Astiri perseri


#21

Le te formojme banden e debileve.

Punojne fort shqiptaret emigrante dhe jetojne keq duke kursyer maksimalisht … per te blere nje shtepi me rrezik te larte ne Shqiperi.

Ne vendin fqinj ( Greqi) jane lire (tani per tani te pakten) dhe pa problemet legale, urbanistike apo ekologjike (sipas disa shifrave qe lexova rreth 50% e bregdetit shqiptar eshte i pafrekuentushem per ujin e ndotur ne krahasim me 4% ne Greqi).


#22

Jo po kur te thosha qe vetem mortja i lane hesapet me kete mortje.


#23

10 shkronja


#24

Yeriho nuk je i informuar mire per Shqiperine. Emigrantet nuk jane budallenj qe te investojne ne shtepi ne rrezik prishjeje. Asnje shtepi emigranti nuk eshte prishur plazheve. Problemi qe kane eshte kur u ngre dikush nje pallate perballe e u bllokon pamjen nga deti. apartamentet ne Sarande jane vertet joshese dhe cmimet kane per tu ngritur ne te ardhmen.
Ajo qe skuptojne njerezit jashte realitetit shqiptar eshte se ka nja 2 milion Shqiptare, prinder tuaj, qe jetojne me ndershmeri dhe nuk kane vene nje tulle pa leje. Kta ndertuesit pa leje jane gangrena e asaj shoqerie por i Gjati nuk eshte burre tu fuse te gjatin me gunga.
Kta pushtojne me gangstere pronat e ish-pronareve te drobitur. Te mos shofin nje cope lulishte e mbetur bosh per komensim per ndonje ish pronar por me fisin e pushtojne e ndertojne menyren e tyre te jeteses se neveritshme. Mendo kur kercenojne me jete Lali Erin cmund tu bejne komshinjve pensioniste apo grave te veja.
Pushtimi i tokave ne ate vend ku mbreteron ende Injoranca e Barbaria duhet te marre fund njehere e mire bashke me klasen politike qe e ushqen. Kompensim per pushtim toke ne veri, jug e qender…veq po te njjetet kafshe.
Ndertoni ndonje kafene afer rruges se Kombit ne toke shteterore po nuk zbriten pishtaret e demokracise tju zbojne si jabanxhinj.
Perderisa Shqiptaret jane qorra me moot do behet ai vend.


#25

400 mije ndertime pa leje ne nje komb me 2 milione nuk jane pak …


#26

a eshte i vertete artikulli?


#27

Sepse 1 individ ka bo 10 ndertime pa leje e bohet milioner me kompensimet. Menyre e qarte grabitjeje. ka ndertuar njeri pa leje nga njerezit e tu? Nga te mite jo sepse quhen te pa-zote.


#28

Jo nga Te mite se ishin qytetare dhe kishin trasheguar nga nje zgeq nga koha e Dulles.te tjeret pa shtepi iken ne emigracion dhe keshtu e zgjidhem problemin e strehimit si fis .por problemi i ndertimeve pa leje eshte shume me i perhapur se c’mendohet gjithe ato tokat e lira ne tirane u zune si mall belik nga nje pjese e madhe e popullsise .qeveria meksi u mundua ti prishte ndertimet afer kamzes .mbaj mend zaptuesit burra gra te rinj te reja pleq plakat me hunj gure shkopinj u perleshen me policine dhe shteti u zbyth e ndertimet vazhduan …


#29

sa c’ishte e vertete qe protestuesit e 11 janarit u vrane nga cadra pistoleta e nga stilolapsa me helm, e jo nga garda

sa c’ishte e vertete “ndrikulla” nuk i kishte humbur vertet gishtat, etj, etj, etj

pse s’na the qe ne fillim o Leo qe qenke komunist nga keta qe lexojne RD.
Do t’i kishim kursyer ca fjale.


#30

:joy::joy::joy:


#31

Erdhe komunar .na ndrito pak per sukseset e medha te qeverise :blush:


#32

Qyqja, pse halà botohet haleja RD??


#33

e pata lexuar ne fb dhe tentova ta kerkoja online po sajtet kryesore fs’kishin shkruar asgje per kete lajm as edhe per ta pergenjeshtruar, e vetmja qe e fliste si gazete ishte rd dhe:

http://www.panorama.com.al/emri-protestuesja-5-muajshe-shtatzene-humb-femijen-denoncimi-u-dhunua-nga-policet/


#34

#35

Mund te me lexosh me siper. Nuk them qe jane budallenj por shume prej tyre biejne ne gracke te nje sistemi te qe nuk i respekton si bleres. Ato qe njoh une njerez te ndershem jane dhe me djerse e pune e kane fituar paren por ja qe kur blinin apartamentet (sidomos ato ne ndertim e siper) per nje arsye ose tjeter dhenia e tapise shtyhej.

Une refuzoj te besoj qe jane vetem ‘shpellaret’ problemi ne nje kohe qe eshte nje pjese e mire e shoqerise shqiptare ka blere shtepi ne keto kushte. Eshte shume e thjeshte per t’ia vene fajin njeres pale, eshte me e komplikuar ta kapesh problemin nga ajo qe eshte: skeme e sofistikuar kaosi dhe vjedhjeje.

Nje shtet i drejte ne syte e mi nuk e lejon nje pallat te ngritet pa leje dhe pa kritere, nuk jep leje te fallsifikuara, e detyron ndertuesin te rimbursoje shume e derdhur nga bleresit dhe ne pamundesi te kesaj i rimburson me paret e veta ne rast shembjeje.

Nuk me intereson lali Eri, njeri e tjetri, persa kohe qe cdo kater vite ndryshim qeverish justifikohen vendime te padrejta me paaftesine ose keqberjen e qeverise te meparshme. Keta njerez qe nuk perfitojne tapite jane gjithmone ne rrezik qe t’iu shemben pallatet ose shtepite ku jetojne.

Prandaj dhe them, ikni, mos blini ne Shqiperi, mos jepni energjite tuaja per nje sistem qe nuk ju trajton sic duhet.


#36

Shteti i leshit, i nxjerrin policet per te perballuar proteste me uniforma normale nderkohe qe ju duheshin skafandra dhe mburoja. Policia arreston keqberesit, shkojne deputetet e ua heqin nga duart duke u zene. Ku e kane pare kete lloj sjellje me policine keta? Bjeri mer deputetit, thyeja dhembet se s’te gjen gje. Max do ankohet te BE po pune e madhe. Deputeti te pakten do ta nxjerre mesimin.


#37

#38

njerez perverse.


#39

Po nuk jep shteti leje te fallsifikuara por thellohuni pak me shume e mos flisni ne tym. Kur ti ble prone pa titull pronesie atehere e meriton te te grabisi ndertuesi i pallatit. Kur ne emigrasntet blejme prone ne uesej marrim avokat personal plus avokat banke pikerisht per ket tapi. nese ne Shqiperi blihet perseri me bese mes te pabesve atehere eshte idiotesi.
Po sigurisht qe shpellaret vijne perderisa ish pronaret ngelin me gjisht ne goje. kush ka me shume pjella me pushke do pushtojne me shume sic kane pushtuar.
@Astrit_Tazo
Nese gruaja 5 muajshe shkon ne konfrontim fizik me policine ku poplli hedh shashka atehere familja dhe burri duhet te nderhyjne tek kjo grua sepse nuk eshte mire nga trute e kokes e mos ben gjema te tjera me pas.


#40

Ja nje udhetim ne memorie: pallati i “Bashes” ne Vlore. Perse u denua Gjika?

Shteti nuk eshte nje entitet abstrakt. :slight_smile: