Astiri perseri


#41

Sepse kishte dhene leje te padrejte per shtesen ne DET por jo te fallsifikuara e prandaj Basha fitoji ne gjykate. Nese Gjika do kishte leshuar leje te fallsifikuar e hante vjerri ie bashes dhe Aurela sepse gjykata nuk njeh leje te fallsifikuara. Po edhe mustaqemuti nuk kishte nga levizte me Salih qenefin Krtyeminister…jane te thella keto gjona.


#42

#43

Eshte e qarte pra qe shteti nxjerr lejen e forte qe gjykata ta njeh, pastaj se si i ben letrat per te marre leje me fallsifikim apo zaptim eshte njesoj. Hotel lluksoz Dolce Vita ne Durres eshte me leje te ligjshme e jo te fallsifikuar, por Kosovari Fierit e ka morr token duke fallsifikuar letrat qe Baba i kish vdek duke kullotur bagetite e prandaj ishte prone e tij…cmenduri. Pale ai caktimi i pronave me deshmitar gojor.
Nese Basha do kish leje te fallsifikuar nuk do kish morr leke, por mori leke sepse lejen e kishte nga shteti te ligjshme por gjykata e strasburgut i zbriti gjoja pjesa qe ishte ne det.
Po meqe ra fjala Basha i mori leket??? Se strasburgu ta jep te drejten por qeveriu Rama ende nuk te demshperble , apo jo?


#44

Nuk ia kam idene nese i ka marre apo jo. Kam parasysh qe demshperblimet marrin vite; kur biejne dhembet e fundit fillojne e vijne paret lol. Per mua shembja ka qene e drejte, ne te kunderten ajo qe nuk ka qene e drejte eshte prokurimi i lejes, dokumentimi, intrigat, etj. Kot te flasim shtrembet, lungomare i jep dinjitet Vlores, ndonese duhen me shume peme e me pak beton.


#45

Shpesh here degjohet argumenti se pse shteti i la te ndertonin:
“ignorance of the law is no excuse.”
For example, murder is usually defined as intentionally killing someone. If you killed someone, and you meant to do it, then you have satisfied the elements of murder, and committed the crime. It is not a defense to motor to say, I didn’t know that was against the law.


Me sa di parashikohet dhe ne kodin Shqiptar


#46

Kjo ka vlere persa eshte toke e askujt.zaptuesit kane qene gjithmone te ndergjegjshem se jane ne toke te di kujt tjeter por kane vepruar nen assumption se jemi gjithe keta nuk kane c’na bejne ,pra nen parimin e forces .si rrjedhim constitutes marrte te pasurise me force e cila nuk njihet nga ligji romak I postuar me siper .


#47

Toka i përket atj që e punon

image


#48

Shtese: kur them per shembje te drejte e lidh me te miren publike qe eshte shtrimi i nje rruge kembesoresh dhe nje piste te ciklueshme, kurresesi per menyren si eshte bere.


#49


#50

Gjithandej ne vende te botes se trete ose ne zhvillim eshte ky fenomen i zaptimit te tokes te pabanauar nga njerez te provincave te cilet kerkojne pune ne kryeqytet apo qytete te medha. Cfare behet per kete? Nuk bindem qe duke i hequr thjesht me urdhra largimi ose duke mos i lejuar banimin rregullohet problemi i tyre dhe problemi me i gjere i shoqerise qe eshte menaxhimi i popullsise ne metropole, etj. Sa eshte legjitime e drejta e prones e pronarit fillestar eshte edhe e drejta e njeriut per nje pune e nje jete dinjitoze. Por si zgjidhet? Sigurisht nuk do ta zgjidhIm te peshku por me ben me qesh ajo qe thua me siper (opinion i perhapur) se familjaret e tu jane qytetare e s’kane zaptuar gje a thua se mos zaptimi paska te beje me ndonje etike ekskluzive te qytetarit dhe ne te kunderten nje ves
te pandreqshem te malokut.


#51

ajo eshte squatting o njeri, dhe behet fjale kur nje ndertese “E REGJISTRUAR” ne emer te dikujt, banohet nga nje person qe s’e ka ne emrin e tij. Nese ky person jeton aty per 12 ose e shume vite pa e shqetesuar njeri, atehere regjistrimi kalon nga tjetri, te ky. Por duhet te jete prone e ligjshme, e regjistruar. Jo prone e paregjistruar. Nuk ka lidhje fare me rastin ne fjale.


#52

zaptimet e tokes parne qyteteve te medha, kane ndodhur ne te gjitha qytetet e medha europiane e amerikane, por kane ndodhur para 100 e kusur vitesh dhe te gjitha jane zgjdhur me zjarre te medha qe kane djegur gjithe pronat e paligjshme. Zjarr ka rene dhe ne Londer 1666, dhe ne Cikago 1871, dhe ne Nju Jork 1835, San Francisko 1851, Montreal 1852. Me e fundit eshte ne Singapor ne vitin 1961. Qeveria e Singaporit u kerkoi atyre qe kishin ngritur baraka qe t’i prishnin e t’i sistemonin ne pallate qe do te ndertonin te ajo toke, me qira shume te ulet. Ata nuk pranuan, dhe papritur ra nje zjarr i madh qe i dogji te gjitha. Cuditerisht jane djegur vetem zaptuesit dhe cuditerisht ne ato zone eshte ndertuar me nxitim dhe jane bere gjera moderne menjheere pas zjarrit.

Sot nuk ndodhin me gjera te tilla sepse nuk kane pasur Sali Berishe ne pushtet.


#53

Nuk e di se cilen pjese te fjalise qe shpjegonte se familjaret e mi ishin ne qytet dhe e kishin nga nje cati mbi koke per rrjedhoje s’kishin nevoje Te ndertonin kasolle ne bathore ti nuk kupton .shoqerite urbane ndertohen me plan .keto lloj ndertimesh ku te munden si te munden pa tituj pronesie kane paralizuar ekonomine .


#54


#55

Keta jane singaporllinj o Tas .Rob kokeulur, punetore , qe i paguajne taksa shtetit e i binden ligjit .shqiperia eshte ne lige me somaline , afganistanin, rripin e gazes , jordanine etj vende qe operojne sipas parimit ngrehu njeri e bjeri tjatrit.hane shan hane bagdad.


#56

Eshte interesante te shohesh te njejtet persona qe ngrejne zerin ne qiell per emigrantet nga Hondurasi,sot jane vene ne rradhe kunder bashkatdhetareve te tyre,qe po kerkojne demshperblim me vleren e tregut.

Keta qe gjoja ju keputet zemra per meksikanet,sot nuk e kane per gje te perdorin tere arsenalin e sharjeve ndaj verioreve,qe baballaret e tyre i mbajten per 50 vjet me force ne fshat.

Ketyre “humanisteve” ju del boja menjehere sa flasin per shqiptaret siper Lezhes.

Eshte turp te behesh me qeverine qe si demshperblim per shtepite e prishura ofron vetem 3 vjet qira te paguar!!!


#57

Ti babam aty ku je nuk ben dot as riparime mbi $250 ne shtepine tende pa leje nga bashkia .


#58

O kelluf, cfare do thoshte ai Trapi yt nese dikush jo vetem ndertonte ne toke te grabitur, por edhe te shperblehej per kete me tre vjet qira nga parate e tua si taksapagues amerikon qe je bytha jote, e jo vetem kaq, po grabitesit e shperblyer te ngriheshin e te goditnin shtetin e ti keputnin gishtin nje policeje. Psikopat.


#59

#60

Pse do te shkosh aq larg ne krahasim dhe kohe? Shif vende me levizje te madhe popullsie s psh Kinen (rasti me flagrant). Menjane Berishen dhe kompani, si zgjidhet?