Ç'mendoni për listën e të 100-ve?


#81

Nuk e kisha per firmen por per abuzimin e institucioneve qe e kane lejuar ate, nuk di te jete penalizuar kush nga pergjegjsit e institucioneve.
Se qe ta dish ti firmat private ne albanie fitimin e ndajne me drejtorat, perndryshe nuk fitojne gje. Dhe ky fitim si ne rastin ne fjale bie mbi kurrizin tone.
mjafton nje analize kaq e thjesht qe ti dalin aq pune Km sa nuk ka nevoje per Fb.
si dhe doja te ilustroja faktin qe kjo nisme nuk arrin te nxjerre ne pah aferat qe nuk prekin drejteperdrejte komentuesit, por gjera te perbashketa, publiken.
Km ashtu si komentuesit nuk arrin te shofi pertej hundes se vet, me nje fjale.
Dhe per ta mbyllur me nje perceptim timin personal, nje pjese e mire e mllefeve te njerzve ndaj zyrtareve ne albanie jane te padrejta, sidomos te atyre te perkedhelurve qe kane luksin e te shprehurit nepermjet nje hapsire digitale.


#82

Po Gjembi, kush nuk bindet osht Drogaxhi, ene Homo, ene Dele. Gjembi si kontribove sot ne Democracine Amerikone… Shqiperia sapo kaloji nje pale zgjedhje ku u zgjodh ai qe sdo ti…


#83

Cfare thua o Tironc? Kur them une qe do jesh duke e thithur nje s’e paskam gabim. Lexoji neser fjalite inkoherente e pastaj me thuaj qe e kam gabim. As nuk e kam fare per bindje apo mosbindje. Futi dhe disa … te tjera. Dhe kaloje ndonjehere mos e merr te gjithen per vete. puff puff pass.


#84

Po tallesh? E para pse e di une qe sjetoj ne shqypni e jo ti qe firma u penalizu e mori gjobe? Plus eshte ne proces gjyqesor me gazetarin.
Ca i bi kjo qe ne se une ndaj fitimin me drejtorin etj une nuk jam fajtor. Ndryshimi fillon tek vetja Albano, Firma i ka hudh en lume se ka pertu me i precesu si duhet dhe kjo eshte kriminale…ai drejtori qe thu ti ska firmos per kete.
Tani ti thu qe KM e komentuesit nuk shofin pertej hundes se tyre kurse ti shef? Jo mer ti nuk shef pertej hundes tate.
Komentuesit jane 100% RIGHt se kane vite qe vuajne e tregojne te verteten…KM RAMA nuk ka te drejte te shkoje ne llogoren e tyre e te qaje hallet bashke me ta…ketu qendron padrejtesia. Ti nuk shikon pertej hundes tende perderisa si anarko-sindikalist te pelqen edhe Gjembi…qe te jep like me zemra.


#85

Gjembi osht njoni qe merret me drejtshkrimin e atyre qe lejne komente nga telefoni…e shajne dhe e evitojne keq fare…Gjembi, Edvini u zgjodh KM, perseri… nuk e zgjodhe ti e as votove bashke me mue…ti votove Hillarin…si une … tani motivimi i jetes tende do jete opozitarizmi ndaj Edvinit…Good Luck SIS


#86

eshte nisme hipokrite mo burre si cdo populizem i paster, une ta ilustrova me shembuj si dhe me faktin se kesaj nisme do ti shpetojne peshqit e medhenj, qe jane neper ministri qe emerojne drejtorat, te cilet jane pergjegjes per punonjesit e thjeshte neper institucione, qe sillen ne menyre te atille bie llafi me njerzit.
ate qe degjon Km gju me gju me popullin duhet ta analizosh mo burre, nuk eshte aq e thjeshte sa te dalesh neper degjesa e te besh gjeueti shtrigash sepse fajtoret e vertete nuk jane ne kontakt me popullin e thjeshte dhe nuk i njef kush, per tu vene gishtin, njofin vetem ate qe u paraqitet te sporteli qe ne te shumten e rasteve eshte fajtori me i vogel.
Kjo eshte ideja dhe eshte mese e qarte.
Une personalisht jam i bindur se pjesa me e madhe asaj liste jane teresisht fajtore por nuk eshte kjo ceshtja.
Pastaj ka me hipokrizi se kur akuzon administraten per harbuteri kur Rama eshte nga individet me harbute ne shqiperi, ne raport me vartesit, dhe kete e thone te gjithe, dhe disa madje ja marrin dhe si virtut.
si mund ta quash harbuterine ne sportele emergjence, qe jam i bindur nuk eshte aq shqetesuese kur korrupsioni diten per diell ja ben mu.
Kesaj i thone ti biesh samarit se nuk ke cfare i ben gomarit.


#87

Po kte te thashe une se pari…qe eshte Nisme Populiste …jo per gjo por ti kishe fobi per shtet te vogel e shkurtim administrate.…eshte nisme populiste sepse populli kete konge do me degju se eshte abuzuar shume keq keto 27 vjet…KM po tregohet kopil dhe po kendo kongen qe dun me degju njerezit…PA TE DREJTE por problemet nuk ua solli KM …faji i tij eshte qe nuk pranon te verteten qe as ai nuk eshte ne gjendje te ndryshoje gjo…NDRYSHIMIN NUK E SJELL EDVINI …QENDRA ESHTE DIKU TJETER.
Nderkohe Njerezve u osht bo qejfi kur shofin padrejtesite e tyre ne ajer te paster…gjithe ata njerez qe kan lon breket tu dhon rryshfete per cdo gjo…ndjehen mire ca dite…manipulim a bjeri samarit thu ti…shume e vertete…nderkohe koha kalon ene qeveriu vazhdon duke u morr me listen.


