Astiri perseri


#61

E pse mos te shkoje? Ja ku doli teoria e re e shkakut te zjarreve ne Chicago dhe San Francisco. E gjeti mbrojtesi i balenave, komunari. Nuk paska qene sepse shumica e ndertesave ne Chicago ishin me dru por per te djegur pronat e paligjshme.


#62

Mjafton t’i beje sens atij cfaredo historie alternative te kete ne mend.


#63

ue sa i pafytyre je qe shkon e permend paligjshmerine e emigranteve por ketu do qe te lejohet paligjshmeria. ne fund te fundit emigrantet nuk vjedhin toka. paguajne qira. ue mer zot cfare njeriu me shtate fytyra. ec e komento me kete po deshe


#64

gjembesira, kur nuk mendon dot me trurin tend por lexon portale “oburratipshurrimtrurintutkunave.al”, keshtu si ti perfundon. cdo zjarr qe ka djegur me nga mijera shtepi zaptuesish eshte zevendesuar me urgjence nga lagje te reja per te mos lejuar kthimin e zaptuesve. dhe te gjitha kane ndodhur kur qyteti ka qene duke bere projekte per lagjet. ne te njejtin vit qe singapori u bente thirrje t’i shembnin te gjitha shtepite, ne po ate vit ra zjarri, edhe pse ndertesat me dru kishin dekada qe shtoheshin e nuk digjeshin. Ne SHBA ashtu si ne Singapor jane “djegur” pikerisht kur ka pasur plane per ndertim. Po te mos kishin plane per ndertim, sic the dh vete, kasollet prej druri do ishin rindertuar nje dite pas zjarrit shpejt e shpejt, Brenda dy-tre ditesh i rindertojne ata qe duan. Por nuk i lane me autoritetet fiks pas zjarrit, sepse zhvilluan zonen me planin gati pikerisht ne ate cast.


#65

Kur nuk ta dolen dot Danezet, si mund ta kundershtoj une qe nuk kam kapacitetin intelektual dhe durimin per anabelizmat e tua? E si mund te te them une qe kur e peson njehere, jo te gjithe jane shkerabe dhe zene mend nga gabimet. Ne Chicago (qe ti e njeh shume mire nga interneti) psh nxorren rregullin qe te perdorin materiale qe i rezistojne zjarrit. Sigurisht qe fakte te tilla nuk jane gje per shkerabe si ty qe dalin me teori konsipiracioni qe zjarret ne Chicago apo ne San Francisco i paskan shkatuar vete qeveritaret qe te prishin ndertesat e paligjshme. Edhe termetet ne SF ata i shkaktua pikerisht per kete arsye. Une kam degjuar qe termetet i shkakton nje balene gjigande e bardhe qe arriti te shpetoje kasaphanes ne ishujt Faroe.

Nuk do cuditesha nese do te binte ndonje zjarr i madh te Astiri tani qe jua ke treguar kete teorine padroneve te tu.


#66

po sepse ti je i paafte o gjembesire qe te marresh 2+2 e te kuptosh me trurin tend qe bejne kater. Ama po te te thote dikush te cilit i mbaron portali me .al e .com qe 2+2 bejne 5 ose gjashte, ti bindesh qe bejne 5 ose gjashte dhe s’e luan topi. Kush vjen e te thote 4 pastaj, ty te duket se po ia fut kot tjetri.


#67

Per idiotesite anabeliste qe nxjerr nga goja kishe gje?


#68

eja tani e kupto se c’ka dashur te thote autori per kete. je totalisht rrk gjembesire


#69

lere portalet po shih keto

Despite the fire’s devastation, much of Chicago’s physical infrastructure, including its transportation systems, remained intact. Reconstruction efforts began quickly and spurred great economic development and population growth, as architects laid the foundation for a modern city featuring the world’s first skyscrapers. At the time of the fire, Chicago’s population was approximately 324,000; within nine years, there were some 500,000 Chicagoans. By 1890, the city was a major economic and transportation hub with an estimated population of more than 1 million people. (In America, only New York City had a larger population at the time.) In 1893, Chicago hosted the World’s Columbian Exposition, a tourist attraction visited by some 27.5 million people.


#70

Wow, qe baba dhe nji occupy wall street bicimi.
Revolte per te drejte themelore!!!
Mos more. E drejta jote mbaron atje ku shkelet e drejta time. Dhe ne kete rast po shkelet e drejta e mijerave te tjere qe nuk kane vjedhur nje cope tulle. Krahatura e 28viteve demokralesh nuk duhet dhe nuk ka sesi te justifikoje vjedhjen.


