Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?


#118

me cfare kam pare krahasuar me tiranen jane hane shan hane bagdad , por kuptohet una nuk e kam ekspertizen tende ne fushen e urbanistikes.


#119

me cilen Tirane i ke krahasuar ? ti je vete fshatare pastaj ku e njef ti tiranen.


#120

Ishte edhe bagdadi e damasku para parisit, 3 mije a 5 mije vjet, por nuk jane me.
Mund te ishin thjesht germadha, pa kyqjen e trupave aleate.

PS, se spo tentoj te bej as ekspertin as historianin permes nje celulari, me detaje etj. Kjo eshte histori nivel kafeneshe tekefundit, por jane gjera qe dihen, thjesht mohohen per ceshtje argumenti.
Psh personalisht s’kam nevoje per asnje argument histrorik nivel akademie te me tregoje per vitet 1945, kur si femije nga gjyshi e kam te fresket historine e asaj kohe. Gjyshi im ka qene mes te mbijetuarve ne masakren e tivarit, e qe si masaker ishte komplet ne bashkepunim me oficeret sbqiptare te ramiz alise e enver hoxhes. Tregonte se gjate kalimit ne shqiperi te gjithe ata te shqiperise e dinin sakte se cka na ishte pergatitur.


#121

Kur bohet Plaka Greke me Udbashin traplliqe do degjosh. E ka pa Udbashi Prishtinen e ndertume ne kohen e arte te Titos? E shpifme…por une sarrij ne perfundimin qe ata sjane njerez si Grekja me Udbashin. Cer doni ne blog Shqiptar ju te dy…po provoni qe Shqiptaret nuk bohen njerez? Po kush ju pjerdh ju veremlinjve serbo grek. Kte udbashin e ka tradhetu kombi kosovar …plot Durresi e Shengjini me Kosovar …tamom Meka e Shqiptarizmes.


#122

thone qe kosovaret kane zbritur nga malesite e dukagjinit e shales .tani kjo koha e ikjes e ardhjes se popullsive ne kosove varet nga periudha historike qe flasim .pasi shtete nuk kishte atehere e popullsite e fiset leviznin nga nje zone tek tjetra ne varesi te lufterave ekonomise etj.


#123

e keqja tende eshte vetem qe merresh me shqiperine dhe s’shef punen tende. shqiptaret mesa kam pare s’u shkon mendja te merren me kosoven dhe problemet e saja.

kjo tregon qe jane superiore. s’u intereson me shume nga vetja.


#124

nga ty shqiptari I kulluar mencuria rrejdh si uji I kristalte I burimeve te maleve tona te larta te races se paster fisnike superiore e te lashte ilire.:grinning:


#125

Or lal, a ha pykë apo jo?

Po mundohem të të them se:

  • historia është ajo që është, por aspak gazetë dhe aq më pak hartim ku ti mund të renditësh “rrëfimet” ashtu siç të vijnë ty në kokë, apo ashtu siç të të vijë për shtat.

Ai miti serb - siç e quan ti, nuk u thye në Fushë Kosovë, por mori zanafillën nga ajo ngjarje dhe u thur në kokën e nacionalistëve serbë gjatë shek XIX, për të justifikuar nevojën e zgjerimit drejt jugut dhe pushtimin e territoreve nën osmanët
Një herë më tepër në ditët e sotme - në 28 qershor 1989, ishte rasti që ai të zhvarrosej dhe të shpluhurosej prej Millosheviçit për të mobilizuar masën e serbëve, në atë përpjekje për të justifikuar marrjen në dorë të provincës që po lëvizte drejt horizontit “Kosova Republikë”.

Por, besa, mendoj se nuk ja vjen të diskutohet me ty, pasi jam i bindur se as mund të zhbëj iluzionet e tua “historike” - njësoj sikur të mundohem të drejtoj shkarpën e shtremët.


#126

Xixa-g,
Une nuk ta futa doren ne xhep me te plaqkite.
Nese si admin, fshij ckado qe ste pelqen nga une. Nese si anetar, zgjidhjen e ke me nje click tutje.

Sjam luftetari as loloja epik i mbrojtjes se kosoves, por me ben pershtypje demonizimi i kosovarit nga disa “shqiptare” me identitet te shkerdhyer nga greku.

Une do te shkruaj gjithnje ate qe mendoj une. Edhe ne qofte budallakia ma e madhe qe eshte shkruar ndonjeher, une do ta shkruaj nese e mendoj ashtu.


#127

Boll të drejtë ke, dhe e pranoj gabimin nëse të bie në qafë me komente të tilla.

Me që ra fjala, edhe mua më vret syrin ajo tendenca e mësipërme për t’u kap me kosovarët.