#88

Nje pytje kisha , si i bie tani meqe “fajtoret” na qekerkan ata te lartet te mos denoncohen dhe ata neper sportele ose zyra te administrates ? Po populli me sportelin ka kontakt, me zyren , punonjesin e thjeshte , nuk do dale populli te beje kontrolle neper zyra drejtorish e ministrie, ka struktura perkatese per kte pune, nese populli denoncon abuzim qe tek me i thjeshti punonjes , hetimet mund te arrijne fare lehte deri tek ata siper. Po ky modeli shqiptar bicim alla camorra mos flit mos shif mos degjo e ka lene vendin vend numro 27 vite. Dhe ata punonjesit e thjeshte nese do ishin qytetare dhe te ndershem, do e hapnin ndonjehere gojen nese bejne abuzime eproret jo ai vodhi tenderin pse mos te vjedh dhe une 5000 lekshin…


#89


#90

Morpo tja marrin florinjte iher ktyne rreaksjonarvet te demaskum,


#91

Nuk ka procedime penale deri tani lista eshte produkt qe do skanohet nga institucioni special I verifikimit te sherbimeve publuke pika me korruptive e administratave publike te sherbimit publik ne keto 27 vjet lereni rehat Ramen projekti eshte amerikan europian


#92

Je ftof n myth. Pa lidhje ! E migjithe ate PD ja ngordhi ! Keto atavizma krahasimesh , nuk pijn uje ! Berishizmi si ideologji mori fund ! Tani fillon faza e re nafak e re krim e ndeshkim per cilin do qe prekin fondet publike ose sherbejne ne administrat !Duhet shume pun per te heq shume moot qe ka lene mbrapa berishizmi dhe lakejt e tjer !


#93

Eshte e thjeshte, ndrro drejtuesit sa here dicka nuk ecen mire, per cdo gje mbajne pergjegjsi menaxheret kur nje institucion nuk funksionon.
Ka raste kur i detyrojne vartesit te firmosin shkelje flagrante ligjore.
Sportelet jane thjesht valvula shkarkimi, kane nje peshe specifike te vogel ne te teren.
Po te merrnim mendimin e popullit hitlerianet do ti kishe ne pushtet sot e kesaj dite. Jo per cdo gje merret zeri i popullit.
Disa gjera burokracia i di me mire.


#94

Resuli paska vdekur 8 vjet me pare… http://balkanweb.com/site/rama-futi-ne-listen-e-zeze-emrin-e-babait-te-ndjere-reagon-vajza-fali-ati-im-se-sdine-cbejne/

ore po nje fare Ilir Meta qe i doli korrupsioni me fakte ; me ze e figure pse nuk ishte ne listen e hitparade FB top-100 ??! - apo ky nuk plotesonte kriteret e facebook …:joy:


#95

Edhe vjedhim, po edhe na vjedhin, vjedhja eshte bere sport kombetar ne albanije :joy:

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/07/14/skandali-i-zgjedhjeve-si-i-kan-vjedhur-votat-ps-pd-e-lsi


#96

Nderkohe ne metrone e New York-ut:


#97

É ke lexu listen Albano? Se aty s’ka emra sportelistesh por drejtoresh


#98

hiti veror i politikes.


#99

Ajo pesha e “vogel” qe thua ti eshte pesha qe i rendon popullit te thjeshte mbi supe. Keshtu si thua ti i bie te ndrrohen vetem drejtoret e ministrat , ndersa ai/ajo punonjes i thjeshte qe thyen ligjin, abuzon me postin e tij morracak merr ne qafe edhe drejtoret kshu apo jo ? Se di a ke vene re , po shumica e emrave te listes ishin me poste te larta , se po te fillojne njerezit te denoncojne dhe ata me te vegjlit jo 3000, po 300.000 emra do kishin dale.


#100

aty kish nga te gjitha, turli postesh, disa prej te cilave vihej re qe jane pozicionet me te ekspozuara (rjedhimisht me delikatet per tu gjykuar) ndaj pakenaqsive si bie llafi mjeke komisionesh te invaliditetit, police, etj, qe tregon se lista eshte jo shume e filtruar, gje dhe Rama e pranoi sot, madje lexova se kishin gjet dhe te vdekur si dhe dikush qe ish drejtor prej 5 ditesh dhe dikush ish kadidate e ps per deputetet qe nuk kish dhene asnje lloj vendimi
Megjithate une kundershtoj ne parim metoden naive te vepruarit. Pastaj te besh shembull 100 nga 10 mije qe jane realisht pegjegjes eshte pak diskriminuese, o amnistoi te gjithe e fillo nga e para, o ,o mos nxirr lista fare.
Nga pervoja ime rralle mund te nxjerresh ndonje perfitim nga keto lista, pasi asnjehere nuk vertetohen, por kane gjithashtu dhe nje doze te madhe mllefi dhe energjish te cuara dem.
ne si vend mesojme te qeverisim rruges duke qeverisur e gabuar, metoda instiktive alla Rama.
Por verteton dhe dyshimin tjeter qe don te beje shkurtime per te kursyer fonde per gjera te tjera, qe me vone mund te perkthehet dhe ne ulje te funksioneve qeverisese dhe liberalizim i metejshem i sektoreve. Eshte ende heret por ka mjaft indicje.