BIRN: Vangjush Dako ndihmoi në lirimin e Lul Berishës

Lirimi nga burgu i Lulzim Berishës ka shkaktuar reagim të fortë nga Ambasada Amerikane në Tiranë. Zëri i Amerikës, organi mediatik shtetëror, i ka përmendur me emra sot gjyqtarët që nxorrën në liri Berishën, i dënuar fillimisht me burgim të përjetshëm për krime të rënda, ndër to 5 vrasje. Dënimi i tij u reduktua në 25 vjet nga Gjykata e Lartë. Lulzim Berisha kreu vetëm 10 vjet nga dënimi. Por një investigim i BIRN sot zbulon se Kryetari i Bashkisë Durrës, Vangjush Dako ka ndihmuar në procesin e lirimit të të dënuarit. BIRN boton dokumenta ku Bashkia Durrës garanton edhe punësimin e Berishës pas lirimit, në këtë institucion publik.

…pune ka plote tha PALLOSHI, por ska PROFESIONISTE :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Nje nga qytetet me te rendesishme te shqiperise nuk gjen nje figure me te hajrit per mayor se sa kete debil 24 karatesh.

2 Likes

Jane dhe Visi me Termetin. Pa llogarit ktu nji kusheri te shkabes qe eshte kryetar bashkie ne nje metropol te zhvilluar ku problemet e qytetareve zgjidhen online

2 Likes

rri rri e lindje ndonje, kjo eshte rriLindja

Mire, se duhet per zgjedhjet e ardhshme.

Argumenti 1:
Gjykatat jane te berishes.

Nese 1 nuk ndez, kalohet ne 2:
Vangjush Dako e ka ndonje kusheri emigrant qe e ka nxitur dakon te liroje vrasesin per t’i prishur imazhin Shqiperise.

Keto jane dy argumentet absolute per cdo lajm nga shqiperia. Cdokush qe poston lajme te tilla ne kete blog duhet t’ia beje attach already keto te dyja.

Lirimi I krimineleve nga burgu.fushata zgjedhore zyrtarisht ka filluar ne shqiperi.

Kjo eshte shqiperia e shek te 21? Pasi i mbylli gjithe vrimat e saj po merret me integrimin e kriminelve milionere! Po ky bqri i bashkise se durresit nuk paska fare ndopak rezerve apo druajtje per cfare po ben? Apo çqt se shabanet e shqiperise e kane mendjen te balenat e ishujve faroe dhe ndonje liveleak-u ketej nga n.america. a mortja qe si ha!

ndopak rezerve apo druajtje per cfare po ben

:joy:

:joy: po tani e vetmja gje qe na ka ngel te bejme me keta palaço eshte cinizmi.

o zotri, vende pune ka plot po njerezit jane kapadaij dhe lakmojne per lart. Lul Berisha eshte djale punetor dhe i ka thene po punes. Kjo eshte e verteta

1 Like

Mire thua ti, pse te punojne ne bashki kur te privati marrin nga 1200 deri ne 1500€ / muaj? Po shyqyr qe doli luli vullnetar per ato punet e bashkise se ndryshe do ta kishte marre lumi b.e durresit.

1 Like

Ka pak hasmeri ne Shqiperi qe kan shkaktu viktima si kjo e Lul B. me Marselin e me vone Klodin. Degjeneratat me toga te zeza tallin bythen haptas me publikun dhe i firmosin lirimin per gjendje te renduar psikollogjike.
Si ishte ajo puna e samitit te emigracionit edhe nje here?

Kur qeka kshu puna, gjynof me e len brenda Drita Dajtin. Rob zoti esht dhe ai.

Madje te behet shef policie.

si kish thene Vangjushi, s’ka ndonje gje. Pyeta vartesit per sjelljen e familjes se tij, gruas dhe djalit dhe me thane nuk kane pas probleme me ligjin. Pra te familja eshte forca e Lul Berishes

1 Like

Ku qendron problemi? Maybe he found Jesus.

Ndoshta eshte strategji e shtetit per ti hequr qafe keta tipa duke ia nxjerre hasmit ne shteg.une nuk di shume nga keto punet e krimit te organizuar por megjithato hasmeri ky tipi e ka jeten me te sigurte ne burg te sigurise se larte se perjashta.