Çfarë ndryshon kombësia e Vojsava Triballit?


#184

Kam dhe une nje pyetje pothuajse feministe meqe na e kujtuat…pse hoxhet kur kendojne emrin per te pare mos ke magji apo sy te keq, marrin vetem emrin e nenes dhe jo te babait…mos ndoshta ngaqe emri i babait mund te mos jete i sakte?


#185

ahaahahaha :joy: hakmarja feministe, e modhe je aqua! (here e pare qe i jap kete titull nje vajze)

perfundoi Joti si arbereshi Kopiliq! ahahaha :joy:


#186

Tiku, po nuk behet historia me sikur.
Nejse, po te pergjigjem. nuk do te perbente problem sepse ai ishte princ i Arberit dhe sikurse Kenua, njerzit e tij te afert, komandantet dhe ushtaret ishin te gjithe arber/ shqiptare qe luftonin e mbronin per interesat e principatave te tyre, pra Arberise.
te jap nje shembull te thjeshte , shumica e monarkeve te Evropes sot, e kane prejardhjen nga Gjermania… po kjo eshte relavante si per ta, ashtu edhe per Gjermanine. keta jane mbreter e princa, perfaqesues te vendeve te tyre, skane asnje lidhje me Gjermanine.


#187

ti nuk shef qe un nuk diskutoj per historine, ne kete rast dhe te tjere raste, por kryesisht per konceptin.

Pra me intereson koncepti, dhe kete koncept tendin me gjak blu gjerman evropian argumentojne muçnanistet, dhe kunder ketij koncepti kelthasin antimuçnaninstet.

Keshtu qe tere beteja jote ne kete çeshtje katandiset kokoshi nje thele, thela eshte se Muç Nano nuk eshte historian, pra nuk ka te drejte te argumentoje asnje koncept lidhur me historine. Ashtu qofte, por po te ishte historian, ose te njejtin koncept ta mbronte nje person tjeter historian, ti nuk do bezaje. Hallin e Muç Nanos paske pas or taj?

Nuk e di nese tani do te aprovoje Dasara, e lloji i dasarioteve me kordhe turku ne dore.


#188

jo or taj, une ju pergjigja pyetjes tende direkte ,qe ishte edhe hipotetike.
gjithe keto te tjerat pastaj ; analiza ,konkluzione e perfundime mbaji per llogarine tende, skane asnje lidhje me pergjigjen time. ehuu, ti ben zakonin.


#189

lere pyetjen time hipotetike, dhe shiko hipotezen se si krijohen mbreterite dhe kombet ne Evrope. Mbi kete hipoteze mbeshtetet çdo studim i çdo vendi-teze real. Shqiperia nuk ben dallim prej te tjereve.

Nese koncepti eshte ky qe nje vend mund ta komandoje edhe nje i huaj dhe mund ta krijoje si komb edhe nje i huaj me nene e babe (siç ka ndodhur ne fakt ne tere historine e Evropes qe ti permend), atehere çvlere ka te diskutohet se çfar ka qene Skenderbeu? Mund te diskutohet, por s’ka pike rendesie, ose ka rendesi po aq sa çfar lloj race ishte kali i Skenderbeut. Kurse ju jeni gati te vrisni njerez per kete çeshtje si tradhetare te kombit te shitur tek serbi dhe duke rene theror per kombin dhe atdheun.

Jeni qesharake te dy palet, e ju me teper se pala tjeter.


#190

ore zoteri, ti mund te haperdihesh sa te duash me teza dhe hipotezat e tua, por per temen konkrete ; arberit dhe Arberine nuk i krijoi kush, ata ishin aty me gjuhen e zakonet kenget e vallet e tyre qe dallonin qartesisht nga te tjeret rreth tyre. nese jane komanduar dikur nga te huaj ? po, ne periudha te caktuara historike kane qene te pushtuar nga te huaj dhe rrjedhimisht jane komanduar nga ta. por sidoqofte, Arberia e me pas shqiptaret mbeten !
keshtuqe teoria jote e pergjithshme e vlefshme, por pa lidhje me temen.


#191

na rrufsh trapin megjith arberit e Muç Nanos dhe Dasares qe dallohen nga te tjeret nga lloji rokenrollit dhe lloji pornos! Pse çfar eshte Shqiperia qender e botes? Shume shume eshte qender e ofshamave te te Lebetiturve qe renkojne nga qefi kur Marloni i gerryen zorren e trashe me tubin e shales se biçikletes!


