Bashkim familjar

Nuk me kane lejuar te beja kursin ne Gjermani ma kerkojme kursin patjeter nga Shqiperia dhe patjeter me Qendra Goethe.
Keshtu qe un nuk mund te rij me shum se 3 muaj ne Gjermani

Wow. Te gjitha landet e kane ket rregull? Githsesi pak rendesi ka, sic duket ai kursi Goetes u dashka ba patjetr. Ca shkolle ke mbaru ne AL?

Kam mbaruar tek fakulteti i Shkencave Sociale Bachelorin dhe Master per degen Punonjes Social ne Tirane.Nuk e di kur pyeten nuk na lejuan ta beja kursin dhe provimin ande .Eshte me e leht te mesohesh me gjuhen kur je ande se sa ri ande vjen ketej.Dhe me sa kam lexuar keto dite dhenia e provimit te gjuhes gjermane perben nje problem ande per shumicen e atyre qe duan te bejne bashkimin familjar pasi ka edhe vende kur njerzit duhet te udhetojne me ore te tera per te vajtur ne kurs plus shpenzimet qe kane plus dhe pritjen qe bejn per ta nis kete kurs .Une nuk jam kunder per ta mesuar por thjesht te eleminohen keto rregulla pasi ai qe shkon ande per te punuar apo per te krijuar familje normale qe do e mesoj .

Shkruaji nje leter kancelares dhe jam i sigurt qe keto rregulla do eliminohen.

Nuk udheton dot cdo tre muaj si bejne shume veta? Meqe burrine ke atje, shko e rri me te. Edhe meson gjuhen, edhe rrin me burrin

Rregullat jane rregulla, nuk anashkalohen. Me nje kurs intensiv si dhe me udhetime te shpeshta ne Gjermani, mund te arrish brenda nje viti nje B1 ne gjermanisht.

Kurajo!

Jam ne mardhenie pune dhe nuk me lejohet te largohem cdo 3 muaj .

Aman muaj per gjuhen me pas muaj te tere per te prit dokumentat dhe iken vitet .Kur shume mir mund te jepej mundesia kujdo qe ta bente gjuhen ande .

Atehere ke opsion te besh nje kurs gjuhe ne Gjermani dhe te kerkosh vize per kete. Eshte me mire per ty, por eventualisht kushton me teper. :frowning:

Mos u lodh kot se nuk ta japin , duhet te rrish me shume me ndonje shok qe di Gjermanisht :wink:

Shiko se edhe shqipja ka gramatike te veshtire jo vec gjermanishtja. Po shyqyr i kena kalu provimet e lirimit me sukses.

Mos ndoshta burri eshte shqiptar me pasaporte gjermane e vjen here pas here ketej

Ketu po ke te drejt se kemi tere keto vite qe ka klasa e pare dhe akoma nuk e dim shqipen tamam ashtu sic eshte e jo me tani te mesojme gramatiken e gjermanishtes ,do na mjaftoj ta dim aq sa te kuptojme gjerat elementare

Si shqiptar me pashaport gjermane si gjerman po te jesh ande je ne pune dhe nuk levize dot si te duash vec ato dy dit pushimi qe ke ne jave .

E kam shokun atje thjesht me mjaftojne te me lejojne ta mesoj ande gjermanishten smile:

Mund te duket dicka qe kalon me disa sakrifica qe mund te bej njeriu ,por une edhe mund te ri nje vit e ta mesoj sa per te ikur ande por ka individ te tjere qe nuk mundem qe e kane dhene disa here provimin dhe nuk e kane marre plus ka edhe nga ata qe nuk dine te shkruajne e te lexojne dhe thjesht ky kusht i pengon qe te shkojne tek familja e tyre e te jetojne te gjithe bashke .Ne kete menyre cenohet e drejta familjare qe e ka cdo kush .Ne nje faqe te nje avokati ne gjermani lexova nje individ qe i kerkonte ndihme se si mund te vepronte qe te merrte familjen e ti nga kosova ne gjermani pasi problemi ishte provimi i gjuhes se e shoqja e tij nuk dinte te lexonte dhe te shkruante dhe nuk ekzistonte asnje perjashtim per keta individ .

Mos e merr per ters, por ky sensi sikur dikush ju ka borxh dicka dhe duhet t’ua jape, mire eshte te mos e keni. Nuk eshte e drejta jote te jetosh ne Gjermani me familjen, eshte privilegj qe ta ofron shteti gjerman. Nuk te detyron njeri me zor, dhe nese do shkosh duhet te zbatosh dhe ligjet e rregullat e atij shteti ashtu sic jane. Nuk te pelqen qe Gjermania ka provim? Shume mire, mbushi mendjen burrit e rrini ne Shqiperi qe nuk ka provim, ose gjej nje zgjidhje tjeter, por mos thuaj qe po te cenohet e drejta.

Sidoqofte, te uroj sukses, jam i sigurt qe do ta kalosh, pak sakrifice ketu, pak mbeshtetje atje, s’ka hall qe I ka rene ne supe njeriut e s’e ka duruar.

2 Likes

Te jap te drejte tek veshtiresia ne mesimin e gjuhes. Per fat te keq eshte gjuhe shume e veshtire dhe nuk e meson dot kushdo. Duhen njohuri shume te mira edhe te gramatikes se gjuhes shqipe. Megjithate kurajo.shiko filma, video ne gjermanisht. E ke youtube plot, me video per te gjitha nivelet, me filma per femije etc. Ka shume rendesi te mesohet veshi me strukturen e gjuhes pasi ne shqip nuk mund te perkthehet fjale per fjale, mund vetem te pershtatet. Merru nderkohe edhe me libra qe trajtojne vetem gramatiken e gjermanishtes (jo vetem libra mix qe kane brenda lesen, schreiben, sprechen, strukturen, hören) si psh Collins Easy learning german grammar, mund ta gjesh free ne internet, sepse librat ekskluzive per gramatiken te lehtesojne shume. Dhe fjalite model tek librat e gramatikes mesoji permendesh. Se fundmi, frymezohu nga dashuria per burrin dhe lexo gjermanisht 4-5 ore ne dite :joy:. Pasi ke mbaruar do fluturosh nga gezimi.

Shum flm per librin po me ndihmove edhe me ndonje emer libri tjeter shum faleminderit

Shqiptari ka motiv per te ardhur me shpesh ne Shqiperi anyway. Gjithsesi kushtet ekonomike dhe puna te kufizoje, ya right