Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?


#61

Po ne fakt, prej teje e bombarduan Beogradin, prej atij qe ishte mire me Zastava dhe Koka-Kola.


#62

Eh ce kan pas ca fat te jetonin nen Titon deri aty nga 1989. Kur ai qe te mban ne Shtepi kur ke dert nuk quhet njeri po Shkija qe te ka perzen prej shpie ca eshte valle?


#63

Koka kola qe prodhohej ne fabriken e Lipjanit, me te gjithe punetoret e drejtuesit shqiptare, etiketen e kishte komplet ne gjuhen shqipe. Kur serbi deshti ta ktheje ne serbishte, u bombardua beogradi. That’s it.


#64

Ja e morem vesh me ne fund. Bombardimi i Beogradit ka qene pune Koka-Kole.


#65

Hehehe,

I tille ka qene procesi gjithandej, fabrika shkolla stadiume tv radio gazeta, kur deshen te serbizohen me dhune, plasi pushka erdhi te bombardimi i beogradit.


#67

Ore ketij edhe nuk i ve faj, se ja p.sh., kam pasur nje koleg, qe iu dashurua dhe iu martua e bija me nje kosovar. Gjashte muaj zi, vetem te ish martuar me zezak a me kinez ajo do ishte merzitur me shume familja, Per te thene gjera te tilla mund te thuash sa te duash. Po problemi eshte te mos i frysh ketij zjarri, ndersa ky leshohet pa frena, shan nje popull te tere pa dogane.


#68

Shume gabim qe nuk ju morr leje Udbasheve se si do gurezohet sheshi Skanderbeg, vetem keshtu Tirona mund ti afrohet Beogradit. Nderkohe Shqiptareve te Kosoves nuk ja Ni se cfare llapin Jugo-Nostalgjiket dhe e kishin mbush Durresin nga Sot…Shqipet e dun Durresin ma fort se vete Tironcit e Durrsaket bashke…


#69

Gjate qershorit, nga prishtina cdo mengjes tre aeroplane charter perplot fluturojne per ne antalya. Ne plazhet greke e kroate gjithashtu.
Kjo ngaqe jemi shqipo dhe i kemi vellezer antalyasit, santorinasit e splitasit.


#70

Sepse eshte Burre Kurve dhe tan diten e ka menien tek Gocat e Semaforit nga zilia per Hajdar. Une u kam shku neper dasma e injof mire Tipat si ky, qe gjujne grune e mikut tek tavolina perballe. Kush e rru per kta mer aty e kan Beogradin…rruget ja u ka ba Titja boll te mira. Po se kena ate fat o jo, si mizat do i kesh rreth vetes…
Nderkohe ka zbrit Policia Kosovare ne Shqypni…det mor det me Kosovare…ene emrat e dyqoneve e bareve shkruhen Kosovarce… e ky numro charterat…po ene Anatalya kur shkojne prap Shqiptarve ju cajne trapin por Titon jo te gjithe e lavderojne.


#77

Cfare mendoni ju per shkaterrimin e lulishtes tek policia bashkiake ku do te ndertohet perseri pallate. Bravo Lali Eri, plera e radhes je dhe ti.


#88

ushtria nuk ka lidhje me shqiperine e shqiptare. edhe partizanet kane pushkatuar shqiptare ne faqe te murit, etj. jane krime qe behen ne emer te ligjit/popullit.


#89

Suroji mori rreth 3 milion dollare donacion per gazeten e tij (ekskluzivisht nga fondacioni sorros, kjo me fakte per ate kohe, sme intereson per debatin e sotem per sorrosin, por atehere keshtu ka qene, gazetat ne kosove qe relativizonin krimet serbe me ato te uck-se kane qene te financuara nga fondacioni sorros, dhe secili nga botuesit u paten bere milionere brenda pak muajve) kur akuzoi uck-ne per fashizem etj.


#90

ky Surroi çfare posti ka pas ne lufte apo pas saj ?