#192

u bo bytha e Princ Vidit te na komandoje ne shqiptaret, kemi komandantin tone Haxhi Qamili me gjuhen, e zakonet, kenget vallet tona: kush kerce naplonin è, bija kapitonit è! … o Mari, Marija, faqekurabija! kno Tironsi Lebetit kong patriotike: hajt ke lala çuna / çuna gushen si pulluma!


#193

Cfare rendesie ka per te argumentuar se cili popull/kope eshte me i vjeter se nje popull/kope tjeter ne nje teritor te caktuar? Kopete e njerezve keshtu e kishin ndertuar jeten, leviznin per nje jetese me te mire duke sulmuar kopene tjeter; nese fitonin qendronin ato aty. Pastaj vinte nje kope tjeter dhe i spostonte.


#194

Identitet ka kombi qe e ka idene si do te jete ne vitin 2100, e jo si ka qene ne vitin 1500.


#195

prandaj edhe koncepti i familjes ngambrapamoderne mbeshtetet mbi konceptin e kopese, dmth nese ne nje familje mami-lopes ja ka fut palloshin majtas babi kau, atehere vjen nje kafshe tjeter e kopese qe ja sposton palloshin babit, dhe i fut te vetin dhe lind berberi kopiliç llaci-fac qe kendon kenge tironse patriotike te lebetitura dhe lufton turkun me kordhe myslimane.


#196

“na rrufsh trapin”, thote trapi… po pse mer tiku, kush jam une ? berberi ?.:smiley:
e dija qe do beje zakonin me haperdima e teorima pa fund… ehuu, per ca e ca ketu peshku funksionon si psikologu ; fol fol, nxirre se te ben mire thone, çlirohesh… ja prof Ilia, me i sinqerti nga te gjithe ; flas se me ben mire ,thote, perpunoj brengat e mia…

le pastaj, kerkon patjeter te me fusesh ne vothren tende / tuaj te perbashket me Malonera e Delonera… po ik mer tiku pirdhu tutje !


#197

un nuk kam asnje brenge, te pakten per kete çeshtje, sepse deri tani nuk kam thene asgje se çfar mendoj per kete çeshtje. Te gjitha komentet e mija kane ndjekur arsyetimet tuaja (te dy paleve) duke ju treguar qe jane absurde, dhe qe vete jeni qenie absurde, dmth qenie me brenge.

Nga qenia absurde shqipkare Ilia Topja nuk keni asnje ndryshim, ndryshon vetem objekti i urrejtjes, nese ai e hedh urrejtjen e tij mbi shqipkaret, ju e hidhni mbi te huajt. Si ai dhe ju keni 1000 arsye legjitime pse e beni kete, por sidoqofte puna urrejtja eshte acid, bren enen qe e mban. Kjo ju ben qenie absurde, ju bren acidi i ndergjegjes tuaj. Pastaj si pasoje nuk jeni ne gjendje te lidhni dy koncepte bashke.


#198

mire mer mire. por perpos analizimit dhe sjelljes se ne te tjereve, kujtohu ndonjehere te analizosh edhe veten tende. ja shiko si pozicionhesh ; ti diku atje lart , si me qene Zoti, dhe poshte gjithe te tjeret… ti sheh veç armiq, mer tiku…e ta lidh me temen; (si Skenderbeu qe shihte vec turq.:joy: )… ke urrejtje per te gjithe e gjithcka, por nuk e kupton kete.

ky eshte dhe komenti i fundit me ty, se nuk di cte them me. ose po citoj ate thenen e modhe, gjigande fare, labe : “o balo te hëngërt tënja, se e ke te keqen brënda !”


#199

un nuk pozicionohem, ne kuptimin qe pozicionohem artificialisht, eshte nje pirg dheu atje tej, un hypi aty dhe jam ne poziten e Zotit, kurse ju ne rreze te pirgut jeni miza te denuar per te qene te tille.

Pozicionimi ndodh natyrshem, neqoftese dy pale (dy fele) jane ne konflikt absurd kundertish, natyrshem ndodhen ne rreze te pirgut ose me sakte ne nivelin e mutit, nese ndonjeri behet koshient per situaten dhe gjen menyre per te bashkuar kundertite si komplementare, automatikisht dhe natyrshem del nga niveli i mutit dhe katapultohet ne maje te pirgut duke u bere si Zoti.

