Ç'mendoni për listën e të 100-ve?


#101

Albano, per kete të fundit (liberalizmen) vetem të jesh naiv të kesh iluzione nga politika e Rames, pra eshte “teme me vete”. Amà kur lexon në detaje se si nje kryemjek ua ka nxire literalisht jeten njerezise, nuk mund vecse të thuash: po ku kish qene kjo dite, pse nuk kish ardhur më parë ??! (në mendimin tim, qytetari dixhital ishte krejt e kunderta é listes ne fjale, pra ishte pikerisht populizem)


#102

eshte vertete teme me vete, prandaj nuk u ndala shume.
Po eshte e vertete qe ne pamje te pare u ka nxirre jeten, por pare ne teresi eshte sistemi ai qe ua nxin me teper relativisht, pra po u ndalem ne emra te vecante nuk eshte se zgjidhim gje.
Si petrela ka burra shume here me te mire, me integritet etj, qe zevendesojne ate dhe kane gjetur menyra te tjera si tua marrin parate njerzve, ne menyre ligjore


#103

mos bej kshu albano se le nam. pse e shef kaq ngushte problemin.
nuk eshte lista arma e fundit e veprimit, madje nuk eshte arme fare, e shumta nje katalizator…
http://www.gazetadita.al/rama-per-listen-e-zeze-u-be-nami-por-po-ju-shpjegoj-cfare-ishte/


#104

A ke fakte o Devolli?


#105

Ne Gjermani 90% e denoncimeve per keqperdorim detyre dhe ne polici behen nga qytetarët (kryesisht anonimë).


#106

Drejtoja OSBE-se kete pyetje se ata e nxorren si lajm.


#107

Lista me 100 emra, lol, budallallek me brire. Nuk ka nevoje me bo llafe e me u morr me thashetheme. Kemi nevoje per shtet ligjor, kemi nevoje per kontrollor profesioniste, per prokurore te pergjegjshem dhe per gjyqetar te ndershem. Kush ka bere pasuri nepermjet korupsionit, abuzimit me detyren shteterore, nuk mjafton vetem te futet ne biruce. I duhen sekuestruar pasurite dhe vlera e tyre te shkoje ne buxhetin e shtetit. Puna e prokurorise dhe e gjykatave me kete duhet te matet: sa para apo pasuri ne pergjithesi kane sekuestruar nga keqeberesit .


#108

Ti lajmet i lexon me bythe se je Devolli.


#109

Nuk ka Burgje per te futur gjithe Hajdutet ne Shqiperi…te pakten te futen Vrasesit Seriale dhe Hajdutet e Bankave.
Mos u Shqetesoni se asigjo ska per tu bo…Fryma Populiste po pushton shqiperine si kurre ndonjehere fale zotit Trump:

Populizem i Pare : LSI …lufte Oligarkeve…kur Likja e Mona jane Oligarket e medhenj te Shqiperise me Bankiere ala Fullanra e Media Mogul alla Ylli Pasmaciu e vllazni tregtie alla Hashim Thaci partnership.
Populizem i Dyte: PS…lufte Administrates se korruptuar…nuk ka asnje mundesi pushteti qendror te depertoje ne qelizat e korrupsionit mbare Shqiperise
Populizem i trete: PD…RePublike e Re e Recall i deputeteve ku njerezit mund te mblidhen dhe shkarkojne deputetin e zones cdo 2 vjet…sepse uji i pishem nuk mbrit akoma ne fshat.
Populizem i katert: Libra …1000 euro per cdo lindje…kur vendi e ka borxhin tek 73% e GDP dhe kur per te rritur nje femije deri 18 duhen te pakten 100 000 euro…

Mos harroni Saliun dhe luften e tij ndaj Oligarkeve qe laheshin ne Vaska Floriri para 12 vjetesh…te gjithe jane me te pasur sot duke perfshire ene KOqon.

Lista eshte per Sanijen time e plakat e Lagjes qe te ken i cik muhabet me bo tu pi kafen se kujt i ka dal emri nga doktorat e kujt jo e pse atij Kadastristit si ka dal kur i ka rrjep pronat tan njerezit e fisit te vet…


#110

Dmth Rama genjeu para nje jave kur tha, qe e ka ulur borxhin ne 68 %?!


#111

Po mire me cer tboj une se rre Rama, ti do qe te rrej ene une? Shiqo, Rama mmund edhe te kete thene te verteten si Sala qe borxhi ka shku 68% por mbas nje krize energjetike mund ta kesh per 1 vit prap tek 74% por shume larg 180% te Greqise qe e akuzut Ramen qe do ju conte para 4 vjetesh apo ke harru. Ndonje gjo per Populizmin kishe per tna thon apo ja kum fut pordhes kot une. Ma thuj se sme mbetet hatri.

