Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?


#41

Ne kohen e Duces ka qene ndryshe. Me i vogel, me ndertesa te tjera anash dhe me nje shatrivan ne mes.


#42

ju të djathtët internacionalistë jeni për të qarë hallin! të mos dish ca gjëra nuk është turp. po të mos dish dhe të bësh kopentin është karagjozllëk! nuk rrezikohet ekzistenca e greqisë nga shqiptarët -thua! si arrite në këtë përfundim? se për grekët i vetmi rrezik ekzistianlist janë shqiptarët. dhe ata tek shqiptarët nuk fusin vetëm shtetasit pa identitet të të repuklikës se re shqiptare,po edhe 4 milion arvanitasit që jetojnë në greqi +600 mijë shqiptasret e shqipërisë. në se (do zoti) zgjohen nga gjumi i integrimit dhe përparojnë në bashkimin kombëtar,fillimisht me kosovën,kjo automatikisht i bën arvanitasit (të paktën gjysmën e greqisë) plus çamërinë ku akoma flasin shqip çamët ortodoksë,kontigjent ,që në situata të posaçme ,mund ti kthehen identitetit të mohuar kombëtar. edhe sot,shumica e tyre janë të vetdijshëm për prejardhjen e tyre,por situata afrikane në shtetin shqiptar i bën të rrinë akoma mënjanë. prandaj hidhen përpjetë grekët edhe me simbolika të thjeshta si pllaka e sheshit skënderbej,sepse frika e tyre është se mos rritet ndjenja kombëtare te shqiptarët dhe pasaja e saj është krijimi i një kosove në greqi. ndaj edhe këto zgjedhje mbështetën lulin,sepse rama u duket sikur po ndikohet nga vetvendosja dhe po ngre kurrizin.
edhe një tjetër në lidhje me titullin. ai guri është shqiptar nga çamëria. nuk mund të grek dhe çam sepse nuk janë të ngjashme,pavarësisht qëllimit për ta paraqitur çështjen e çamërisë si jo shqiptare nga shtypi sorrosist i shqipërisë


#43

Po te rrish dite e nate ke peshku sbesoj se gjen asnje te vetme… Te paska ikur koha kot o njeri si Sokol Balla :joy:


#44

Nuk e kam kopjuar ket e dija permendesh.


#45

Futja kot,…zezake, latine ruse e deri tek mali zi kam pare. Po ktu ke zona qe I ke ne rruge si ne treg sallomi e plot Greke


#46

detyrimisht se ne Kohen e Dulles nuk kishte pllaka majolike :grinning:

https://www.youtube.com/watch?v=aXKrkEMRyUU


#47

Ajken e shqiperise keni mbledhur o Kapo. Prandaj dhe shkelqyet ne zgjedhje.


#48

katunaria pati frike se PD do t’iu asgjesonte hashashin prandaj votuan per PS.
te dyja palet jane nje mut for that matter .


#49

O moj Plakaruqja Greke…Ne ishim jo Kala Graniti por Burg Graniti…e kuptohet varferia jone se u arratisnim nga Burgu pavaresisht se mund te ishte Pyll Grek apo Lume Turk apo det Italion.
Po Greket me Plan Marshall e BE subvencione, pse u katandisen ne Lipsaret e Evropit…na prishen edhe Reputacionin si Ballkanas…yyyy Greku Mootit…
VUajme ene Fukarenjte Shqiptare moj Plakaruqe sepse komshinjte tane me te fisem e me shume para vodhen e grabiten popullin e tyre dhe vazhduan te vjedhin popullin Polak e Hungarez…
Grekqiret na moren ne qafe…kaq mund te provoje Plake


#50

e di je me nevra se ke humbur pare ne burse por s’ta kam fajin une qe je elif matrak .mos e nxirr inatin me mua.A fool and his money shall soon be parted :grinning:


#51

borxhet i ke dhe pa u fut fare. po kur futesh borxhet do i kesh nga vetem nje burim. i pa futur mund te luash nga te gjitha anet. te rresh arabet te te financojne psatj europianet pastaj rueset apo kinezet, etj. mnjf ke me shume variacion.


#52

sepse ne greqi ishte parja lume, ne kohen qe shkun shqiptaret. ne turqi duhet djerse me fitu paren, me fort se edhe ne shqiperi. dhe nga greqia iken dhe do te ikin shume shqiptare, perveç atyre qe kane hapur aktivitet te tyre.

si dhe ne turqi kane shkuar plot shqiptare. dhe jetojne shume me mire se ata te greqise. kane kapur elitat atje, nuk shesin pite apo te punojne neper fshatra.


#53

Delta, ti ke shume pak nivel dhe per me teper hiqesh sikur di. Arvanitasit thote? Arvanitasit jane me greke se vete greket. Edhe ata pak arvanitas qe kishin ruajtur dicka pozitive nga origjina e tyre etnike, jau cbem ne ne 90 -n kur u turrem si turma te egra ne Greqi.
Arvanitasit ju bashkuan me deshire kombit grek, diferenca fetare ishte me e fuqishme se dashuria etnike nder ta. Edhe camet u ndoqen per kete arsye nga camet ortodokse. Keto jane te verteta qe ca si dine ca si pranojne.
Ka vetem nje shanc qe arvanitasit ti bashkengjiten prape pjeses tjeter etnike, por dhe kjo TEORIKE, nese Shqiperia behet me mire se Greqia ekonomikisht, qe praktikisht do te thote prishja e balancave politike gjeostrategjike te fuqive, qe krijuan Greqine, me ate race te sajuar nga pallavrat e lashtesise.


