Dashuritë e Rrugës së Durrësit

Gjeli eshte edhe fileto, edhe me dollme, edhe buke edhe gjelle😆Mund te beni nje garage sale me gjela pshemull

Nostalgjia…Dakordohem por sa për modernitetin, aha hane Shan hane Bagdat :smiley:

ehehe… ‘‘prandaj vene punet çorap’’, thuaj…, do thosh gjigandi xha Sulo Kapedani.:joy:

po SATA e paska krijuar, dora vet, grupi FIAT. -ndersa tani qe na duhen investitore te tille, nuk afrohen me ne Albanie maskarenjte.

Po kush e … me fiatin te ne. Tani mercedes e lart, i duam gjermane

1 Like

Pse c’a u bo gjeli patate’ ? Hahaha, dollma !!! Sapo doli kulaci nga furra dhe e hongra i cope me djathe ( i kerkova edhe i cope tjeter dhe nuk me dha nazistja " E donte per persheshin" ) . Edhe cuni im qe ka le ketu e pelqe ate gjelle. Garazh sale me gjela me ha mootin mu. Kur t’i shofi te shtunen, diten e plehnave si do i " fluturojne" nja 2-3 gjela.

Qemolo, rri se e rrisim steken, gjelat te paskan njec ne der nuk quhen. E krijoi facizmi pra mo, me rrejt il popolon Albanez. Dmth Fiati ne emer te facizmit.

SATA operon akoma dhe sot në Romë, ndërsa Viberti ka ndërruar emër por është në treg…

Më kujtohet udhëtimi i asaj kohe nga Laçi në Shkoder pasi të linte treni asokohe aty bëhej me të tillë autobusë që ishin sigurisht me ngjyrë të kuqe dhe tjegulle…Me motorr mbrapa ishin të hatashëm, zhurmonin më keq se tanket T 72 :smiley:

Autori eshte shume i sakte, por Madje, me një urdhër të Mehmet Shehut, ato u lyen me vaj e graso për të penguar uljen e djemve në ato shirita beton nuk e kujtoj dot. Mbase ka ndodhur kur une do kem qene me studime jashte Tirones.

lol, po ja pra dashurite jane vendet qe frekuentoheshin si kafe “Flora”, “Derri”, kioska e Figalise, bordurat 40 cm mbi trotuaret qe zbukuronin vitrinat e dyqoneve, por qe sherbenin per tu ulur nga rinia. Dashurite jane ndjenat e miqesore qe kishin cunat me njoni tjetrin, dashurite jane aktivitetet gjysem ilegale qe zhvilloheshin si skedinat e basteve, shiritat e magnetofonit me konge te huaja, kanoqet e UHF-se, antenat me tela bakri etj. Nuk eshte pune seksi . Dashuria eshte shume here me e madhe se seksi.

…sot ka mbet nje filial i kafes ‘‘mon cheri’’, por qe ben nje kafe si leng geshtenjash, tha, kot fare. ndersa ne horizont shikon nje autobuz te vogel, si karroce e shemtuar, qe ben linjen Tirane -aeroport, e ka stacionin mu te Flora.

Ajo monsherija shume e mbivleresuar. Lokali ku mblidheshin pleqte e lagjes time e bente kafen sh me te mire. Plus rrethoheshe nga venalinj me tpas lezet shpirti, jo nga cunake leshi qe bejne trimin blogjeve!
Njikshu pra mo!

1 Like

Kjo s’eshte teme per ne te tjeret,po meqe me ka qellu rastesisht me nejt mese nje here me te birin, kam pershtypjen qe tek futbollistet, ka harru Bert Jasharin. Me eshte kriju pershtypja se Gerti ishte nje cun me shume autoritet ne ate zone dhe njehere bashke me te, kam pi raki edhe me Leken qe e permen autori ne kete shkrim,te shoqin e Mimit.

Po tkemi parasysh Tironen e qerpiceve, katruves kavajes dhe salepit dhe gomorve Me fiq e kumbulla per mu ishte moderne ketu e kisha llafin rinia shkollore dhe njerzit e artit kultures ishin shume mire te informuar megjithe izolimin qe egzistonte

2 Likes

qyqja, nuk thua shyqyr

Aleko o mencuri, nuk po flisja domosdoshmerisht per dashuricka, edhe pse ne shqip nuk para i permbledhim nen termin dashuri vendet e dashura, objektet dhe sendet e dashura apo aktivitetet e dashura.
Por sidoqofte nuk e kisha fjalen aty. Flitet pak per “dashurite”, shkrimi eshte i mbytur ne emra, na moren mendte.

lol, ky shkrim ne fakt eshte shume selektiv. E shijojne ata/ato qe kane jetuar rinine ne ate periudhe ne tirone. Te tjeret as te mos e marin mundimin ta lexojne se do te zhgenjehen si ju.

Shoqeria qe operon ne Rome sot quhet ATAC me sa di una.
Kurse shoqeria italiane quhet SITA. Pranej kom fryke se ia ke fut kot Qemolo ene ka te drejte Fori. A-ja pare o per albaneze. Po duke qene se ne knej kena freezera te vegjel nuk po ma ma me vone bast me ty.

Tashi ça t’them unë mo mik, unë kam jetuar në Romë, :smiley:

Ti te me thush si quhet shoqeria e transportit publik. Kjo SATA jote o private dhe o kriju m’45, pra nuk ka asi lidhje me saten tone.

http://www.satabus.it/azienda.html

Ulu! 4 gjela! :stuck_out_tongue:

Rëndësi ka qe ajo është aty, pastaj nëse SATA ishte e viteve 30 tjetër gjë Lizander, unë nuk punoj në kompani pulmanesh lol