Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?


#98

Me kete teorine e terheqjes (zbythjes) i bie te jete e kunderta. Me shume ka mundesi qe kosovaret te jene nga trojet ilir prej sllovenise (lublana qe ne ate kohe quhej Emona), dalmacia (ne kroaci), ne vitin 1878 qytete te serbise si Nishi, Toplica, prokupla etj, ishin etnikisht shqiptare. Etnikisht, te paperziera. Te pastruara me gjenocid nga serbet e ndihmuar nga turqit. Shumica absolute te vendosur neper Kosove.
Spo ta mohoj apriori, por kjo teoria qe shqiptaret kane pushtuar kosoven djepin e serbisa duke ardhur nga shqiperia, eshte me teper teori serbe. Para luftes neper qarqet serbe kane qene deklaratat luftenxitese “kosovaret do t’i perzeme apo do t’i kthejme te gjithe ne shqiperi, andej nga kane ardhur”.


#99

zbythja normalisht ka mijera vjet. nje moment historik ne jemi reduktuar vertet ne nje grusht njerez, po ne qendren e kemi ne malesite e pukes dhe matit dhe JO ne slloveni apo tjeter vend. se mendoj qe po u zhduk qendra, apo burimi, zhduket perfundimisht edhe nje popull i dhene. ky çrrenjoset per gjithmone.
qendra pra eshte shqiperia aktuale dhe kjo ka qene historikisht. pjesa tjeter, iliria imagjinare, ka qene thjesht ekspansion jone ne epoken me te pershtatshme, qe na e ka lejuar koha dmth.


#100

Rri që rri - dhe me që po ben muhabet, or çun i Machit, a s’na i rendit ato thyerjet e vazhdueshme të turrit serb në Kosovë?
Po arrite të numërosh qoftë edhe dy të tilla, bravo të qoftë!


#101

Me te thane te drejten, edhe nese kemi prejardhje nga amerika latine, asnjitrohe gajle as merzi nuk e kam. S’ka send ma kot.

Po tu i pase parasyshe keto cilesi qe i kemi te trasheguara, dobesine, budallakine, pertacine, servilizmin, dyftyresine, friken e jopatriotizmin… s’ka shanse qe na prej pukes e matit kemi mujte me u zgjeru tutje.

Qaty ku kemi qellu, ne kosove shkup ulqin etj, jemi shtu si natalitet ma shume se pushtuesi.
Veç demografise na duhet me iu falenderu qe jemi keta qe jemi kosovare e shqiptare. Veç demografise. As skenderbeut as teutes agronit as ali pashes as ismail qemalit.


#102

çfare po thu or taj ?


#103

Ne fushe te kosoves, 1389, deshtimi historik i ekspansionit sllav, car llazari vritet afer prishtines. Edhe sot e vajtojne serbet ate thyerje.

1909-1912, lufta e kosoves, serbet mesyjne shqiperine, kosovaret bejne qendrese deri ne nderhyrjen e fuqive te medha qe pasi konstatojne gjendjen faktike ne terren njohin pavaresine per territorin ku skishte mbrri serbi.

1945, shqiperia komplet ne duart e cetnikeve te titos, me milladin popoviq mugoshe zmajoviq rankoviq etj, ne kosove refusohet pushteti sllavokomunist, luftohet e vriten rreth 70 mije kosovare ne drenice e gjilan e dukagjin. Prishet plani sipas te cilit shqiptaret perqafojne masivisht sllavokomunizmin.

1999, ne kosove thyhet ekspansioni i akademise serbe per serbine e madhe ne krye me millosheviqin.


#104

po thote qe ti je koqe meqe je shqiptar.


#105

te gjithe jemi koqe te dikujt. eshte gjykim relativ dmth. e rendsishmja eshte qe te jesh vete KALUAR.


#106

po po, rendesi ka te jesh KALERUAR nga loqja e dikujt, preferibilmente loqja e Marlonit.


#107

ik mer klluf dhe merru me diçka te vlefshme. se u plake te peshku.