#54

kombi grek eshte si te gjithe kombet e tjere te botes, bashkim etnish te ndryshme. dmth te gjithe robt qe gjenden ne nje territor te dhene t’i vejne nje dite nje emer vetes apo t’i japin asaj nje identitet te dhene.

arvanitasit gjendeshin ne greqi prej shekujsh, nuk shkuan dje. edhe keta qe shkuan ne vitet e 90-ta do te perzihen me turmen atje (jane bile perzier). eshte si uji i burimit qe derdhet ne det, apo liqen, ku ka uje me shume.

asnje grek nuk eshte me i vjeter nga arvanitasit. populli grek eshte popull i ri. s’ka lidhje fare as me greket e vjeter, se bile greqia vete e kohera antike ishte territor principatash te veçanta ( athinasit, spartanet, etj, popuj qe benin luftera te vazhdueshme me njeri-tjetrin, dhe shpesh bashkoheshin kur rreziku i jashtem ishte me i madh). i gjithe mesdheu ishte i tille. s’kishte kombe akoma.


#55

shum mire, tani prit kafshimin e deltes pa dhome qe mendon se kombi eshte i hershem, sepse lezeti me i modh eshte kur te kafshon shoku i te njejtes llogore.


#56
 1. Kur thua kosovaret, dmth e pranon qe kosovaret, e jo, shqiptaret :slight_smile:

 2. Me kete “ka lezet” biseda e kosovareve s’ka shanse te jete autentike. Thjesht nuk e perdorin.

 3. Me ate “ata anej jane qena”, quaje te konfirmuar, po. Shqiperia si toke vellazerore etj, eshte imagjinare, dhe thjeshte si toke, truall etj, per kosovaret. Sa per njerezit, ne shqiperi thjesht nuk ka njerez. Ka qenie te zhveshura nga cdo ndjenje njerezore e humane, patriotike ose familjare.

 4. A po mendon se ai muhabeti me komb kosovar shkon pertej halil matoshave?

PS. Per ate pjesen e beogradit, ne kontekst te temes, sheshit konstruktit etj, tirana per beogradin eshte si kandahari per parisin (ketu mund te reflektosh pastaj per ate pjesen se pse nuk jeni njerez)


#57

Para se besoj te te pergjgjet Pjetri

 1. Kur thua “po bisedonin dy leber” ose “dy shkodrane”, kjo do te thote pranim qe labi e shkodrani nuk jane shqiptare?
 2. Pjetri nuk po shkruan disertacion qe te citoje ne ligjerate te drejte fjale per fjale.
 3. Kur familja ime mbajti kosovare ne shtepi gjate luftes, njerez te Hashim Thacit, na thane: Ne nuk do ta kishim bere kurre per ju kete qe ju njerezit e zhveshur nga cdo ndjenje, bete per ne.
  Kur serbi i dashur te marre fshesen, syte nga njerezit pa ndjenja do t’i ktheni prape, apo kujtoni se historia nuk perseritet.
 4. Muhabeti i kombit kosovar aty mbetet, te halil matoshat, pavaresisht se sa te tille ka.

PS. Prishtina per Beogradin eshte si Nju-Jorku per Kabulin.


#58
 1. Leber, shkodrane, drenicake, prishtinali, gjakovarë.
  Ajo me kosovarë dihet. Vellezerit kineze, miqte kosovare.

 2. Dyshoj te jete e stisur biseda, nga pjetri, qe kandahari me krimin e mafise se betonit ne shqiperi u drejtua nga bravo edvin kristaqi i tij 12 vite rresht. Per efekt terheqje vemendjeje, se tema me reagim greqie natyrshem te qon ne poshterim kosovaresh (!?)

 3. Kusherinje te mi, te aferm, te pakten kater familje, kane paguar nga 600-700 marka gjermane muaji, haur kafshesh te improvizuar, nje dhome. Ne shqiperi. Te djegur me themele e te ndjekur nga serbi.
  Nese je kah mendon se nga serbi ikem ne shqiperi sepse te deshtem ty fort, mendoje veten pse ike ne greqi ku nderrove emer e mbiemer e shite nane e moter, te perzune me fshese te hekurt e prap u ktheve te greku.

 4. Per patriotizem blogjesh e interneti, shtyhemi sa te duash. Xhorxh Bushi edhe steve jobsi jane shqiptare, prej babe e prej nane, xhorxh washingtoni gjithsesi. Bregovici e colici dashnore te edi rames qysh nga koha e pozdravit nga radiot iliria…


#59
 1. Me mire miqte kosovare sesa "qenat shqiptare"
  2.Mendje femer ke, e ka stisur Pjetri me muhabet kosovaresh qe te largoje vemendjen nga Edvini. Cmim Nobel do marresh.
 2. Mua nuk me rruhet fare te me duash ti e takemi yt, po them te kunderten, po flas per humanizmin qe treguan shqiptaret e Shqiperise, dhe e thane edhe te huajt, nje vend i vogel e i varfer mbajti gjithe ata refugjate. Heren tjeter kur te te perzere serbi, ishalla po gjen ndonje vend ku te te ofrojne hotel me shtate yje.
 3. Edi Rama qenka si ti, dashnor i jugove.

#60

Nese e kane thene te huajt, atehere dorezohem.

Qe jam une dashnor i jugove, edhe kete e kane thene te huajt kur bombarduan beogradin qe te me prishin dashurine me jugot.