#91

Kurse ti Hiperbolizon krimet shqiptare e shkon deri aty sa kerkoj nje Shqiperi pa Shqipare se ata jane qenie…


#92

kosovaret jane shqiptare vete more. nga shqiperia jane te gjithe, ne kohe te skenderbeut s’ka pas shqiptare ne kosove (Prishtine), ishin zhduk (as tek harta e tokave pas renies se perandorise osmane, qe kerkonin shqiptaret, per te themeluar shtetin e pare te tyre, prishtina nuk ekziston, por vetem Shkupi, njihej si qytet shqiptar). ndryshe skenderbeu (bile qe i ati i tij) s’vinte ne shqiperi, po shkonte te merrte ata per ushtare. se jane me te mire, me te bindur.

ne kohe te turkut shqiptaret u shumuan ne numer dhe mbushen fushat. ne vitet 90 ta bene te njejten gje, se enveri me pashaportizimet nuk i la te zbrisnin nga malet.


#93

Botues i gazetes me te madhe (edhe te vetme per kohen, thuaj) ne Kosove. Per nderkombetaret ishte kontakt i pare nga shoqeria civile.
I lexuar e i afte, por i lindur e rritur ne beograd, baben ambasador te jugosllavise ne spanje e meksike. Ne kosove i njohur edhe si “çuni i beogradit” (beogragjanski dečko), ne vitet e para te prishjes se jugosllavise (fund i 80ave) shkruante per ruajtjen e jugosllavise etj.
Aspak i famshem mes popullit te kosoves, shume kohe i perkrahur fort nga nderkombetaret (njeriu kryesor i sorrosit ne ballkan, bashke me edi ramen, sic thuhej ne ate kohe). Pastaj shpejt pershkak te pranimit shume te ulet qe kishte ne popull, edhe nderkombetaret hoqen dore prej tij.


#94

gazetar dmth. qeka shkerdhate si te gjithe ata qe merren me kete profesion.


#95

Zonat arkeologjike sidomos ne rajonin e Prishtines jane plot me artefakte nga koha dardane. Arkeologe serbe e kroate e slloven, kane germuar rreth 30 vite rresht, pas 1945, per te nxjerre fakte per “djepin e serbise” sic e quajne kosoven, por skane gjetur gje qe i lidh me ta. Te gjitha turret serbe gjate historise ne kosove kane qene per te kaluar ne durres e bregdet. Por qe vazhdimisht jane thyer ne kosove (me perjashtime te vogla gjate periudhave historike).


#96

kjo teme eshte shum instruktive per te kuptuar qe e keqja eshte brenda njeriut dhe gjen pretekste çfardolloj, edhe gjasme patriotike, per te urryer kedo, edhe me te afermim.

kekohet mendim per zemrimin grek-çam, dhe jipem mendime te mrekullueshme per zemrimin shqiptar-shqiptar.

Mbas te tilla bukuri nuk ka avokat ne bote te mbroje çeshtjen kombetare qe tani eshte kthyer ne paçavure, tani vetem kriminelet besojne ne te, dmth vetem kriminelet gjejne pretekst ne te per te vjelle vrerin e tyre personal.


#97

arkeollogjia s’do te thote gje fare. dhe une fjalen ta kisha SI POPULLIM, jo se kush jane me te vjeter. ne shqiptaret jami pa asnje dyshim me te vjeter se serbet (Servis lat. Sherbyes, ngaqe i sollen te punonin tokat ne kohe te Bizantit) qe jane sllave, te pakten kulturalisht, sesi race jane aziatike, etj. serbet psh kane ardh nga irani, kroatet nga krakovia e Polonise, etj. gjuhen e morren ne nje moment te dhene historik.
bullgaret (Vulgaris lat) jane njesoj, nuk jane race sllave (popull i perzier siç jane shumica e popujve te botes) por jane sllave kulturalisht, dmth nga gjuha.

tani neper keto territoret ku ne jetojme, ka zbythje, ne momente te caktuara historike po ashtu ka zgjerim ne momente propice. ne kohe te skenderbeut sllavet ishin ne ekspansion dhe ne ne terheqje (neper Male) si popull. ne kohe te turkut, ne zbritem nga malet dhe “pushtuam” serish fushat. etj, etj.