Basha: Luftë do të ketë


#201

perse kjo pyetje, tani, gjemb?


#202

Cfare do me thene tani? Kur duhej ta beja pyetjen?


#203

E ke gabim. Nuk jane legalizuar banesat ne toke te zaptuar. Jane legalizuar banesat ne toke te ligjshme, qe jane ndertuar pa u regjistruar ne hipoteke.


#204

ah, kete te hipotekave dhe shtesave e dija, tjetren jo. ty flm qe sqaron.

megjithate, dic kam degjuar per rrethinat e tiranes, bathore e me the te thashe, keshtu qe…(?)


#205

cik si vone te pyesesh tani pas pilafit, a je dakord a jo.
Nuk te duket?


#206

Duhet te pyesnim perpara se te benin legalizimet? Atehere kur nuk e dinte njeri pervec qeverise? Apo s’po te kuptoj mire?


#207

Leter e hapur nga Armir Shkurti per Ambasadorin Lu!
Shikoni cfare skandali!!! Doktor Shkencash Juridike ne shkollat me te mira ne Amerike (9 vjet studime ne Amerike) dhe e skualifikojne nga anetaresia ne Komisionin e Vettingut per arsye… arsimi!!!

Njëri ndër shqiptarët patriotë që ju besoi JUVE dhe thirrjes tuaj është edhe Genci Bilali, një avokat me emër në Nju Jork. Natyrisht ai është shtetas amerikan dhe beson se ambasadori i vendit të tij, kudo që të jetë, është garant për çka deklaron a ofron.

Ky Genci, përveç një kariere brilante aty, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka edhe një cv brilante arsimi, në shkollat më të mira të vendit Tuaj. Ai është diplomuar në The University of Edinburgh School of Law Doctor of Philosophy (Ph.D.), Banking, Corporate, Finance, and Securities Law, Fordham University School of Law Master of Laws (LLM), Banking, Corporate, Finance, and Securities Law, Georgetown University Law Center, International Law Institute Diploma, Debt Management Course, University of Tirana School of Law Bachelor’s Degree, Law Degree (Juris Doctor)……por E KANË SKUALIFIKUAR!..per arsim te pa mjaftushem!


#208

Dicka ja kane gjet po he, kriter kryesor eshte integriteti, nuk fitohet me diploma dhe ofiqe.


#209

Meqe po flite per nje komision qe do te kete si parim transparencen, nuk mendon se do te ishte mire qe arsyet e moszgjedhjes se z. Bilali te jene transparente qe ti dhe te tjere mos te spekulojne me “Dicka ja kane gjet po he?”


#210

Integriteti eshte nje term subjektiv.
Psh per ty Rama eshte njeri me integritet per mua jo.
Nese zoteria nuk ka integritet ti jepet aresyeja qe nuk ka integritet,jo ti thuhet ska arsim!!!

Integriteti perfshin edhe kominsionin e Vettingut qe duhet te thote qarte perse nuk kualifikohen kandidatet dhe jo te hedhe shashka disiformuese gje qe ben pastaj te plasin thashethemet.
Se nese kjo eshte e vertete atehere Komisioni i Vetingut duhet te jape doreheqjen se zoteria duket qarte qe ka arsim.


#211

Jeta eshte lufte


#212

#213

Si gjithmone I jep gjysma deklaratat dhe I paraqet sikur ka ardhur fundi I botes:

Ky doktor në jurisprudencë, avokat në SHBA nuk plotëson kriterest e arsimit në Shqipëri? Në fakt ka ndodhur në hile e “vockël” këtu në Shqipëri. Ligjërisht diplomat e huaja duhet të konvertohen në Ministrinë e Arsimit. Por nga 4 shkurti kur Ju lëshuar thirrjen, koha qe tepër e shkurtër që avokati Genci Bilali të linte vendin e tij dhe biznesin e tij, të vinte e të niste proçedurat e t’i mbaronte fët e fët.

Uroj që avokati nga Nju Jorku ta marrë me buzagaz këtë aventurë shqiptare e të mos ju ndjekë në rrugë ligjore Ju, që i bëtë thirrje zyrtare por nuk i dolët garant, qoftë edhe me një deklaratë a protestë pas skualifikimit të tij, duke i lënë zyrtarisht në CV në fakt një njollë, si një konkurent i skualifikuar nga një garë, në një vend të Europës, për mungesë arsimi.

Ky eshte nje budallellek i shkruar aq keq dhe tendencioz, sidomos keto traplleqet e paragrafit te fundit sa ja heq komplet legjitimitetin edhe po te kete te drejte. Tani Genci mund te kete shume deshira dhe te jete shume I zoti, por nese rregulli thote qe duhet diplome e perkthyer ne shqip dhe ai s’ua con, natyrisht qe s’do ta pranojne. Ai duhet ta dije mire se ne gjykata s’t’i pranojne dokumentet dosido, kane rregulla e kerkesa te vecanta per cdo dokument. Nuk po justifikoj qeverine se duhet ta kishin marre parasysh qe aplikantet nga jashte vendit do t’ju duhet me teper kohe, por nese ka disa rregulla dhe dikush nuk I ploteson, teknikisht skualifikohet. Le te shkoje pas nje jave me diplome te perkthyer se e marrin prape.


#214

Filloi filloi lufta “revolucioni” Demokratik !


#215

Nard Ndoka: Basha po na surprizon të gjithve, është jo vetëm një lider i opozitës, por dhe i Popullit


#216

te ndonje galaksie larg, larg prej ketej


#217

Lufta ka filluar.


#218

mirmjes, te reja nga cadra cirkut?


#219

#220

Po ku ka me paradoks sesa te te dekriminalizoje llalla, kam degjuar qe i merrte me thase kur punonte prokuror i thjeshte dhe me vone te deklarimi i pasurive. Ndersa tani do te heq mandatin per nje gjobe prenges per te ndikuar balancat politike.
Prova qe vettingu ne kete vend eshte jetik.