#128

I take it partneri yt nuku perdori margarine mbreme prandaj je gdhire kaq patriot I madh sot :grin:


#129

O kurreshtar,
Me gjithe respektin, ku e sheh ti superiorin, se me sa ka verejtur, nuk ka shqiptar shqiperia ne kete blog e jashte tij qe nuk i ke thane hajvan e loqe?! Apo e ke fjalen per loqe superiore?


#130

superioriteti tregohet tek ajo qe mu s’me rref fare se ç’fare ti mendon per mua (vlersimi jot s’me intereson). kur ti jeton duke u marre vetem me problemin tim, tregon qe je i varur prej meje. (t’kom perfund, te jam fiksu ne tru, te kam hy ne shpirt, te kam zaptu)
kete gje e tregove edhe me komentin qe sapo bere. mu s’me interesen fare se kujt i thua ti koqe, ke ti mban per te zgjuar, ke per mik, ke per armik, etj.
shof punen time dhe diskutoj vetem SI I PAANSHEM. jap mendimin tim vetem. pra ate qe ti e the me siper, mbi pavaresise e mendimit tend, UNE E ZBATOJ REALISHT.


#131

po po kureshtari eshte LOQE I PAANSHEM QE DISKUTON ME VETE SE SA LOQE SUPERIOR ESHTE DHE SA ZBATOHET REALISHT SI LOQE.


#132

C’dite historike per francen kur shkeli kembe e tij atje.lumja ti o france o lule…:grinning:


#133

ik o kosovar, boju spijun i serbit i her, pastaj hajde na trego si behen shqiptaret spijun te grekut.


#134

Cdo gjo ne rregull Tiku ? :grinning:


#135

Fjala “lezet” me kerciti edhe mu kur e shkrujta,po ngaqe s’po me vinte ne menje me e riprodhu fjale per fjale,ndersa “ata anej jane qena” me koken drejtu nga Morina, asht 100% sic e tha. Biseden po e banin me ze te ulet duke u kujdes deri diku qe une t’mos isha pjese e saj (Ishim ne nje makine). Nja dy detaje te tjera.Tash po me kujtohet qe ishte ramazan dhe me te gjithe kosovaret qe me ra me nejt, kam pi nga i gote raki. Ne Prishtine, kur shkova t’i baj foto monumentit te Rugoves,kosovari qe ishte me ne nuk u afru. Nuk erdha,tha,se kisha frike mos me shifte najni i partise time. Ishte me PDK,bash nipi i Kadri Veselit.:grinning:. Desha t’i thoja qe Rugova i takon te gjitheve,po mrapa menova se nuk ja vlente.
Kurse per sheshin e kisha pas gabim. Meqe sonte jam ne tr,i bana ca foto.


#136

Zakonisht ne kosove ne momente zhgenjimi nga tanet (sidomos politikane, por edhe si shoqeri) shprehemi “jo more po shkijet jane ma te meqem, e jane per njani tjetrin etj”.
Personalisht, duke pa menyren si kane vepruar ne 30 vitet e fundit neper jugosllavi etj, une jam i bindur se shkijet jane koktrashe dhe primitive. E gjithe bota ka pase simpati per serbet, sidomos france e angli, por edhe gjermania, ndersa me sjelljet brutale nuk u lane zgjidhje tjeter pos te hedhin raketat mbi beograd. Dergonin 100 tankse per te mposhtur e masakruar dy fshatra te varfra me pleq e femije.

Nje kohe te gjate kam qene i kyqur ne debatin rreth Rugoves, dhe jam ngaterruar me shume njerez sepse kam mbrojtur me tere qenien figuren e Rugoves. Me vone jam bindur se per te kuptuar rendesine e tij, duhet patjeter distanca kohore. Dhe sot shume nga ata qe e kane luftuar rugoven, perkulen me pietet tek varri i tij. Dhe meqe jemi, qe nga dalja e tij ne skene, rugova ka qene nder te paktat arsye pse jam ndier ndonjehere krenar qe kam lindur ne keto troje. Ne mos e vetmja arsye.


#137

rugova eshte personazh i harruar qe sot. si dhe serbet nuk eshte se keqtrajtimi qe ata u bene shqiptarve i beri europianet te ndryshojne per ta mendim (europianet kane vepruar me keq nga serbet ne lidhje me popuj te tjere, kur interesat jetike te tyre ja u kerkonin), por tjeter gje. pas prishjes se jugosllavise u pa qarte qe nuk ishin serbet qe i jepnin asaj “hijen perendimore” por te tjeret, sllovenet dhe kroatet, qe nxituan t’i fusnin edhe ne europe bile.

si dhe qe ne kosove te kete kosovare qe nuk i duan shqiptaret, eshte normale. siç ka dhe shqiptare qe nuk i duan kosovaret, bile as maloket, shqiptaret e veriut.

ne france nuk duan korsikanet, ne itali nuk duan sicilianet, apo napolitanet, ne spanje nuk duan basket, etj. dukuri normale.