Dhunë dhe vdekje në Charlottesville


#151

Me kujtohet nje here ne CNN, te programi i atij drejtuesit … po e quaj me ngjyre, nuk ia di emrin, po eshe nje djale i ri me ngjyre. Kishte ftuar pikerisht nje nga keta black people, jo nigga (ja nje bisede mes tyre, po nuk eshte ajo per te cilen po flas
https://www.youtube.com/watch?v=YS9BO-3seaA) pas vrasjes nga policia te nje zezaku.

Nejse, se c’vuri nje pjese drejtuesi i emisionit, fjalen e nje demokrateje ne Kongres, qe tha dicka si puna e Albes me zamete, jo e kemi fajin ne per gjendjen e zezakeve, per diskrimimin blah blah. Edhe ky McWhorter, qe eshte imun nga korrektesa politike, se eshte zezak, tha: "Asaj ashtu i takon te thote, per hir te korrekteses politike, po ne duhet t’i veme gishtin kokes, se cfare nuk shkon me ne, se shume me teper vriten zezake me zezake, se nga policia. Edhe per gjendjen ku ndodhemi, ta kerkojme fajin te vetja ne fillim, jo te te tjeret."
Ditet e fundit lexova te BBC per nje qytet zezakesh ne SHBA. Kishte marre njera nismen: Tre dite pa vrasje, a dicka e tille. Dhe u gezua kur kaloi dita e pare, po aha, te dyten, nuk rrinte dot zezaku pa vrare zezakun.


#152

Ilia Topja, sigurisht per topet e tua çfar them eshte gabim, sepse topet e tua jane drejtuar vetem kunder çifuteve, baj e bjer me Hitlerin qe ishte race çifute, qe Amerika eshte çifute masone, edhe shqipkaret jane çifute, vetem karet si ty nuk jane çifute. Kape i çik kete lloj topesh te tjera te gjetura me t’paren ne rrjet, zeri i pare qe doli ne google me kodin “sekularizem nazizem”:

La secolarizzazione (dal latino seculum, che indicava tutto ciò che non appartiene alla religione ed è quindi laico) è quel fenomeno per il quale la società, nel suo complesso, non adotta più un comportamento sacrale, si allontana da usi e costumi tradizionali e da posizioni dogmatiche, specialmente in campo religioso.

Il processo di secolarizzazione, alle soglie dell’ età contemporanea, si allaccia ad un altro importante fenomeno: il processo di politicizzazione. L’ incontro tra queste due realtà (prima nelle rivoluzioni inglesi, poi in quelle americana e francese) porta al primo dispiegamento della stampa politica.

Nella Francia pre-rivoluzionaria la filosofia illuminista rappresenta la massima espressione del processo di secolarizzazione: Diderot e D’Alembert, nella loro celeberrima “Encyclopediè” , considerano la religione una comune materia di studio, non la base della cultura e della conoscenza.

Anche il concetto di democrazia è un segno nettissimo di questo processo: il potere non deriva più da Dio, ma nasce direttamente nel popolo.

Durante la rivoluzione, i Giacobini portano all’ estremo alcuni ideali dell’ Illuminismo: la ragione diventa la “dea Ragione” e Robespierre si nomina suo sommo sacerdote. Lo spietato machiavellismo dell’ ideologia giacobina sarà alla base delle dottrine (religioni) politiche del novecento (in particolare per il Fascismo, di cui il misticismo e lo spirito rivoluzionario,vengono paragonati, da alcuni giornalisti francesi, a quelli del Giacobinismo), perché presume che esista un partito d’ elite in grado di plasmare il mondo, di abbattere l’ antico regime e di costruire una nuova società in nome del popolo e della nazione, attraverso qualsiasi mezzo.

Oggi viviamo in un epoca di fortissima secolarizzazione (crisi del sacro – Sartori afferma che non comprendiamo il fenomeno delle guerre di religione perché non crediamo più in Dio), ma la religione non è scomparsa; esistono nuove fonti di culto tali da colpire le menti degli uomini: le religioni secolari; sistemi di credenze, di miti, di riti e di simboli che conferiscono carattere sacro ad una qualsiasi entità di questo mondo (dalla scienza alla storia, dallo sport allo spettacolo), rendendola oggetto di culto, di dedizione e di devozione (si parla di “sacralità laica”).

Si possono definire tali - religioni secolari - tutte quelle dottrine che, nell’ animo umano, prendono il posto della fede perduta e che, a differenza dei culti tradizionali, collocano la salvezza dell’ umanità in questo mondo, in un futuro più o meno lontano, nella forma di una nuova società da costruire.

Ma ad un comune religioso potrebbero sorgere eventuali obiezioni: certamente si domanderà se è legittimo parlare di religioni in mancanza di un oggetto trascendente a cui rivolgere delle preghiere.
Il sociologo francese Raymond Aron, nel suo trattato (“L’ avvenire delle religioni secolari”), risponde che non si è religiosi soltanto quando si adora una divinità, ma quando si mettono tutte le proprie risorse, tutto il proprio fanatismo e tutte le proprie azioni al servizio di una causa o di una persona.

