Best movies for 2017


#66

Sidney Lumet mos gaboj e ke permendur lidhur me l’Avventura te Antonionit
korrigjoj - falje, konfuzion i Sidney Lumet me Samuel Beckett


#67

Po c’ta dua te rende, nuk mjafton rendimi i stomakut. Une nisa te shoh nja dy qe i gjeta ne youtube duke kerkuar me “new year movie”, po i lashe as ne mes jo, ca ne perpara mesit. Ose jam plakur, ose jane vertet shume skematike, ajo vajza e hutuar “who has dated only jerks”, ky princi i kalter qe shfaqet ne jeten e saj ne periudhen e holidays (ishalla sme qorton ACDC qe nuk thashe Xmas). Te keqen e filmave te socrealizmit.


#68

Rrofsh Albano, po ate kerkoja, thjesht nje film nga keta te konsumit, po edhe ata me duken boze tani.


#69

Sleuth - ky teater -film me vetem 2 personazhe filmuar ne ambiente te kufizuara dhomash shtepie eshte ne gjendje te te mbaje terhequr para ekranit per me shume se dy ore :open_mouth:


#70

Edhe filmat porno e kane ate aftesi


#71

pikerisht pse eshte e kunderta zoteri


#72

Nje nga 2-3 filmat me te mire te Mankievitz !!! :heart_eyes:


#73

Në dore e ke. Ja psh, une naten e vitit te ri bie pothuaj pa ngrene dhe gjithmone para ores 12 (gje qe s’me ndodh KURRE qofte dhe nje dite te vetme te vitit)
:slightly_smiling_face:


#74

Nese nuk gabohem, edhe A lettre to 3 wives e ke pare tashme


#75

jo, nuk e kam pare. por kjo qe ndodhi me Sleuth ndoshta do te thote se ka ardh momenti i Mankievitz se patjeter eshte ne liste. Tek Sleuth anglezet jane ne elementin e tyre te kinemase. I dyti anglez i mire per mua menjehere pas The Queen :slight_smile: .


#76

e kunderta e nje filmi porno (porno trupore kamasutra), nuk eshte e thene te mos jete fela tjeter kamasutra shpirterore, e prandaj te dy felet film trup-shpirt te mbajne terhequr para ekranit per me shume se dy ore, e te dyja felet plus brima, te mbajne para ekranit shume e shum ore, pafund ore, derisa t’knoqet shpirti fare.


#77

Ty do te te pelqeje ku s’ka me te shkoje “A letter to 3 wives”


#78

dallohet stili i Mankievitz, por sic edhe konfirmove, Sleuth ishte me i arrire


#79

Une jam tradicionalist dhe nostalgjik. Nuk ta di mire moshen (megjithese nga ca te dhena te terthorta qe me ka dhene dikush ketu, me duket se je me i ri se une), po kur me kujtohet sa e lumtur ka qene ajo dite e Vitit te Ri prej te ngrenit dhe programit te televizionit, thjesht si nje dite e zakonshme sot, nuk mund te mos ha me shume e te mos shoh me shume TV se nje dite e zakonshme sot. Do te me dukej padrejtesi e zemerguresi ndaj vetes sime te dikurshme. Per kete ndjenje drejtesie e empatie i bej hallall ca dhimbje stomaku e ca kile me teper.


#80

e madhja Frances McDormand - the star :star: at Fargo - Coen Bros, costarring w/Matt Demon at Promissed land -GVS , mori Best Actress in a Drama Motion picture dje ne Golden Globes cmim qe ia dorezoi fituesja e vjetshme po aq e madhe Izabelle Hupert


#81

Amà filmi në të cilin luan, me të gjitha gjasat eshte nje hiç i madh/i vogel (si dhe filmat pararendes të regjizorit) ku forma (derizioni, me demek si shkelje syu ndaj vellezerve Coen dhe kalimi i kendveshtrimit nga njera palë tek tjetra) ka për qellim të vetem të kenaqe të gjitha palet (permbajtja) : hajt mo, ça t’bojsh, cilado qofte lufta (perpjekja për nje kauz), ajo eshte déjà é humbur


#83

Mu me habit story telling qe ka hollywoody, pashe molly’s game, (bazuar ne nje histroi te vertete) me kete aktoren mjaft te mire, por asnje impresion ne imazhe, asgje e re per tu shenuar, vetem kronike, rrefim i thjeshte. Televizioni media, ka ndikuar mjaft ne menyren e te berit filma.


#87

No StarWars? :frowning:


#88

Isha tifoze e Francis McDormand perballe Merryl Strip-es, ne nominim, por gjithashtu e pelqej McDormand. Si thua ti tek review e “In Brudges”, mire qe ishte Colin Farrell qe nuk u merzita nga filmi

Per filmin nuk pata ide e as pritshmeri :slight_smile: Golden Globes eshte nje familje me Oscars, produkt nga Hollywoodi i kodres …


#89

LaLa land-i fituesi i vjetshem i globes “u zhduk pa lene gjurme”


filmi i huaj ket vit u zgjodh puna e Fatih Akin dhe kuriozitet…
Vjet u zgjodh Elle i Verhoeven po s’jam gabim, qe perben nje vendim te respektueshem patur parasysh c’jane Globes.