Pra perpjekja ime, dhe brenga ime, nuk eshte per tu duk qe jam superior nga ju, por qe vetem jam ngjitur ne maje te pirgut duke bashkuar kundertite, dhe qe andej ju zgjas doren, pra ju bej nje ftese per te dale nga niveli i mutit si edhe une e per tu bere edhe ju si Zoti.

Dhe kjo nuk ndodh vetem per kete çeshtje, por per çdo çeshtje te ndare ne dy fele ne konflikt me shkreptima saldatriçeje midis tyre.

Per nivelin e mutit nuk mund te kihet dashuri, i dashur Belul, veç ne qofsh ne ate nivel vete.


#200

mire, une po e mbaj parasysh sugjerimin tend per nivelin…
nderkoh ti rri maje pirgut, por ki parasysh faktin qe maj pirgut rri edhe kendezi , qe kendon me vend a pa vend sa u can turen njerzve. -ja, kete po perpiqem une me dashamiresi, tash e ca dite, te ta them. permbahu, mos shih veç armiq dhe 1 felore dhe ti patjeter duhet tu plotesosh felen tjeter.


#201

kendezi ju çan turren pulave :grinning:

ja ta zeme qe un jam legen, hipokrit dhe urrej njerzit maje pirgut, çfar i ndryshon kjo faktit qe ky muhabet si pothuajse çdo muhabet tjeter reduktohet ne konflikt politik midis te majtes kozmopolite dhe se djathtes nacionaliste te cilat urrehen per vdekje midis tyre? Tipik eshte rasti i Dasares qe ngazellehet per Klosin qe vrau veten dhe ju uron te gjithe eksponenteve te kampit armik te njejten gje. Stalker ka share: ja qifsha nonat fashisteve te blogut! - dhe pertej blogut (per Stalker fashiste jane te djathtet). Ti vete ne kete rast ke pasur nje pozicion te qarte djathtas (fashist :stuck_out_tongue:) me perbuzje te thelle per te majten, gje te cilen e ke shprehur disa here. Un se kam bere kurre nje gje te tille per asnje formacion politik, formalisht s’ke ç’thua asgje perveç hamendjeve qe ti si psikolog i modh kupton qe un mçef ose keqperdor, njesoj siç psikologjis i Lebetitmi qe e kru sumen familjarisht me tubin e shales biçikletes, dhe çdo person tjeter kunder ketij standarti eshte homo latent.

Riperseris ja u zbulu me fakte qe un jam legen dhe urrej mçeftas kombetaristet, me ka dhene pare Muç Nano, çfar ndryshon kjo ne dashurine e atdheut tuaj qe katandiset ne nje dashuri per nje fele te kombit dhe urrejtje per vdekje per felen tjeter te kombit?

Dashuria eshte gjithperfshirese, ndryshe eshte urrejtje gjithperfshirese. Dhe ne nivelin e urrejtjes, dmth ne nivelin e mutit, nuk mund te kete kurrsesi dashuri, ne mes mutit ka vetem urrejtje, edhe indiferenca eshte e shtirur. Dhe ky fenomen vihet re deri edhe ne nivelet e larte te kombit, ne simBOLET e kombit, nuk urrehen per vdekje midis tyre bolja e majte Qose me bolen e djathte Kadare?

Ke disa komente me radhe qe nuk thua asgje per konceptet, argumentet dhe arsyetimet qe un po shtroj vazhdimisht, pergjigjesh vetem me sentimentalizma, psikologjisje 2-lekshe dhe fjale te urta shqipkare qe tregojne se çfare legeni qekam une maje pirgut. Siç duket vetem ketu e ke hallin, vetem kete mund te besh per te asgjesuar armikun, sepse nuk ke asgje racionale per te thene, e ne kete menyre fshihet pozita ku ndodheni, sepse kushdo qofsh, edhe Nene Tereza me qene, Krishti apo Pejgameri qofsh, nuk je ne pozite te duash asnjeri dhe asgje nese je poziten e boles majte ose boles se djathte, pra pozite legeni. Kjo eshte e provuar historikisht, vetem urrejtja ka aty ku njerzit duan nje atdhe hipotetik ne hava, dhe ne realitet ndodhen ne nje konflikt politik dyfelor ose dybolor.

Atdheu eshte vellai yt, atdheu eshte Kaini nese je Abeli, dhe anasjelltas! Fute n’myth te Tironsit Lebetit çdo lloj atdheu tjeter!


#202

100% dakort, keta aty e kan te gjith qellimin. Heqja e figures se skenderbeut si guri themelor i kombit, ju sherben vetem islamo-fashistave.