Nel campo della politica i termini “religione secolare” e “religione laica” vengono spesso utilizzati come sinonimi di religione civile o di religione politica. Queste due categorie appartengono al concetto più generale di sacralizzazione della politica (o religione della politica): con questa espressione si intende quel fenomeno che si manifesta in età contemporanea, quando la dimensione politica, dopo aver conquistato totale autonomia nei confronti della religione tradizionale, assume un proprio carattere di sacralità e rivendica il privilegio di spiegare il fine dell’ esistenza dell’ uomo sulla terra.

Storicamente, il processo di sacralizzazione della politica, ha origini democratiche, repubblicane e patriottiche: le prime forme di religione civile sono apparse durante la Rivoluzione Americana e la Rivoluzione Francese; successivamente sono state incentivate, nel corso del XIX secolo, dalla nascita di movimenti culturali e filosofici come il Romanticismo, l’ Idealismo, il Positivismo, il Nazionalismo, il razzismo e il Socialismo, che volevano sostituire le fedi della tradizione con una nuova “religione dell’ umanità”.

Differentemente, le religioni politiche sono intolleranti, impositive e, nella loro struttura, riproducono molte delle caratteristiche dei dogmi antichi: tendono a influenzare ogni aspetto della società, teorizzano un bene e un male assoluti e definiscono lo scopo ultimo della vita. Sono dotate di uno spietato machiavellismo: non riconoscono niente di superiore al loro obiettivo e per ottenerlo impiegherebbero qualsiasi mezzo. Danno un’ interpretazione del mondo (almeno in senso storico), spiegano il significato delle catastrofi che attraversano l’ umanità e ne “profetizzano” le conclusioni. Sono religioni della “salvezza collettiva”. Dentro questa categoria si riconoscono i tre grandi regimi totalitari del XX secolo: il Fascismo italiano, il Comunismo sovietico e il Nazismo.


#153

Raymond Aron e kisha dëgjuar se ka shkruar dhe 1 libër me titull shumë gjenial: “Marksizmi është opiumi i intelektualëve”. Po ti s’di të bësh gjë tjetër përveç të kopjosh 50% të Wikipedias?


#154

@Ingeborg Ne Europe eshte shume here me e rrezikshme , e organizuar, dhe e dhunshme se ANTIFA ne USA.
Keta ne USA jane te gjithe shtrese ne shumicen e rasteve te priveligjuar, me shkolla te larta , jane te gjithe per hedhje rrakete me karburant vegjetarian, per mbrojtje pinguinash te zinj nga te bardhet dhe ti degjosh nqs ka ndonje qe flet normal pa ulerima e klithma transgjinore nuk e kane idene cfare eshte fashizmi , nazismi , komunismi e dalin kot se jane fryre nga media andej, lavazhe truri CNN CBS ,FOX 24/7

Ndersa ne Europe kane kauza te tjera , organizim edhe pse mund te jene Anarkist si grupe jane goxha me te sofistikuar, por shume grupe i kane shperbere vitet e fundit sepse perdorin “retorike” urryese ndaj islamit , ndersa islami ne anen tjeter te krijon NO GO ZONE/SHARIA LAW dhe i mbrojne tipe si gjembi qe do luftojne nazistet me pamfleta si Arlind Qorri ne Shqiperi, qe mbledh konviktoret e studentet me te goditurit ne trru dhe bejne lexime te librave komuniste pasdite per pasdite :rofl:


#155

Po komunistet perse lejohen te protestojne ne Europen Perendimore?
Ata njesoj si nazistet jane dhe gjithe Lindja akoma po vuan nga ideologjia dhe bemat e tyre.
Nuk ju duket standart i dyfishte ky?


#156

komunizmin krahasoje me kapitalizmin, po s’mund ta krahasosh me Hitlerin o njeri.
Simbolet e Hitlerit jane per te protestuar ekzistencen e nje race tjeter, ngjyre lekure.
Nuk kane asnje lidhje te dyja gjerat.


#157

Mbi Hitlerin ka aq shumë përralla saqë asgjë s’ka kuptim të flasësh më. Ai kishte divizione me zezakë. Fakti që çdo bisedë mbi të duhet bërë brenda normash të ngurta ligjore tregon se ka shumë për të fshehur. Dhe ai filmi amerikan për edukimin jo-nazist është pirdh të lirohesh. Gënjen shumë. S’është uniforma që i tërhoqi të rinjtë gjermanë, është situata para nazizmit. Për Amerikën flet me aq superlativa, ndërkohë që ajo vetëm më 1933 pati një krizë monumentale. Çuditërisht, kriza tjetër monumentale është më 2008, kur Bashkimi Sovjetik është një kujtim dhe s’përbën kurrfarë rreziku. Dmth lumturinë e 70 viteve të fundit qytetarët e thjeshtë perëndimorë ia kanë borxh Stalinit.