Ore sa me shume opozitarizem 2 leksh i boni Rames ju aq me shume pike fiton ai, e keni von re apo e kom une gabim.


#112

great list, genuine idea (sa per fillim)
per vendin dhe njerezit qe kemi ku cudirat zgjasin vetem 3 dite lista mund te shkonte sh. sh. me gjate


#113


#114

Populizmi eshte gjithmone i demshem per nje vend e sidomos per Shqiperine pavaresisht nga vjen nga Rama apo Sala…

Let’s Make the List Great Again…te shtojme ene qytetarin dixhital te Salukut.

Albano e ngre me shqetesim ceshtjen per ma te medhenjte…kurse une e shof jo te ndershme sepse luftojme korrupsionin ne Administrate ne te njejten kohe kur i dhurojme popullit shqiptar nje President me Ze e me Figure???
Shqiperia ka shume probleme qe duan kohe te zgjidhen por keshtu nuk zgjidhen.
Per Sanijen time po …sapo me mori ne telefon e me pyeti nese di gjo une pse atij Cunit te Veres qe ka punu ne dogan 2 vjet e ka 10 vjet qe spuno mo, nuk i ka dal emri…Ku di gjo o non i thashe, ndoshta ka dorovit Bosin e SurratQitapit e ja kun heq komentet e shokve te Punes.


#115

Nuk ka asnje vlere kjo liste. Nga ana ligjore jo e jo, po as nga ajo njerezore. Njerezit nuk kane nevoje per emra se I dine, dhe keta 100 apo 100 mije po te nxjerresh nuk I ze as turpi as u prishet reputacioni sepse po te kishin kete merak nuk do ishte kaq cope administrata. Njerezit e kane pranuar dhe bashkejetojne rehat me kete fenomen, sepse administrata ka punonjes vellezer motra kusherinj e te njohur dhe me mendje te gjithe I justifikojne, jo me.kot paguajne shume para per nje vend ne shtet. Kushdo ketu kur ka mundesi nuk do tia dije per drejtesi por do vetem te zgjidhi hallin e vete. Kur ska mundesi …dhe e pyet dikush , flet ne emer te drejtesise. Nuk ka me parime masa, mungesa e reagimit e tregon kete. Edhe ata me protestuesit qe duken flake per flake me pushtetin gjerat e tyre gjithsesi me pushtetin I sistemojne. Kshuqe fleterrufete ti mari te fshije…


#116

http://stopkorrupsionit.al/


#117

[quote=“TironciLebetit, post:111, topic:3022, full:true”]
Po mire me cer tboj une se rre Rama, ti do qe te rrej ene une? Shiqo, Rama mmund edhe te kete thene te verteten si Sala qe borxhi ka shku 68% por mbas nje krize energjetike mund ta kesh per 1 vit prap tek 74%[/quote]

Tani nuk eshte me problem se Kryeministri genjen diten per diell, sepse delet gjithsesi do i shkojne nga pas, pa kushte.

Po mire, po ne me Greqine do krahasohemi, pastaj as me Greqine nuk mundemi, sepse ata jane ku e ku me lart se Shqiperia ne cdo pikepamje.

Jo aspak, eshte populist midis turmes, qe ska asnje ndryshim nga delet, por per mua ngelet nje garip narcisisist, me shenja te theksuara skizofrenie qe ka mesuar ta kontrolloje ne menyre te mrekullueshme. Eshte kombinimi me i habitshem i snobistit dhe totalitaritistit.

Po i bejme, sepse ne fund te fundit ju e doni, ne ju ndihme qe ju shumica ta mbani.


#118

nuk do zgjidhet ineficenca ne administrate (jo korrupsioni vendit ne pergjithesi, kujdes ketu) me lista fejsbuku nuk ka njeri iluzione per kete. Shume shume keqkuptime po cfare ti besh kazanit mediatik


#119

Po nuk jane ankuar njerezit per Liken o Belul se Likja vjedh po nje here ne 4 vjet ua kthen pas ca leke qe ua ka marre, domethene nuk eshte se vjedh me shume sesa merr borxh. Pastaj Likja vjedh nga shteti dhe nga parate e Evropes jo nga qytetari, ka ndryshim.


#120

Per nje vend me demokraci solide do te ishte fundi I nje qeverie.
Per nje vend me “demokraci” b@the eshte ndoshta menyra me efektive per te demaskuar gjobevenesit e administrates apo harbutet me pushtet qe ne vend t’ju sherbejne njerezve I shkelin ata me kembe…