Bernd Fischer mbi aktualitetin politik


#21

Artikullin e fillova me qejf, mirpo sikur kishte zgjatime te kota. I lutem admineve, te zgjedhin artikuj me te shkurter e me konçiz.


#22

Bobo na nxori namin kjo qeveri , te gjitha mediat ketej e kishin kete lajmin:


#23

Llogjika e cadres funksionon sipas asaj te nje kamikazi;ne e dume ma shume vdekjen, sec e doni ju jeten,thone kamikazet. Basha do me hedh n’ere partine e vet me na marr n’qafe edhe ne te tjereve.
Meno male che Edvin Kristaqi c’é!


#24

Po ndizeni edhe juve njehere dhe qetesohuni edhe per 4 vjet


#25

Haha, zbulohet qe genjen thote!! sikur sot u mor vesh. po 300 mije vende pune!!?

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/04/10/video-zbulohet-si-rama-g-njen-para-atyre-q-u-jep-certifikatat-e-legalizmit


#26

Mbaroi edhe afati ligjor per tu regjistruar per zgjedhjet parlamentare. PD-ja u pordh te pakten per 4 vite. Shpresoj qe te riperterihet per nje perballje dinjtoze mbas 4 viteve. Shqiperia deri atehere do te jete bere anetare e BE-se.


#27

per 4 vjet aty do rrine keta ne qader


#28

Bravo Z. Basha, qe nuk u bere pale me krimin, isha pak skeptik po e tregove veten tamam lider, leri te merren vete me farsat elektorale,


#29

opozita eshte prodhim i lirise!

  • edvin kristaqi
    ndoshta rrugtimi i pd mbaroi ktu dhe nje opozicion tjeter po merr udhe. sidoqofte,shqiptaret do t’i jene gjithmone mirnjohes pd,per kontributin e pazevendsueshe per shembjen e diktatures dhe futjen e shqiperise ne rrugetimin drejt nje rendi demokratik. tash qe po i behen pengese demokracise,per fat te keq,eshte koha te ndahemi nga pd.
    r.i.p

#30

Pavaresisht analizes, per te mos rene pre e te menduarit majtas apo djathtas, besoj nuk do shume mend te kuptohet qe veprimi i Dr. Mziut :wink: eshte o ne kufinjte e lepirjes se menderes (gje qe ne shqiptaret e bejme sistematikisht) o ne kufinjte e budallepsjes.Para se te shpallesj fitues ai qe keto 2 personazhe te Pd-se i bejne kaq lavde … numeroheshin me gishta personat qe dilnin pro Trump, te nesermen e shpalljes u dynden kush ne TV e kush me falenderime duke mbajt radhen…po Dr.Mziu u tregua me i shkatheti.Bravo i qofte tek e fundit.


#31

Keto do jene zgjedhjet e shpetimit; Pd deshton sic ka gjasa dhe ne kete menyre shpeton nga berishizmi tribal, i percuar me tej nga basha qe e ka kapur qe ne gjeneze tash e 25 vjet, Lsi behet parti programore dhe luajale, heq dore nga praktikat mafjoze, shpeton nga lojrat teatrale dhe politiqene, Edi Rama dhe Ps permirsojne me tej vetveten duke e pare pushtetin e ri 4 vjecar si pergjegjshmeri te metejshme qe i cakton populli per kalimin ne shinat e progresit me hapa galopante dhe zgjidhjen e nyjes gordiane te reformes ne drejtesi per clirimin e vendit nga kthetrat e padrejtesise.


#32

Se ja fut luli edit sma kishte marre mendja, por u tregu kopil… Ne fun te fundit duhet te jesh kopil te kish vajzen e shefit e ai te te lere karrigen…

Edwin babuin rrumi, ske pare gje akoma!


#33

Kjo eshte utopi.


#34

pd megjithese deshton nuk shpeton nga berishizmi jane kail te firojne ne nje grusht njerezish dhe ndryshim nuk ndermarrin, si skaji me konservator e folklorik ne politike pa pike profesionalizmi.
Lsi s’ka per te qene ndonjehere programore gjithhashtu, mendesine e ka te ulet ne raport me progresin qe kerkohet, pragmatizmi i saj eshte ulurites, grupim interesaxhijsh oportunistesh me synim ultimate kontrollin e pushtetit.
Edi Rama qysh ne nisje te rrugetimit politik eshte karakterizuar nga pergjegjshmeri qytetare politike, se fundmi me krizen e PD po shperfaqet me aftesi te mira elaborative te mendimit ne kufijte e filozofise.
Reforma ne drejtesi per mendimin tim do te marre kohe ndoshta nje mandat nuk mjafton, po ashtu ekonomia, prej rrethanave shtrenguese qe karakterizojne vendin ne pergjithesi te cilat fatkeqesisht pretendojne sakrifice ende per te cilen shqiptaret nuk jane aq te predispozuar sepse oportuniste nga natyra


#35

Fatkeqsisht eshte e vertete, menyra si i boni mutacion ai rob asaj partie, kur sot pd-istat me teper identifikohehen me berishizmin te misheruar ne ideologji(populizem ngerthyer me folklorizem laisez faire ekonomik dhe autoritarizem ish monist) imitimi qe i ben basha eshte prova, se sa me vlerat qe aspironte ajo parti ne krye te heres…
Une kam pershtypjen qe ajo parti duhet rikrijuar, dhe ndoshta keto zgjedhje do sherbejne me shume nga cdohere, se gjithnje e me teper po mungojne levizjet dialektike.


#36

le te shpresojme
per te miren e te gjitheve.
Une mendoj se ne shqiperi te gjitha partite, edhe PS perfshire kane nevoje per shkundje, levizje dialektike…

e natyrshme qe PD tkurret vazhdimisht duke prodhuar grupe me te vogla, si opozite fillimisht ajo lindi si bashkim i pergjithshem i nje konglomerati forcash konfuze, qe precipituan dhe vazhdojne te precipitojne, sapo ndergjegjesohen per diferencimet, te natyrshme keto ne pluralizem.
Shqupistet e bashes i bie te jene ngurtesia e pashperbeshme e fundit, ajo ku s’ka mbet me asgje c’te jape


#37

Sigurisht po nderkohe keto grupime dhe ky sistem e kane shkeputur dhe zgjeruar hendekun mes te paperfaqsuarve dhe elitave ekonomike duke mbytur cdo ze autentik. Eshte paradoksale se si nje pjese e mire e periferise, te margjinalizuarve ne shqiperi eshte e idenrifikuar ende pikerisht me berishizmin, dhe nuk po arrijne te clirohen prej tij.


#38

edhe rednecks ketej kishin mbetur te paperfaqesuar dersa gjeten trump.
po ashtu “punetoria” e frances me Le Pen

Mendoj se Lsi do ishte nje alternative me e mire per berishizmin e periferive tona


#39

Ata qe ishin skeptik me Z. Trump tani po i japin te drejte, Obama ishte pussy po thone edhe te vetet, e la boten me ne rrezik seç ishte para se te behej president.


#40

Memorje leshi qe ke dhe ti o zeqo. Trump-it i zuri goja lesh duke i thene Obames mos te sulmonte Sirine.
Mos te keqkuptohemi; une nuk i ve faj. Keshtu i thoshin shoket rus, keshtu shprehej.