#108


#109

Kosovar qofsh - dhe sa i përket historisë, kosovar mbeç:

  1. beteja e Fushë-Kosovës ( apo e Fushës së mëllenjave) - 15 qershor 1389. Ushtria osmane e komanduar nga sulltan Murati I u ndesh me ushtrinë e princëve ballkanikë, të komanduar nga Lazar Hrebeljanović, princ i Rashkës - serb biri i botës. Në rradhët e saj kish edhe princër arbër, boshnjakë, bullgarë dhe vllehë…
    Ndryshe, asokohe, s’ka patur shqiptarë por thjesht arbër; më tej, lidhur me kosovarët si puna jote as që bëhet fjalë ende…
    Pra jo vetëm nuk bëhet aspak fjalë për dështim të “ekspansionit sllav” në shekullin e XIV, por për thyerjen e koalicionit ballkanik nga osmanët që i hapi rrugën pushtimit të Ballkanit, dhe më tej - në këtë disfatë, i vetmi vendali “kosovar” që arriti të bënte diçka quhej Millosh Kopilic (apo Obilic) që hyri tinëz në çadrën e sulltanit dhe e theri me hanxhar.

A të bindi kjo gjë apo dëshiron të vazhdoj më tutje?


#110

po ku di ti gjuhe te huaj. sa here ke sjell tekste ketu te perkthyer keq, apo nderkohe ke mesuar me mire ?

ps: nje tekst me nje citat te Putinit e kish per te te ngjit ne tabele te emulacionit.


#111

Kureshtaro, sot qendra eshte Tirana, e vendosur qysh ne kohen e Zogut, por kjo nuk do te thote se Mati dhe Puka jane me pak patriot se Tirana. Dikur ne lashtesi, si qender e Ilirise permendej dhe Raguza, sot Dubrovniku ne mos gaboj, ku senatoret romake çonin djemte e tyre per te mesuar, lexo autoret romake. Gjurmet ilire shtrihen deri ne Slloveni dhe po te shohesh shume toponime atje kane emertime ilire dhe sllave, apo te deformuara ne germat e fundit si sllave, nderkoh qe rrenja eshte ilirike. Keshtu qe iliret nuk kane bere noi ekspansion, perkundrazi jane tkurrur nga dyndjet sllave.


#112

tirana eshte qytet metropilitan (mbush me jevgj, me arumun, me italiane, me greke e me the te thashe) pjero. eshte siç ishte durrsi ne kohe te Venedikut. une po flas per qender tjeter, jo te shtetit po te RACES. te GENIT shqiptar.

keto lloj qytetesh si tirana sot, lejne prapa vetem mbeturina, kur shkaterrohen. njerez pas asnje lloj veçantie apo zgjuarsie, ka ne shqiperine e mesme, pikerisht ngaqe ne kohe te turkut, venedikut, etj, ishin qendra kosmopolite.

Skenderbeu, Zogu, Nene Tereza, psh jane individe qe vijne pikerisht nga kjo qendra qe po flas une. dalin nga brumi me te cilin eshte gatuar shqiptari. qyteti tiranes s’ka per te qit kurre individe te tille. deri sa te gjalloje si qytet.


#113

Aaa, po kjo eshte e diskutueshme, çdo tropojan, çdo shkodran, çdo durrsak, çdo lab, çdo myzeqar, çdo skrapalli,çdo bregdetas, çdo kolonjar, çdo matian, etj, do thosh, se; Ne, e vetem neve jemi tamom shqiptar 100%, por kjo pastaj do ti takonte Portokallise…


#114

pavaresisht se ari I lebetit e do ndryshe ky pohim fatkeqesisht qendron .


#115

Eshte fjala pee mitin serb, dhe eshte thyer pikerisht ne gazimestan afer prishtines. Ne kosove. Eshte vit i larget, por prej atij miti e asaj thyerjeje e filloi millosheviqi fushatet spastruese ndaj nesh, pikerisht ne 600 vjetorin e asaj thyerjeje sllave, me nje tubim ne gazimestan, ku mblodhi mbi 2 milion serbe nga gjithe jugosllavia me 1989.

Vazhdo ti me ato te 1945 e tutje.

A eshte ndalur me turqi a me nato a me austri, jane hesape tjera, por zjarri e ploja gjithnje ka qene ne shtepite e kurrizin e kosoves.

Pastaj, edhe parisi e londra sot jane keto qe jane fale dites D e zbarkimit te amerikes ne normandi.


#116

jo mor lal. parisi ishte paris para zbarkimit. zbarkimi amerikan ishte farce me teper, apo perpjekje mos me lene rusin te avanconte me shume nga berlini. sepse do ta bente komuniste te gjithe europen.

ne kohen e zbarkimit gjermani e kishte humb luften dhe luftonte ne terheqje.


#117

Beogradi eshte qytet koti, sidomos sot. kishte nje fare vlere ne Jugosllavine e Titos. prej madhesise qe i jepte jugosllavia. megjithese edhe ne ate kohe qyteti me interesant ne planin kulturor (me jete kulturore me te larmishme) ishte Sarajevo dhe jo Beogradi.