publiken, duke vene publiken nen individualen.

besoj se tani e ke te qarte arsyen e lapsusit tend. Mos u bej merak, ju ndodh te gjitheve, edhe mua “kur se kam mendjen”, edhe shenjtoreve dhe te drejteve. Kryesorja dhe hapi i pare eshte te jesh koshient per situaten, qe nuk ka gabim te rastit.