Ç'do të thotë zgjedhja e Trump për Europën?


#65

Ej thuji najnjoni Ktij tonit anej ta mëçefi koshin e baskebollit, se ka filluer Çmontimi i Madh.


#66

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#67

Ne fakt, historikisht njerezimi eshte perzier (siç thua ti) shume here me teper se sot (sigurisht, në funksion të mundesive teknologjike per të levizur) dhe kjo per arsyen e thjeshte se pasaporta eshte vecse produkt i drejtperdrejte i fenomenit shtet-komb. Dmth fenomen i shek XIX


#68

Dmth ti thu qe z. Trump e Dolf musteqja e gjith kto trimat raciste qe po u dalin puplat edhe ktu e kon pas ster ster longun prej Afrike. Duket rraca e keqe mer. :stuck_out_tongue:


#69

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#70

https://www.youtube.com/watch?v=ubSZWTXz_xw


#71

Geert Wilders …nga Hollanda ne Tv shteteror danez ne 2013…degjoni me kujdes “”“Deportimi i miljona muslimaneve i domozdoshem “””" invazioni islamik ndryshon demografin e vendeve , ligjet e sheriatit , kriminaliteti…


#72

Nuk me vret veshin fare cfare thote ky njeri (i cili mund te jete nje version i Trump ne Hollande).
Fakti qe nuk zoteron elokuencen, hirin intelektual, a ndoshta dhe pergatitjen e specializuar, nuk e skualifikon dot mundesine e deduktimit te te vertetave nisur thjesht e vetem nga empirizmi.
Drejtuesi i intervistes le pershtypje te urryer: si perfaqesues i medies ai eshte nje fabrikues i konsensusit neoliberal ne shoqerite postmoderne.

But campuses across the country will be all right if we will continue to strive to build inclusive communities that reject white supremacy, bigotry and fear; we will be all right if we express our care for one another in a context of fairness.
That context of fairness must include ensuring that there is a place for conservative points of view at colleges and universities
_We must be much more open to ideas that challenge what many take for granted as a progressive higher education consensus. _
_This presumed consensus of the educated often amounts to little more than shared condescension. _
One thing progressives should have learned recently is that we don’t have some special purchase on understanding the direction of history.
That does not mean that we should find reservoirs of patience for bigotry, but it does mean that we should listen carefully to how, what some consider progress, has disenfranchised many others.
It does mean that we listen carefully to alternative conceptions of freedom and community that conservative and religious traditions have to offer.


#73

E dime ne cfare duan pushtat islamik …e ka thene Kadafi qe 10 vjet me pare “” islamiket skane nevoje t´i shpallin lufte Europes po vetem ta PUSHTOJNE ate nepermjet shperguljeve demografike , neperjet emigracionit dhe te shumohen ne numer “” Ishte mesazhi Arabise Saudite per te pushtuar Europe dhe ti dhuronte Gjermanise 200 xhami …keto eshte per ti zhdukur si mizat dhe e kane pak…Po ja qe nuk fuksionon keshtu gjithmone …Po me komentatorin c `pate ??? Qeveria daneze me te ardhur ne pushtet e beri te qarte shifren tavan 3,8 % e muslimaneve ne Danimarke …muslimanet nuk do e kalojne kurre kete shifer tavan ne Danamarke … gjithcka shkoi per mbrekulli , as u prek fare nga invazioni islamik i vitit fundit , refugjatet qendronin ne Gjermani ose benin tranzit per Suedi …ato qe tentuan te vinin i futi ne cadra , ne kape me mure rrethues pa liri dalje …pa i dhene leke …vetem ushim e veshmbathje dokumente as qe behet fjale …tturmat mjafton te dish ti dretosh dhe ikin vete… TANI ESHTE KOHA QE HOLLANDA TE MESOJE NGA DANIMARKA VITIN TJETER…!!!


#74

https://www.youtube.com/watch?v=mC7yTMxxw74


#75

We are a nation of immigrants but we are also a nation of laws.
It is wrong and ultimately self-defeating for a nation of immigrants to permit the kind of abuse of our immigration laws we have seen in recent years and we must do more to stop it.

kur e thosh kete presidenti i nje vendi te tille (imigrantesh), imagjino c’i takon te thone vendet e BE…


#76

Stalker, o Genjeshtar i Modh, pashaporta eshte rezultati llogjik i Revolucjonit t’Modh Francez, bashke me disa rezultate te tjera t’mdhoja, si psh, i burgosuri politik, institucjoni i çmendise, etj.

Perfshire edhe shtet-kombin qe per vete ishte pasoje e Revolucionit.


#77

Po pra, dmth pasoje e 1789-s.(fundi i shek XVIII).
Në të XIX-in mori kot edhe shteti-komb, edhe pasaporta

:slight_smile:


#78

si ‘mori kot’ ?!
ne kuptimin ‘u perhap gjeresisht’ (kjo s’ka nevoje per shpjegim) apo ne kuptimin ‘pa sens’ ?


#79

Franca dhe italia jane bere si Tregu I gabit…


#80

Nuk do te cuditesha nese gjarpri me carcaf te bardhe ne koke te kete marre, ose ne proces marrje, statusin e political asylum me ndonje histori sikur eshte kercenuar nga myslimanet ne Shqiperi. Nuk do te jete as i pari as i fundit.


#81

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#82

z.Trump ka per te qene president prej verteti, kaliber i modh.
Filloi Epoka:
https://a.msn.com/r/2/AAkp1Rg?m=en-us&ocid=News


#83

Eh mor gabist I tregut evropiano-gabistit te rinuar cpaske per te hequr as nuk mund ta mendosh dot… shume ke per te vujt… Po te q(I)aj hallin :joy: mos ma merr per te keq kur tall bythen…


#84

fillimisht trump do rifuqizoje aleancen natyrale me shqiperine, duke vendosur nje qeveri proamerikane ne vend. ne nje te ardhem jo shume te larget kjo do te jete kancelaria nderlidhese per pjesen tjeter te evropes.