#71

Shkabe po ti harrove vehtene kur i akuzoje emigrantet si qylaxhinj ?:grinning:


#72

qylaxhinj jane, te paligjshem jane, po prona nuk kane zaptuar si maloket. sigurisht, ngaqe nuk i kane lene. por po te ishte koherent ai gjeja, do ta kishte bere dallimin e ngjashmerive.


#73

After the fire, laws were passed requiring new buildings be constructed with fireproof materials such as brick, stone, marble, and limestone. These building materials, much more expensive than wood, are held together by a sticky, strong substance called mortar. The construction technique using mortar is called masonry. Masons are a skilled group of construction workers.

Many poorer Chicagoans couldn’t afford the fireproof materials or skilled masons to rebuild. In addition, many could not afford fire insurance. (Before the fire, many people had insurance, but their policies were burned in the fire.) Without the means to rebuild or insure their property, thousands of people and small businesses were crowded out of Chicago.

Many other businesses simply ignored the new building laws. Wood often replaced stone, and builders decorated their buildings with wooden awnings, cupolas, and cornices.

Terra Cotta

Two events stopped this phase of reconstruction. The first was the failure of a bank, Jay Cooke and Company, in September 1873. The bank’s failure triggered a nationwide depression that halted much of the Chicago construction. The second event was another, somewhat smaller fire, in July 1874. This fire destroyed more than 800 buildings over 60 acres.

After the 1874 fire, the slow and expensive process of rebuilding with fireproof materials began. Big banks and businesses, which handled millions of dollars in revenue every year, dominated Chicago’s new business district.

Terra-cotta clay emerged as a popular and effective building material. By the mid-1880s, terra cotta tiling made Chicago one of the most fireproof cities in the nation.

Per balenen qe shkakton termetet ne Kaliforni cfare do na thuash?


#74

Vlonjatet, beratasit , korcaret skraparllinjte tj nuk paskan ndertuar pa leje por vetem maloket ?


#75

The Bukit Ho Swee Fire was a conflagration that broke out in the squatter settlement of Bukit Ho Swee, Singapore on 25 May 1961. This fire killed 4 people and injured another 54. It also destroyed more than 2,800 houses around Bukit Ho Swee area, leaving around 16,000 people homeless and the cause of this conflagration was never established.

The scale of the destruction of property sparked an emergency project to construct and resettle the people affected by this disaster. This first public housing project, led by the newly formed Housing and Development Board, is considered a pivotal point in the development of public housing of Singapore.


#76

vetem pasi pane qe po u ecte malokeve, por nuk jane as 5%
te unaza e re zaptimet jane nga maloket
mu perballe te rruga matane, jo me larg se 30 metra, ke pallate me banore te ligjshem, pjesa derrmuese nga jugu
te zona e zapotuar pjesa e derrmuese nga veriu, maloke
beji vete llogarite


#77

flm per prurjen, gjembesira, lexoje mire ate qe ke sjelle

After the fire, laws were passed requiring new buildings be constructed with fireproof materials such as brick, stone, marble, and limestone. These building materials, much more expensive than wood, are held together by a sticky, strong substance called mortar. The construction technique using mortar is called masonry. Masons are a skilled group of construction workers.

pra, pasi u dogjen shtepite e ndertuara nga zaptuesit, u vu ME LIGJ qe shtepite ne te ardhmen do te ndertoheshin te tilla qe zaptuesit nuk kishin mundesi t’i ndertonin. pra, s’ka me zaptues dhe po te vinin prape me shtepi druri.


#78

Cfare zaptuesish shkeraba? Zaptuesit e tokave te indjaneve? Cfare i ndaloi qeveritaret te vinin te njejtat rregulla para zjarrit? Ja ta them une: se s’ja priste njeriu mendja qe nje shkendije te prishte 2/3 e qytetit, perfshi dhe shtepite e ligjvenesve.


#79

zaptuesit qe duan geto me kioska dhe jo qytete me rruge o gjembesira po ik tani se s’jane per ty keto pune.


#80

Rruget s’u prishen. Vete e the me siper, na e solle si gjetje gjeniale. Se zjarri duhet te prishe, sipas teje, rrugen me gure. Fokusohu shkeraba, po flisnim per Chicago e San Francisco para 100 vjeteve.

S’ka permendur askush qe ne Chicago e SF ishin zaptues qe kishin zene token pa leje.