Coronavirus prek Shqiperine

Kur eshte ne menyre vullnetare, mos bej gam gam si shtatanik ku eshte shkrimi.

po mos boj diferencime, nje shkrim te marlonit e nxjerr ne balline, dhe shkrimin tim e le mrapa kuintave,

Ka nje kohe per lufte e nje kohe per paqe
Ka nje kohe per te qare
E nje kohe per te qeshur
Ka nje kohe per opozite
E nje kohe per tiu bindur qeverise
Bibla e kaurit😊

Nuk ka piken e sigurise ‘ilaçi’ i Dr Raoult, por gjithesesi, tek spitali i tij (publik) kush do e hedh firmen dhe e provon. Por merr mbi vete pasojat anesore (testi me ilaçin e tij ehste provuar vetem në 24 persona, dhe rezultatet jane pozitive vetem per 20; te tjeret : 1 i vdekur, nje per réanimacion etj). Edhe tek ata 20 askush nuk jep sigurine se u sheruan nga ilaci apo sepse u erdhi sahati per tu sheru.
Por “per ti bere qejfin” (se pothuaj keshtu ka ardh puna) qeveria e dekretoi “ilaçin” e tij
Ok, do shohim se cdo shohim

Ne fakt ti ben me hilé kur shkruan keshtu. Ekonomia aty ka per te qene, por në depresion dmth papunesi.

ps: më mire syri se sa nami (i kinemase).

Koreja e Jugut, Tajwani, Hongkongu e Kina qe mburren me suksesin ndaj virusit, ndryshe nga perendimi kane pervoje me perballjen me koronaviruse te llojeve te ndryshme (7 lloje deri tani). Te pakten qysh prej vitit 2000 keto rajone jane perballur me disa epidemi koronavirusi. Rrjedhoje e kesaj paskan qene edhe legjislacion specifik i miratuar per tu pergatitur ne perballjen me to, por edhe pergatitja materiale, mjekesore, teknologjike, dhe mbi te gjitha, e shoqerise, sic thote psh kjo video mbi Korene,
Nuk eshte per tu cuditur kjo murtaje qe e gjeti perendimin ne nje kohe qe edhe vende me pervoje ne kete drejtim hoqe veshtiresi derisa ia dolen.

Marloni eshte ne balline, dhe njekohesisht ngamrapa te leneve mrapa kuintave.

e çfar lesh komunisti je ti qe nuk gezohesh qe ekonomia kapitaliste eshte e rrenuar dhe i ka ardhe fundi?
Nuk je as ne nivelin e arb koqeboles “i ka kapaitalizmi keto, i ka” qe e quan se prej virusit kapitalizmi ka marre fund dhe ka fitu komunizmi.
Dmth ate qe nuk beri dot Marksi, Lenini, Trocki, Godard e beri nje virus qe i ben njerzit te leshojne qyrre prej hunesh!
As sa qyrret e nje kinezi nuk vleni! Komunistet e ketij timit!

Ka dy lloj kamunistash:

  • ata qe gezojne se “ekonomia kapitaliste po rrenohet dhe i ka ardhur fundi” (në France kjo quhet : e majta ultra)
  • ata qe nuk gezojne “qe po rrenohet ekonomia kapitaliste” (sepse e dine se do te jene shtresat e varfra qe do ti heqin pasojat) gjithe duke qene koshiente qe nje rend i ri social e ekonomik nuk vjen “pas meje ardhte fundi botes” (derrière moi le déluge). Nje prej perfaqesuesve te saj quhet Alain Badiou

ps: nxitohesh ti nxitohesh gjithmone, paçka qe une nuk te pergjigjem

puna eshte se tani nxitojne te gjithe si te shkalluar (eshte koha e atille, koha moderne), vetem Marloni rri ne vend si ngambrapamodern, dhe tregon 2 bolet e tij mrena ne 2 felet e njerzise, duke thene me urtesi profetike:

Çdo fenomen ne bote, qe kur eshte kriju bota, eshte gjithnje dubel, ambig, njesoj si 2 bolet e mija jane brenda 2 feleve tuaja!

fatkeqsisht nuk e gjej me pjesen perveçse ne spanjisht (perdite e me teper po varferohet jutubi), por ktu eshte pjesa ku duken qarte 2 bolet e marlonit lidhur me muhabetin tone. Nese nuk te kujtohet, nxito te me thuash, e un ta tregoj me fjale se çfar ndodh me 2 bolet e marlonit.