#158


#159

O djale mire e kishte ai tipi qe te tha lexo ndonje liber. Krimet e komunizmit dhe Bolshevizmit jane marramendese, nuk krahasohen fare ato te Luftes se Dyte. Merru nje cike me shume me histori e numeroji viktimat e komunizmit mire. Shko andej nga Ukraina e meso per genocidin e Holodomorit, vdiqen 13 Mio. njerez. Ai 6 milionshi i cifuteve nuk te ben pershtypje po ta krahasosh. Pastaj shko ne vendet e tjera te europes lindore e numero vetem prifterinjte e njerezit e Kishes se sa jane vrare e deportuar. Lexo te lutem Alexander Solzhezijn. Ai vete ka qene ne gulagun komunist. Dhe meqe ra fjala per gulagun, kampin e pare te perqendrimit e shpiken bolshevistet e jo nazistet.


#160

@Ingeborg @ACDC O njerez qe nuk besoj se jeni vertet aq te ngadalte sa te mos e kuptoni dot. Krimet cnjerezore ishin te diktatoreve perkates, jo te ideologjise. Komunizmi ne asnje faqe te tijen nuk sugjeron se njera race eshte me superiore se tjetra, e qe duhen ndare njerezit sipas racave. Ndersa nazizmi, me simbolet qe perdorin keta, perqendrohet i gjithi te lufta e racave. Ne cdo forum neonazistesh, keta qe dalin ne protesta, flitet e diskutohet per raca, per te qenit superiore kur je i bardhe e inferior kur je i zi, e se si keta te zinjte duhet te kthehen nga erdhen. Nuk flitet per modele ekonomie. Ndersa komunizmi eshte model ekonomie sic eshte kapitalizmi model ekonomie dhe s’ka lidhje fare. Dhe keta njerez qe dalin e protestojne, keto ide mbeshtesin, luftne e racave. Kjo lufte duhet te shmanget me cdo kusht, dhe te paret qe e hani kallamin jeni ju loqet refugjate e morracake qe ju rren mendja se po beheni superiore duke mbeshtetur supremacistet e bardhe. Prandaj njerezimi qendron me ngulm kunder asaj qe perfaqeson nazizmi.


#161

Korent, te erdhi shansi te luftosh dhe ti, jashte peshkut pa uje, dhe ti per free speech


#162

O Tope, kjo eshte njera tope e Raimondit, topje antikomuniste, sepse ai ka shkruar kunder totalitarizmit ne pergjithsi.

Un citoj wikipendian, sepse intelektualet shqipkare as nivelin e Wikit nuk kane.


#163

Sigurisht qe jane njerezit qe vrasin, nuk jane librat dhe ideologjite. Kush vret Kurani apo islamisti? Kush vret “Kapitali” i Marksit apo elita komuniste? Nuk po mbron njeri ketu Nazizmin (ky nuk na duhet fare) po mos na e ngre ne piedestal ate komunizmin, he tu befsha.


#164

Jo more jo, nazizmi eshte ideologji qe vret. Mos thuaj nuk na duhet fare, sepse nazistet dolen protestuan, nuk dolen te djathtet. Dolen me kapucet e Ku Klux Klan, me pishtaret e Ku Kluks Klan, me simbolet e nazizmit, te njejtet njerez qe neper forume diskutojne luften e racave, dhe ti pikerisht keto po ngre ne piedestal e po mbeshtet. Komunizmin po genjen qe po e ngre ne piedestal per te hequr vemendjen nga mbeshtetja idiote qe po i beni luftes se racave.


#165

shkabe koqepordha, komunizmi ka ndare njerzit me keq se nazizmi, i ka ndare ne racen proletare dhe racen borgjeze. Te ishe me biografi te keqe ne komunizem, do te thote te ishe si çifuti ne nazizem.

Por ty, meqe je spermatozoid i ngambrapa 90-tes qe sillesh rrotull ne prezervative, as babi spijun nga Berati dhe as mami noçke nga Komune e Parisit, nuk t’i ka thene keto.


#168

Ore si u be ajo puna e ujtit ne Tirane se na ngelen njerzit te etur dhe me buze te thara! Po komentojne te varfrit nga rradha e ujtit.
Pa protestave amerikane vari hejpet. Ne darke do kthehen ne shtepi, do bejne nje dush dhe do shikojne tv me nje birre te ftohte ne dore.


#169

sinqerisht te them se kam pas njefare konsiderate me c’kam lexuar nga ty, por qenke kaq dobet…


#170

Cojne satellite ne hapesire


#171

Uje sa te duash, dergoi Zoti me bollek, sa shuajti edhe ato vatrat e ndezura, zjarre qe Rilindja s’kish takat me i fik.


#172

Ke ngaterruar adrese.