Ç'do të thotë zgjedhja e Trump për Europën?


#45

fitorja e trumpit esht fitore per te gjitha forcat demokratike ne bote. Hedhja poshte e atij pseudo-liberalizmit te flliqur me gjith te keqiat e tij esht tregusi me i drejt se sa i madh dhe largpames esht populli trim dhe i zgjuar amerikan. donin tia fusnin cifutet popullit po te gjejn vrim te futen tani se esht ngritur amerika ne kemb do bej kerdin keto tete vite qe do vijne.


#46

Ne cmenyre te sikletos, dmth reagimi i te tjereve ndaj tyre apo je dhe ti dakord qe emigrantet jane problemi…


#47

Mire, u kuptua qe e keqja me e madhe qenka pseudoliberalizmi, po nga Trumpi dhe keto forcat politike cfare pret?


#48

A e ke mesuar mire gjuhen aty ku je njehere? Ta dish gjithashtu qe Franca e Le Penit nuk do te te prese mire edhe ato here qe shkon si turist ne Paris a gjetke.


#49

Ne fakt, mund te rezultoje shume here me e komplikuar se kaq. Klasa (ne zhvillim) e mesme kineze do te vije nje dite qe do ti kerkoje stabilimentit te saj nje jete më te mire (e me te paster) ekologjikisht per femijet e saj, dhe jo vetem teknologji. Qe nga ai moment, edhe kartat mund te shperndahen shume me ndryshe nga çduket per momentin (pra thjesht si ‘lufte’ per teknologji)


#50

Teknologjia si fillim te bo me pare, se e shet gjone sa te dush ti, tjetri s’di me e bo, vec ksaj ngre gjithe sektoret e tjere. Po dhe sikur ke parja me nalu, parja bohet arme, ndikim, borxh etj. e prap perfuno t’punosh per shokun Lej Fen. Bile edhe bobat e zgjute te amerikes jo vetem e kane kuptu po dhe vepru ne ket drejtim. Psh microsofti e ka laboratorin me te modh kerkimor (jo prodhus nenvizoj) ne Kine.

Rritja e Kines eshte objektive, ne keto kushte zgjidhja mo e mire per ameriken do jete te boj marrveshje e ta maj mire me Kinen, gjo qe po bote Obama. Trumpi po e krujti me Kinen … Kte nuk e kuptojne manadhat lokale (qe e votune) po dhe ato nderkombare (qe i bojn cirliding). Rusi ka vec pordh cariste e brek te grisme. Grate ruse kalojn kufinin e martohen me katunar kinez, me tregote nji shok cinez.


#51

Pa kendojne bilbilat me ne fund. Ata qe para zgjedhjeve thonin amerika eshte good and great already, tash po flasin si trumpista te rryer. Amerika dmth e paska pas humbur lojen, kina e rusi qenkan e ardhmja globit. Dmth shume te zhgenjyer me establishmentin. Kripto-trumpista!!! :stuck_out_tongue:


#52

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#53

e dyta, dmth ne kuptimin qe te sikletos e te merr frymen jetesa ne nje bashkesi barbaresh.
(Jo se per shume nga te lindurit ketu nuk mund te behet fjale per anticivilzim, jo. Perkundrazi edhe keta, sidomos rinia trash, cdo dite e me shume)

edhe sa me shume rritet raporti i tyre me qyteterimin prites, aq me keq

hej, mesiguri dhe une sikletos te ketushmit me mangesite e mia, nuk them jo…


#54

ai burri qe ka parashiku fitoren e ktijt,parashikon dhe impeachment per te. s’ka,hiku,nuk e han mandatin. ed rama kocke e forte,te njel n’fyt.


#55

Nimojeni Lidrin me ide per nei peshqesh per Trumpin. Le t’ia coje Bleona, do icik sakrifica patriotizma.:stuck_out_tongue:


#56

Cifutet ia kane futur me kohe Trump-it. I kane marre vajzen. Kjo Ivanka vetem me synetllik na qenka shoqeruar gjithe keto kohe.:grin:


#57

Fiqo shtupen, dhe nei kanoce klor muncisht. E hongri Christi, i paska ofenu baben dhondrit. Nji lutje kom po qe se ia thu Electit, jo mo shume se nji skandal ne dite, dhe icik pushim per weekend. Hallin tat kom. tu bone duret cope nga lageshtina. :stuck_out_tongue:


#58

Ja pra kete doja te thosha, trumpi vetem sa gjeti terrenin gati ose sic thote popylli yne; balo te hengert tenja e ke te keqen nga brenda…


#59

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#60

Sa korrekt paska qene “Hosteni” dikur. Sa te eger jane sot :slight_smile:

http://m.gazetaexpress.com/mobile/lajme-nga-shqiperia/si-tallej-revista-hosteni-me-presidentet-amerikane-fotot-279974/


#61

Per cka thua per punen e zeze mund te them qe s’jemi me ne vitet 90 ku kendej akoma prodhohej dhe kerkohej krah i lire per te thyer konkurencen. Tani edhe hapesira per pune te zeze eshte ngushtuar: me se shumti jane aktivitete si ndertimi dhe pastrimi qe jane te aksesueshem. Tani nje sipermarres(e) s’ka pse te rrezikoje per te marre ne pune dike ne te zeze kur mund te marre shume mire nje stazhier(e). Ligjet evropiane e kane eradikuar pothuajse krejt fenomenin e punes se zeze. Ndaj te pyeta se nga i nxjerr perfundimet.

Ndersa per keto te tjerat, refugjatet jane problem ne te gjithe boten; nuk ka pse te beje Evropa perjashtim.


#62

Me pak llafe vitin tjeter fiton kreshnik spahiu ne shqiperi :wink:


#63

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#64

Refugjatet kane qene problem gjate gjithe kohes qe ka ekzistuar njerezia; globalizmi eshte fenomen i ri; politike nderkombetare. Thashe cfare kisha per te thene, ndjese ama se s’kam nge te bej ping-pong fjalesh.