Dashuria

po ta hani ju, e kom honger edhe una megjith çuna, sepse pallimi me i modh i Marlonit eshte mentaliteti individualist i demokratit t’modh: gjithsecili koke me vete. Por ne te vertete nuk eshte keshtu, sepse individet jane te lidhur ndermjet tyre nepermjet fijeve te publikes. U pallu njoni, u pallune te gjithe.
Pra ndryshimi eshte se ju hingellini nga qefi, ju duket se beni demokratin e modh liberator duke lujte nen Marlon.

Vallaj ma Beni hallall , por mendoj se edhe ne kohen e Migjenit , kjo historite me te hongme kane pas vendin e vet , ndersa ndjese serish kyt Marlonin nuk e njof. Zoti me meshirofte edhe per naivitetin tim meskino-provincial dhe aq me teper Puritan…Qoft e afert Dita kur ta njof kte Marlon Brandonin.

neqoftese ti nuk e njef Marlonin, nuk prish shum pun, te njef ai ty! Ose e njef Stalker dhe albanoid, per ty!

Jo ngaqe sa here hapen diskutimet ne lidhje me te hongmet nga para ose nga mbrapa , papritmas shfaqet si ylber Marloni. E cuditshme dhe njeherazi e pashmanshme.

po “te njohesh” hispanish, atehere e ke te qarte:

nga çdo pemë në kopsht do të hani, por nga pema e njohjes të së mirës dhe të së keqes nuk do hani.

Ah sa te thella paskerkish qene kto Pune ? …

s’do mend qe jane te thella, pranej duhet te japesh prova qe je ne gjendje te “njofesh” me thelle se Marloni qe te mbarosh Punen e veshtire te njohjes se Vertetes ne thellesi.

Po jam gatu shok ! Nese keshtu eshte shkruar ne kibrin e shenjte , atehere une pranoj te prezantohem me Marlonin brenda ne shpellen e erret , mbushur me arome baruti…

ti je poet, por çeshtja eshte shum me e thjeshte se poezia barok dhe rokoko. Çfar shkruhet ne librat e shenjte, eshte e shkruar ne zemren tone ne radhe te pare, dhe ne radhe te dyte eshte e shkruar ne krijim, e ne gjerat e perditshmerise (po te dish te shohesh e te lexosh gjerat qe te rrethojne, ose me sakte po te duash te shohesh). Poetet vertet te mdhej shkruajne poezi me shikim ne ecje e siper, nuk shkruajne.

Ne rastin tone eshte e shkruar ne histori dhe ne çfar ndodh per dite qe njeriu eshte i obsesionuar nga seksi, nga e hongermja e Marlonit dmth.

Nje her isha tu bo sullaco nga Vorri i Bomit. Nga pertej avllise se nje shpie te vjeter tiranase (me qerpiç e balte - thote poeti), erdhi nje ze gruaje qe tha mes zhurmes se pjatave dhe gagaritjes se patave:

u pallum dje tu honger!

I modho ti e din qe Shqiperia eshte si afrika pak a shume. Ha pa lek , fli pa breke , eshte nje shprehje qe po qarkullon knej kto ditet e fundit.

Domethene ndryshimi eshte qe ne hingellijme, ndersa ti nuk e shpreh qejfin me hingellima, e mban permrena. Ndryshim i moth qenka.

Shprehja qe duket SE te ngacmoi Arbano eshte ciltersisht e dlire , e paster , e brishte. Kjo ngaqe pijedashesit e shumte praktikojne sistemin e " veresies " andaj thote nje pjese -ha pa leke- ketu eshte llafi. Ato pastaj , te perbrendeshmet , ngamrena ngajashte I takojne sistemit metropolitan. Periferite e shkreta vetem ne televizor I shohim kto ngasje pro altruists evropiane…

Jo xhatano, jo, duket qe je disi i ri ketu. Per shembull, nuk e thithe perse Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa (kam shume dyshime qe ftohja i ka kaluar edhe nga para, po per hir te lidhjes se fjaleve nuk po e shtoj - e kam fjalen qe kjo ngambrapa lidhet jo vetem me ftohjen, por edhe me zametet) permend gjithmone ate punen e cmimit “Kadare”. Nuk e del e keqja qe, me gjithe idete gjeniale qe jep per mbrothesimin e memedheut, ende mbetet anonime, ndersa nje tjeter ish-peshkist i cili e perdhunonte ne grup Alben me zamete e te ftohur ngambrapa, po asokohe ftohja nuk i kishte kaluar ngapara, po behet i njohur e po fiton cmime, perfshire edhe “Kadare”. Ja pyete te Mothin te ta thote per cilin eshte fjala, se ai e ka pasur shok dhe e ka marre malli per te.

I ri jam te keqen xhatani , dhe ca gjera apo kode si te thuash nuk I deshifroj dot. Gjithsesi , nga informacionet paraprake qe kam , kete muaj , me gjase do kaloje ketej pari nje grup I deleguar I P.P.U. Druaj Mrs tyre mund te jete dhe I modhi, pervec gjembiit , sepse misioni Im eshte ti pres diku nga Papri dhe ti udheheq drejt Belshit.

Shpresoj mos mbetesh dhe ti në pritje te Godose a t’u bëfsha, sic duket se ka mbetur i Mothi në pritje te atij mikut. Shpresa dhe vjehrra vdesin te fundit. Nuk e di per vjehrren, por shpresa e te Mothit eshte ende e gjalle, me gjithe goditjet e fuqishme qe ka marre. Pse thua ti se vazhdon ende te endet ketej pari i Mothi. Ja ajo shprese ende e gjalllë e mban gjallë te Peshku.

shume i modh eshte ndryshimi, eshte sakte ndryshimi i nje kurve pazari qe hingellon nga qefi kur e pallojne, dhe nje vajze qe e perdhunojne me zor.

Por fatkeqsisht nje kurve nuk e kupton ndryshimin, ndryshe si do te qe kurve hingellitese?

Mire, mire, po thelbi mbetet i njejte, edhe ti pallohesh, megjithese si vajze e ndershme johingellitese.

Shume mire. Tani I modhi Ka per te treguar fije per pe gjithe historite e trilluar qe merr shkas nga e verteta plot ngjyra e diteve tona. Ose le te shfaqet I plote vet kreu , Marloni , nese egziston dhe qe nuk eshte legjende , sic kane filluar te flasin ne vesh ktu tek peahku.

per kurven hingellitese thelbi eshte pallimi si mekanizem bielle-manivele, se po te konsideronte thelb gje tjeter, atehere nuk do te ishte kurve.