Dhuna ndaj gruas nuk ndalet në Shqipëri


#66

Në Shqipëri ka në radhë të parë problem me respektin e integritetit fizik dhe moral të njeriut, çfarë do qoftë. Eshtë shumë kollaj që tjetri të konsiderohet si shërbëtor, sidomos nusja në familjet tradicionale. Shiheni sa kollaj është ti japësh një dackë tjetrit. Konferencat s’janë keq, por më e mira do të ishte që këto probleme të rrihen (haha) në televizor, në ato 10-ra talkshow që tërheqin njerëzit, sepse ajo janë rruga më e drjetpërdrejtë për të sensibilizuar popullatën mbi faktin se femra nuk është shërbëtore e askujt dhe as jastek boksi.


#67

Po kur t’i lepin kembet partneri tironc, ca dmth… qe eshte i dashuruar a psikologjikisht i alteruar. :speak_no_evil: Na ilumino pak per trurin e meshkujve.


#68

Ne fakt ne nje grusht njerez jemi ndaj respektin per jeten duhet ta kemi me te madh nese duam te mbijetojme si popull. Mua nuk me shqeteson vetem a vdes dikush apo jo, por fakti qe ky njeri (keta njerez) jetojne me vite te tera ne ambient dhune psikologjike dhe fizike, dhe rrisin femije ne po ate ambient eshte tmerr me vete. Duhet bere dicka qe jo te ndihmohen familjet ne nevoje por te ndihmohen keta femije se ne te ardhmen gjasat i kane te jene te paafte te jetojne ne shoqeri.
Per fat te keq une kam ndeshur femije te tille, dhe eshte e trishte te degjosh nje minoren te thote: Une te heq/vras! - sepse realisht nuk di ku te drejtohesh dhe cfare te besh jo se s’ka ligje, po nuk i heqin femijet nga familjet dhe ti fol sa te duash eshte e kote.
Nga ana tjeter indiferenca e atyre qe paguhen per kete gje eshte e madhe. Jo me larg se dje kam bere debat me nje nene e cila e konsideronte normale qe edukatorja qe asistonte ne dhunen qe ushtronte edukatorja tjeter nuk kishte pse te fliste, sepse do mbante vendin e punes dhe se fundja kjo vete ishte e mire se nuk ushtronte dhune. Nese keta njerez qe jane aty per te siguruar femijet dhe ne mes te Tiranes nuk “detyrohen” qe ti mbrojne , imagjinoni cfare ndodh aty ku nuk i sheh njeri, apo aty ku komshia “nuk perzihet ne punet e te tjereve.”


#69

Shoh qe e ke permendur edhe me lart traditen e larjes se kembeve. Se c’me shkoi ne mend, kudo qe te kete shkuar e ndjera do te jete penduar si dreqi qe nuk ia ka lare vjehrrit kembet si krishti, apo ne ekuivalenten ngambrapa lindjes se krishtit, qe nuk ia ka bere kafen.


#70

tyryfyle, mos fol kot pa ditur gjerat, ne kete rast pa ditur domthenien e thelle te larjes kembeve, te cilen e ka harruar edhe Orienti (ta kam fjalen i gjithe Orienti, jo vetem zona myslimane) qe tani po merret me lepirje nen shembullin e Oksidentit qe lexon Mozhene.


#71


#72


#73

Atehere te mbet te shpjegosh kuptimin e thelle dhe lidhjen, e thelle a te ceket, me temen. Meqe solle dhe linkun wikipedia. E solle apo me bejne syte? Po s’pate pertese, shtjelloje pak pergjithshem (po deshe edhe me imtesi) edhe kete ceshtjen e dhunes se po me torturon me kureshtje. Tiku, helmimi a mund te quhet dhune pa gjak?


#74

Cfare violence eshte martesa pa dashuri! Cfare fatkeqesie te kesh lindur nen nje mentalitet ku dhembshuria eshte e pakonceptueshme. A kane Zot keta njerez? Vjerra ka ngrene dru per vete e tashi dhunon nusen… po ky burre, c’eshte ky psikopat s’e kuptoj sa i semure duhet te jesh nga truri qe te vesh dore mbi nje femer. E shkreta ka shpetuar nga nje jete infernale.


#75

Asgje nuk te shpjegoj, sepse ti nuk do me kuptu kryesoren, dhe ben pyetje provokative gjasme hedh poshte argumetet e mija. Keni msu nga ne Inkuizicioni ti beni bisht me leze problemit, ne digjnim ne autodafe per te evituar derdhjen e gjakut, ju femen helmoni njesoj per te evituar gjakun.

Perkufizim:

1) Çdo dhune qe vret trupin fizik te njeriut quhet metaforikisht “dhune me gjak” - olele mami gjaku!.

2) Çdo dhune qe vret trupin shpirteror te njeriut quhet metaforikisht “dhune pa gjak” - oh mami sa e merzitur qe jam nuk e di pse jam kaq e deprimuar dhe dua te vras veten megjithse pi ilaçe antidepresive dhe pallohem ronshem me ke te me doje qefi!


#76

Heretik larjane kembeve a ka te beje me epoken e peshqve? Meqe konstelacioni i fishes rules the feet.


#77

Cfare lidhje ka linku i Wikipedias me temen, tiku? Beju burre (tm korrenti) dhe pergjigju.


#78

me fal aquamarin se gabimisht bera lidhje me ty ne vend te zhardin kembeperpjetes. Vone e vura re.


#79

Tiku, po keto levat virtuale, a quhen dhune?


#80

çer burrash t’bohemi ne burrat kur grate jane bere burra? Gjithe burra jane tani, s’ka mo gra.


#81

çdo gje dhune eshte tani, edhe t’i biesh me kembe dhune eshte! dhunon organin qe duhet te punoje sipas natyres, jo artificialisht.


#82

#83

“çer burrash t’bohemi ne burrat kur grate jane bere burra? Gjithe burra jane tani, s’ka mo gra.”

Kortezi e epokes ngambrapamoderne, tiku. Ka fillu qe kur u bene burrat me gra se grate. I japin llapes burrat sot, ia lujn fene, ia lujn.


#84

sakte, per kete qe sapo the nuk kam asnje kundeshtim, eshte e njejta gje qe kam thene edhe une nga pikpamja e feles tjeter.


#85

Per ty si disident i epokes, perben apo s’perben konflikt sjellja e llapes? Apo s’ka konflikte ne epoken ngambrapamoderne?