Ç'mendoni për zemërimin grek me gurin çam?


#138

S’ka rendesi. Le te harrohet e kurre le t’mos kujtohet. Une nuk e du rugoven per politiken a per kontributin ne berjen e kosoves shtet, as per menyren qysh e ka drejtu popullin.

Jane arsye krejt tjera, krejt njerezore.
Ka vepru ne ballkan, ne nje ambient te dhunshem e te helmuar me urrejtje e konflikte, nga goja e tij kurre ske mujt me degju shprehje te mllefit a hakmarrjes, fyerjes apo ksenofobise.
Ia kane sulmu familjen, i kane ba atentate, i kane hedhe bomba ne oborr te shtepise… rugova e ka dijt sakte kush ia ka ba… i ka taku, iu ka dhene doren me buzeqeshje (kurre s’iu ka nda nga fytyra), kurre nuk ka nje fjale ofenduese ndaj kundershtareve politike.
Nje tip te tille, e kisha respektu edhe te kishte qene kinez apo grek.


#139

asnje s’te ndalon te vazhdosh dhe ta respektosh (gandin shqiptar siç e quanin). por nuk do te kujtohet ne historine e kosoves se s’beri gje te madhe. me te ne udheheqje, akoma kosova do te ishte nen serbi.

dhe ate qe tregon ti e kishte me siguri menyre te sjelluri te forcuar, pikerisht se europianet filluan ta quajne Gandi shqiptar.


#140

Ne fakt, parimisht une kam shume deshire qe te harrohet rugova.
Ne kosove e kemi nje shprehje, ne raste fatkeqesie themi “mos te rafte me e harru” (dmth e harron nese te ndodhe nje edhe me e rende).

Zor se ka me prodhu ky vend ndonjehere figure aq te madhe sa te eklipsoje rugoven.

Gandi i ballkanit, u quajt pas vdekjes.


#141

jo, ishte gjalle. dhe figuren e prodhoi kosova, ishte ai qe filloi luften. qe dhe u vra ne te.


#142

Po ta quanin kastro i ballkanit, rugova do t’kishte kap mitralozin dhe “manifestin komunist” per t’ju ba qejfin.


#143

s’kishte koqe te ishte kastro. ishte ish aparatçik i shtetit jugosllav. lufta behet vetem nga ata qe s’kane se çfare te humbin nga ajo.


#144

Nejse, une mendoj se me qene si gandi duhet me pase koqe. Me qene si kastro duhesh me qene komplet koqe.


#145

ju kosovaret s’keni shume aftesi me mendu, mesa kam pare.


#146

E vertete. E kemi kete dobesi.


#147

edhe ne kohe te turkut, qe ne kosove vinte treni i tyre qe ne ate kohe (ndersa ne shqiperi s’kishte akoma rruge, jo me hekurudhe), intelektualet shqiptare ishin te gjithe nga shqiperia, nga kosova ishin vetem luftetaret.

ibrahim rugova ishte intelektual fallc.


#148

Po.
Nxenesit neper shkollat e shqiperise i kane dijte sakte me emer fshatrat ne rusi e kine, ndersa nuk e kane dijte cka eshte mitrovica gjilani ose podujeva. Po besoj edhe per intelektualet njejte ka qene.


#149

Jo Te gjithe jane mendimtare te felle si ty .aq te fella i ke mendimet sa do te pervelosh gjithe komputerat e internetit Te botes .do na marresh gjithe qyteterimin perendimor ne qafe.


#150

Ndoshta. S’dij cka te them.
Doktoraturen e ka kry ne sorbona. Mentor te doktoratures e ka pase Roland Barthesin.


#151

sorbona eshte shkolle koti (ne france ka shkolla me me emer, ku ata vete nxjerrin kuadrot e tyre). dhe bile rugova s’ka bere sorbonen por nje universitet tjeter, akoma me kot, ne Saint Denis.
ne sorbone do ket bere vetem ndonje mbrojtje dipllome a diçka te tille.


#152

te ngela ne goje, mi plake. pune muti kur jeton pa shoqe te shkembesh ndonje thashethem. me siguri ti mban kalamajt e femijve atje. se per pune tjeter s’ma ha mendja se hyn ne pune.


#153

Nuk mund te hiqen paralele, midis francezeve & korsikaneve, sicilianve + napolitaneve & italianeve etj me shqiptaret e Kosoves dhe shqiptareve te shtetit te mbetur pas copetimit. Lidhja etnike e shqiptareve ne krahinat e permendura eshte shume me e fuqishme se lidhja kombetare e krahinave, ne shembujt qe ti sole, ku lidhja etnike mungon dhe mungon.
Shtetet kombe qe permende ti, jane krijesa artificiale te pangjizura mire edhe sot, kurse shqiptaret pavaresisht percarjes qe me se shumti eshte mbjelle nga jashte dhe nga fryma protagoniste e races sone, jane nje popull me lidhje shpirterore te fuqishme. Po te mos ishte ndarja, qe u krijua gjate komunzmit dhe qe u ushqye prej tij, midis Kosove -Shqiperi, ose me gjere Jug-Veri, ne do ishim nje komb shume i forte sot dhe kjo force do buronte nga lidhjet shpirterore dhe gjuha e perbashket, qe nuk eshte gjuhe e kultivuar por nje gjuhe e nje race.
Pastaj Kosovaret, 100 vjetet e fundit, kane sakrifikuar jashtezakonisht shume per identitetin shqiptar, ose me sakte kane sakrifikuar gjithshka, gje qe te cilet arvanitasit nuk e bene, sepse i ndau feja. Kosovaret nuk jane aspak me te ditur dhe me pak te zgjuar sic thua ti, bile une nuk kuptoj cfare kriteresh perdor ti per vleresimin e zgjuarsise. Shqiptaret e Shqiperise, te pakten 70 vjetet e fundit, nuk kane arritur asgje domethenese, ata nuk kane asnje epersi intelktuale ose fizike ndaj kosovareve, perkundrazi jane ziliqare dhe injorante, vecanerisht ata qe u ushqyen keqaz nga propaganda anti-came-kosovare te komunizmit. Kosova eshte oborri i Shqiperise, nga ku nuk do hyj me force asnje i paftuar.


#154

Nuk eshte perplasje Kosovar …Shqiptar …por perplasje midis komentuesve qe u cahet trapi nga Udbashet e Rugovistet e Kombit Kosovar qe perpiqen te promovojne me zor Kombin KOsovar…


#155

Ti ngele duke u bere pompino hafijeve te komunizmes , koco danaj, frok cupa …:pensive:


#156

akoma me pune muti eshte kur je si ty ,plak ne prag te pencionit me trute e nje parashkollori.


#157

Kur plakave u vjen fundi…Pompino e perdhunime kelthasin…E pate kete krize seksuale edhe me Skraparllinjte para nje viti…Pompino Pompino u lebetiste Alba me Zamete 24 ore ne dite kunder perdhunuesve te saj…te Sigurimit e leshelise…Koco Danaj nuk te pelqen se eshte per Shqiperine e Madhe qe ju Greket nuku e Doni…Frroku eshte Katalik i bezdisur nga Rugovistat… Pot i je bythe e breke ne Pleqeri me Udbashin e Kosoves dhe ankohesh per spiunat e Sigurimit…

Liria e informacionit Plakaruqe…Liria e Informacionit…dhe Allahu ka shpikur edhe per Plakaruqet Greke …Scroll Down Mechanism…mund te mos lexosh e kerko pompinot Ronit e Skrapallinjve. Ke morr fund nga te gjitha anet …pompino…pompino…