Ç'mendoni për Tesla Model 3?


#21

S’iu duk edhe aq idiot , po si cdo bilioner pa anen e biznesit , si mund te dale Elon Musk qe prodhon makina elektrike te mbeshtese Trump ne terheqjen e tij nga “Ngrohja Globale”. I bie poshte i gjithe principi i biznesit te tij nqs do vazhdonte ne ate poziocion simbolik se Trump s’ka nevoje per keshilltar biznesi po ata i shfrytezon thjeshte si figura publike ose per te anashkaluar barrierat demokrat republikane kur vjen puna tek financat. Nese ai nuk do hiqte dore nga ai panel pasi Trump nuk shkoi ne Paris , diten tjeter te gjithe mediat edhe organizatat ambjentaliste do e kryqezonin Elon Musk dhe Teslan dhe brenda pak ditesh vlera ne burse do i shkonte sa i pale corape te tregu cam. Dhe me publikimin e Model 3 , eshte ne fije te perit varet si do e thithe tregu duke marre parasysh konkurencen ,para 1 jave lexova diku qe Tesla po shkonte gremine ne burse :stuck_out_tongue:


#22

Eshte nje devolli ketu qe nje e dy na sjell ndonji lajm se si bursa po explodon fale presidentit Trump, por nga ana tjeter as ja ka idene tregut.
Ja dhe gremina e stokut te Teslas:


#23

TESLA akoma nuk po permbush dot delivery per automjetet e blera te gjeneratava te para kshuqe kjo Model 3 eshte thjeshte komardare shpetimi , keshtuqe mbaje shenim cmimin tek 314 se nje dite mund mos ta gjesh fare neper charte :stuck_out_tongue:


#24

UT - normalisht qe si gjithmone ka spekullime dhe manipulime. Chart-i qe te tregova tregon se c’fare ka ndodhur ne te vertete me Teslen vitet e fundit. Gjate ketyre viteve ka patur me qindra artikuj (bearish) si keto qe solle. Asgje nga keto nuk e ben alarmante situaten e Tesles.


#25

Elon Musk deri tani po shet idene e jo produktin. Investitoret kerkojne rezultate e jo produkte promocionale si Model 3 qe sakrifikon cmimin e Tesla’s vetem per te mbetur relevante ne treg duke pasur parasysh dhe konkurencen. Tesla thot porosite tani blije , e ta sjell makinen pas 1 viti e 2 vitesh , konsumatoret jane te paperfillshem ne numra dhe perseri ata nuk e mbulojne dot prodhimin e numrit te makinave. Po vazhdoi keshtu imagjinoje vete c’ndodh…


#26

I vetmi problem me Teslen eshte qe mua as me pellcet fare per te. Nje tollumbace me shume ne nje bote ku njerezit shohin vetem ambientin e punes dhe tavanin e dhomes se gjumit, per tu karrikuar per te pare perseri ambientin e punes. Fshati digjet Musku krihet.