Coronavirus prek Shqiperine

Sa e marova nji liter manaferre Pjer. Me te ik menia. Ishte me e hudh ne pjate dhe me lepi’ jo me e pi me gote. Ma bone peshqesh ke ai resorti perballe Mihal Durit ke rruga Kavajes ( Kucja, pronari ) . Kapollari megjithse osht boss, zierjen e rakise e mbikqyr akoma vete. Nuk e di a e shet per publikun ( se e ka per restorantin ), por po te ra rruga me bo i zo, te te hudh nji emer dhe shko blej 1 shishe. Ma dergo mu faturen…

1 Like

Pse duhet te besojme doktorin tat dhe jo doktorin tim. Tjetri bo qejf me qefin e vet, ti pse do me bo qejf me qejfin e tjetrit ? :joy:

Sa veta vrau SARS ?

Pikërisht, ajo 0.01% e te dobteve, qe natyra ka vendos ti beje kurban

Nuk e di nese kete shkalle infektimi e kane llogaritur perbri potencialit te infektimit qe do te kishin sjellur mbledhjet e njerezve: pushimet e femijeve, pashket, pesah, ramazani, ndeshjet e futbollit, levizja e lire, etc. Kam lexuar qe nuk vjen rreziku detyrimisht ne dyqan per pak minuta qe qendrojme apo duke ecur afer te tjereve, etc, por vatrat jane krijuar aty ku ka pasur evenimente te medha dhe detyrimisht perhapja e virusit ka pasur efektin domino aq me teper qe simptomat nuk vijne per te gjithe brenda nje jave.

Ndoshta nje distancim shoqeror me i bute do te kishte qene me mire ( Korea e Jugut) por dyshoj qe njerezit do te ishin te sensibilizuar aq sa jane tani. Ne mars akoma talleshin njerezit duke iu kollitur te tjereve ne fytyre. Ca edhe tallen tani kur shohin te tjeret me maska…

1 Like

3 posts were merged into an existing topic: Diskutime te lira - Maj 2020

Me c’po lexoj perhapja e virusit qenka komplet ne dore te allahut .psh Cambodia dhe Laos nuk moren asnje mase dhe nuk kane patur pothuaj asnje rast .Irani u masakrua,Iraku ngjitur shume pak .metroplolet perendimore New York,Paris,London etj po ashtu u permbyten nga te semuret ,metropole e indise,etj shume pak .Afrika me 1.3 miliarde banore vetem 45000 raste .

1 Like

You can’t make this up .motra proteston per te drejtat e njeriut me parullat e nazisteve :joy:
imazh

Sot fillo puna, maroi karantina. Ne shetitjen e mengjezit degjohej rropama e autostrades qe nuk degjohej per 40 dite heshtje sakrale e natyres.

Ne autostrade po kalonte Stalker e Kësteri me “Tre shoke” hipur ne automobill duke flak bishtin e cinares te Roland Barthes nga penxherja e makines neper fushat e preshit te Van Gogut.

Ç’deshe ti Stalker ne automobillin e llegates jugosllave? :laughing:

1 Like

http://www.gazetadita.al/qetesohet-planeti-prej-pandemise-toka-po-dridhet-me-pak/

Shkencëtarët kanë vënë re se anekënd planetit, ka pasur më pak zhurma sizmike te ambjentit, që do të thotë vibracione të gjeneruara nga makinat, trenat, autobuzë, por edhe vetë njerëzit në përditshmërinë e tyre. Në mungesë të atij aktiviteti, edhe korja e sipërme e Tokës, po lëviz disi më pak.

alba, ajo qe proteston me ate parrulle, ka te drejte, dhe mendoj se ajo nuk e di se kush i ka thone ato fjale,
eshte e njejta gje me dullen tone, qe shume sllogane te tij ishin pikperpik me ato te hitlerit, mirpo mavria jone nuk e dinte, se nuk e kish lexuar librin e hitlerit,
se ta kish lexuar librin e hitlerit, rrezik ishte bo nazist dhe jo komunist :grinning:

nuk e keq. Puna te zbukuron theshte dulla yne .puna te ben te lire theshte hitleri.Pune pune nate dite qe te shohim pakez drite theshte naimi yne para hitlerit.
po te ishte puna e mire punonte edhe prifti e hoxha theshte im gjysh :joy:

ti me kete gazeten dita je bere me keq nga kushot e mi ne italy qe kane blere satelit per te pare opinionin e blend fevziut . :joy:
Duhet bere nje studim sociologjik mbi efektet e teknologjise ne integrimin e emigranteve .kam pershtypjen se duke qene ne kontakt te vazhdueshem me vendin meme , vetem fizikisht jane ne vend te huaj .dikur duke qene larg vatanit te shkeputur nuk kishin asnje zgjidhje pervecse te zhyteshin ne kulturen vendase.nga ana tjater teknologjia ben te mundur ekspozimin ndaj kulturave te tjera qe ne vendin meme keshtu qe zhvendosja nuk krijon ate culture shock qe krijonte dikur.

I paske kusherinjte budallenj. Une sguxoj te hap jutupin, se me del tulla e blendit prepara

Jo te gjithe jane te mencem si ty .

Bota eshte e bukur sepse ka diversitet

ja psh cfare kishte gazeta dita sot

disa lloje sporti ketu ne belgjike, ku kontakti ndermjet sportisteve nuk eshte i afert, kane shprehur deshiren per tu hapur dhe mllefin ndaj qeverise, me sakte ndaj komitetit te corones i cili bashkpunon ngushte me qeverine dhe rekomandon qeverine.
ne protesten e tyre ata kane vendosur te hapen javen qe vjen, gje qe e ka vene ne veshtersi qeverine, e cila ka dy dite qe po diskuton kete problem,

Game Changer

https://www.instagram.com/p/B_2o3A5JJ3O/