Capitalism at it’s best …
Industria e Anijeve te qejfit ( Cruise ships ), megjithse jane kompani amerikane, jane pothujse te gjitha te rregjistruara jashte USA ( Panama, Bahamas, Kenia/ Uganda/ Tanganika e pi…i s’omes ) . Qellimi per tiu shpetu taksave te Amerikes. Komplet brenda ligjit ( te q… ligjin, du me thone ).
Tani qe ka plas mooti dhe asnji nuk e ka menien me honger " all you can eat buffet" sa me plas, keto anije kane ngel te ankorume ne port ( amerikon ). Me te mor vesh qe Senati aprovoji paketen 3 trillion $ te ndihmes, si mijte para termetit , dolen nga brimat dhe po shtyjne me brryla njoni- tjetrin te regjistrohen ne USA qe te morin nai llokme nga ndihmat… Me vje me ulerit, por po i fus i te lame durve dhe po gjej nai gjo ne FUCKING NETFLIX . Yeah, I’m pissed … Mire tha njoni, t’i japim ktyne companive te mdhoja aq sa kane pagu taksa gjate 10 vjecarit te fundit … Unfuck the world, them une …

1 Like

https://www.miamiherald.com/news/business/tourism-cruises/article241547471.html

Pastaj Stalker, ti meqe nuk nxitohesh, shkruj urte e bute nje shkrim çfar mendon ti per çeshtjen virusit dhe Revolucionit nese kerkon te merresh seriozisht. Un kam shkrujt vazhdimisht shkrime ne Peshk sa mund te behen 2 libra, e ti nuk mbaj mend te kesh denjuar te komentosh nje here te vetme ne to. Kjo jo se desheroj qe ti te komentosh pa tjeter ne temat e mija, por per te thene se nuk mund te marr seriozisht komentet e tu ambige dhe linket qe çar ka thene ky i modhi, e çar ka thene ky i modhi tjeter qe eshte me i modh se ai modhi ne fillim fare. Gjithashtu edhe fakti qe me paragjykon si fashist, meqe perkufizimin e fashistit e kane dhene Godard, Alen Badju, Alen Delon dhe bythmute aljene te tjere frenge.

Deri tani ke shkrujte shkrime qe jane reklama filmi te lena pergjys si e kerkon biznesi i kompanive botuese, dhe biseda pa pike kuptimi me sekretaren tende qe eshte ne krize, se eshte bere kunder Rames.

1234567890

Washington Post **//

Coronavirus pandemic tests clout of cruise industry and its long-standing ties to Trump**
https://alliedprogress.org/news/trump-poised-to-bailout-cruise-industry/
“Huddled with donors at his private Mar-a-Lago Club on Friday, President Trump told supporters that he was intent on protecting the cruise industry from the fallout of the coronavirus crisis — even as top health officials and other key advisers were privately pushing him to keep the public off the ships.”

policat budallenj, qe nuk dijne te dallojne nje kafene nga nje sherbim sociali

nuk eshte aq i thjesht per tu perdorur ne mase., pasi jep efekte anesore, si ne zemer. Eshte nje nga alternativat e mjekimit, po nuk eshte celsi i sherimir sikurse e paraqiti trumpi.
Deklaratat e trumpit me kujtojne deklaratat e Berishes qemoti pasi me teper perpiqen te injektojne optimizem ne kete ekonomi te semure nga virusi sesa kane realisht baze. Ne fund te fundit Trump bisnesmen ka qene, eshte mesuar me spekullime.
Politika eshte nje hic

politika eshte nje hiç
biznesi eshte nje spekullim
regjizura eshte nje piç (muti)

sinemaja perkundrazi, pershfaq te padukshmen, ose pic-in nuk e ke dhe aq keq :smile: