Breathless (“Synonymes” – film franco-izraelit me regji të Nadav Lapid)

mir, mir, lutuni me adhurim boles se majte, por mos harroni se Nena Natyre nuk eshte budallaqe qe ka krijuar njeriun me dy bole dhe dy fele. Edhe Mizogush mavrija me dy bole eshte krijuar:

I film più marxisti che esistono per me sono quelli di Mizoguchi, e nei suoi film non ci sono temi - Jean-Marie Straub, Cahiers du Cinéma

1 Like

Mu beka si rralle here qejfi qe mendokam identikisht si Straub, ketu e 60 vite me pare.
Faleminderit per prurjen

po qe per informacion, duhet te falenderoj une 100 here per informacionin stermadh qe ti sjell ne Peshk per sinemane. Per informacion te jam borxhli, problemi eshte se nuk mjafton vetem informacioni.

Informacioni nuk mjafton fare biles. Filmat se pari duhen parë (sic duhen lexuar librat, degjuar muzika, … etj)

te falenderoj sepse ti je bere shkak te shof filma qe ndryshe zor se do t’i kisha pare.

vazhdojme me qokat per dokumentarët artistikë:

top5 dokuentare mbi luften dhe krimet ndaj njerezimit:

 1. "Shoah" - Claude Lanzmann, 1985 - nje nga 10 filmat më esencialë te gjithe historise se kinemase. Pike.
  image

 2. The sorrow and the pity (Le chagrin et la pitié) - Marcel Ophuls, France 1969
  image

 3. Night & fog (Nuit et bruillard) - Alain Resnais, France 1955
  image

 4. Milestones - Robert Cramer, USA 1975
  image

 5. Calle Santa Fé - Carmen Castillo, Kili 2007
  image

1 Like

o komunist, po filmat me krimet e komunizmit ku i ke?

me stalker s’ke c’thua tjeter, te ngelet goja duke falenderuar :slight_smile:

kishe folur dikur per Shoah dhe filmin me teme krimin kunder njerezimit ketu. M’u kujtua…

https://kinoditar.wordpress.com/2013/10/17/kur-kriminelet-argetojne-spektatorin-ose-hannah-arendt-e-keqkuptuar/

me kujtohet! kam bere nje debat te stergjate me Lulian kodren tek peshku vjeter ! me kujtohet

1 Like

ne ate debat te gjate i referoheshe edhe dokumentareve te tjere me teme krimin kunder njerezimit, ne vendet e azise. Nuk i kam parasysh cili ishte ai titull

Kam pas renditur “S21” (krimet e Kmereve te kuq ne Kamboxhia) tek 10-shja ime e preferuar e dokumentareve qe pata bere ne 2009 per te gjithe llojet e dokumentareve pa dallim tematike, por duke qene se e kam ne dvd ate film, e kam ripare para pak kohesh. Me ka pelqyer me pak. Ne fakt, ka diçka te paragjykuar ne ate dokumentar: duke qene realizuar nen frymezimin e “Shoah” te Lanzmann, sigurisht qe i merr huà menyren e realizimit (intervista te gjata, gjate te cilave i lihet per nje kohe te gjate folesit te shprehet). Por tek “S21”, kur e kam ripare,ndryshe nga “Shoah”, me ka rene ne sy nje far’ ‘ngutjeje’ e regjizorit per te konfirmuar ate qe don te thote.
Duhet pare filmi per te folur konkretisht. Megjithate mbetet pune per tu levduar

1 Like

sa here lexuar ajo renditje dhe duket se e lexova per here te 1re… (per t’u habitur)
dhe nuk eshte se jane pare shume nga ajo liste e megjithate beri pershtypje lista dhe qofte dhe ato pak tituj.
Duket se zgjerimi mbi dokumentaret qe shkrove se fundmi e vendos ate me mire ne kontekst. Ke shkruar ne menyre qe jo vetem i qendron kohes por akoma me shume, njeriu (e habitshme) vazhdon meson tek te lexon edhe pasi kthehet per se dyti a kushedi e sata here. lexime qe lene gojehapur…

Edhe une do doja ta rishihja Shoah. Me behet qejfi qe te ndoqa me Nanook of the north, dhe Comozi d’amore. Artavazad Pelechian jo vetem nga emrat e pare qe kam takuar ne kinema por dhe nga me te miret, mbresa te shkelqyera nga dokumentaret e tij, thuajse te gjithe. Njeri sidomos,mos gaboj 4 stinet.

Tashti kjo teme e gjere ku ti ndalove keto kohe ka aq shume per te thene saqe te iken truri andaj ne keto raste e mbyllim gojen fare - Me vjen rende te them por nuk kam pas kohe as per te shkruar mendimin tim ketu, madje as te lejoj mendjen te merret me permbajtjen qe na sjell, te cilen s’ke ku e gjen tjeter.
Secili ben sa lejojne mundesite, e momenti por eshte edhe tjetra, gjerat e bukura te rrembejne vete dhe s’pyesin per plane, kohe apo realitetin.

Do i shoh serish dokumentaret e Artavazad Pelechian, jane clodhje. Po keshtu do ta rishihja Comizi d’amore ne cdo kohe…
Ndersa Shoah po te mos ia paramendosh kohezgjatjen (nje vecori qe vepron si frenues) nuk ia ndjen fare kohen qe kalon…

Eshte tregues qe ke dhene vetem nje shembull dokumentari me gulag, kurse te tjeret i ke me hebrejte. Eshte tregues jo vetem per ty, dmth ti je i kushtezuar ne zgjedhje sepse kultura oksidentale eshte ajo qe eshte. Gjithsekush hallin e vet, dmth ben dokumentar per hallin e vet.

Shof qe ke modernizu menyren e shkrimit ne blog, shkruan ne menyre dokumentare :stuck_out_tongue: duke hedh pike per pike muhabetet qe ben me Korriksen. Kuptohet qe per fashistet vepron çensura :smiley:

Kinse nuk e kam vendosur Pelechian. Filmat e tij jane eksperimentale, siç eshte Man with a movie camera e Dziga Vertov. Nuk i kam harruar (as qe mund te behet fjale !!) por jane filma qe kane shume pak nga dokumentari, dhe anojne me se shumti nga poema lirike kinematografike e per rrjedhoje, nga filmi ekseprimental.

Duhet bere një liste me to, jane tjeter zhaner nga dokumentari (edhe pse fqinj!), por nuk kam parë shume nga to në fakt… . Per shembull, kam parë vetem disa nga Jonas Mekas (USA), gjeniu absolut i kinemase eksperimentale (vdiq kete vit, ne moshen 97 vjecare!), sic kam parë disa edhe nga Andy Warhol ose Guy Debord. Biles njerit, te James Benning,i kam bere një revew në kinoditar.

Filmat eksperimentale jane te afert me instalacionet art-vidéo te muzeve te artit kontemporan, por gjithsesi jane tjeter gje nga art-video (edhe pse ndodh qe dhe ata te shfaqen ne nje muzé në formen e nje instalacioni). Pra aferia e tyre eshte pak a shume si puna e “Calle Santa Fé” (Rruga Santa Fé) qe figuron edhe ne listen time te filmave autobiografike, por edhe ne ate te dokumentareve (lista e melartme).

1 Like

sa me shume fjalosesh me stalker aq me shume njohuri vjel: interesant zhanri i papritur i filmit eksperimental
Nga sa permende them se eshte pare mjaftueshem pavaresisht se nuk je dakord.
Sa shume ke pare, ne pergjithesi… e paimagjinueshme!

kte, a e ke pare?

dmth, a e ke pare kete dokumentar 1 oresh qe eshte si shpirt?:

jo jo, nuk kam parë shume. Marrin kohe filmat eksperimentale, shpesh zgjasin mesatarisht mbi 3 ore.

Ose dy qe po me vijne ne mendje (nga pionieret e filmit eksperimental) : “Un chien andalou” dhe “L’age D’or” i Bunuel-it !!! (1930). Dhe qe sigurisht qe nuk mund ti quash dokumentarë!

dhe

1 Like

he mer Stalker, thuj ndonje gjo si pergjigje, qe te them edhe une diçka t’modhe per numrin 666 qe ta vesh ne blogun tat ne stil dokumentari bashke me Korriksen.

Dalì ishte fashist, u lidh me fashistin tjeter Disney dhe rezultati ishte nje film i animuar i modh 6 minuta, lene pambaruar:

(Stalker, e di qe nuk te pelqejne filmat e animuar, po ja qe na pelqejne neve fashisteve maloke)