Diploma nga La Sapienza nuk e bëri dot as mjek fshati në Korçë


#42

Edhe une, madje nuk me eshte dashur te kaloj neper shume pengesa, 2 intervista maksimumi. Per te gjitha punet qe kam patur s’me eshte dashur t’i kerkoj ndere askujt, i kam gjetur vete. Megjithate mund te thuhet qe pasja e nje rrjeti apo nje fare strukture mbeshtetese i ben gjerat me te kollajta shumicen e rasteve, por mund edhe te mos jete ne favorin tend sepse krijohen detyrime te tjera nga te gjitha palet pastaj si nga ty, si nga ai qe te referon apo dhe ai qe merr ne pune.


#43

Të tërë po mereni me faktin e lagu ,se lagu,jo diploma italiane ,jo shqiptare dhe askush nuk kujtohet të flasi për faktin që ky i gjati ka marrë përsipër rolin e prokurorit, policit dhe së shpejti dhe të gjykatësit. Tani do pushohen app futen njerëz në burg se njerëzit do I denoncojnë te Facebook -u I kryeministrit!!!


#44

Ky eshte shembulli tipik se si njerzit e rinj e te afte nuk mund te gjejne veten ne Shqiperi. Fajin e ka Rama qe le ende ne pune te gjithe mjeket ne Tirane fitojne nga 4-5 milion dita. Mentor Petrela i pari, e gjithe te tjeret me rradhe qe jane Mjeke ne spitalin e shtetit, profesor, mjeke ne klinika private dhe mjeke ne klinikat e tyre private= me 4 rroga mujore, plus bakshish per cdo operacion. Nderhy nje ore e me pare o Edi Rama dhe hapi rruge njerzve te shkolluar jashte.


#45

salgbaza s’do qe ta lexoje, ose kuptoje, kete pjesen:

Përgjigja që mora më tronditi “sa të jem unë këtu ti nuk vjen të punosh me bonus këtu”. I zoti e jep, tellalli s’e shet. Sot ky zotëri është prefekt i Korçës. Vendos t’i drejtohem përsëri ministrisë personalisht, me anë të disa miqve të mi, arrij të takoj një funksionar të kësaj ministrie duke i shpjeguar situatën. Përsëri takimi më la pa fjalë. Nga mohimi dhe shprehja e padijes që ministria nuk merrej me çështjen e bonusit, kur e vërteta ishte e kundërt, deri tek “ty nuk të takon” apo “pse nuk shkon të kontribuosh për qytetin tënd pa bonus”.

Se bonusi zoterie… . Tjetra po ben roll call sa nga ne ne perendim kemi gjetur pune sa kemi mbaruar shkollen. Se eshte njelloj si te mbarosh per mjeksi ku ka shume me teper vende te hapur pune se kandidate me dike qe ka mbaruar per psh sociologji apo biznes qe ka shume me teper kandidate se vende pune. Te sajojme cdo gje vetem e vetem mos te kete ndonje njolle God Emperor (TM njeri) Rama. Por ama ka nje aftesi te shkelqyer per te parashikuar kush do pergjigjet.

Mire ky i pakualifikuari nga njefare universiteti i dores se 7-te La Sapienza nga nje vend i humbur i Afrikes Qendrore, po ky tjetri nga universitet me fame boterore mo salgbaza?

P.S. une gjeta pune per te lare pjata pa diplome fare!


#46

Varet , edhe nje i njohuri im sa mbaroi per Informatike Ekonomike tek Ekonomiku pa mik fare aplikoi ne dy firma private dhe ne shtet tek KESH pas dy a tre intervistave i kthyen pergjigje pozitive te treja.
E cuditshme ne fakt me Mjeket, degjoj qe ste fut njeri ne pune po spagove .


#47

Ja dhe nje toc kuklle tjeter qe del e etiketon te deshtuar nje qe ka mbaruar shkeqyeshem ne La Sapienca per mjekesi. Or mik nese te mungojne nueronet ik e futi nje teke te mejhanja e lagjes.


#48

Ose ndoshta e ka me sarkazem?


#49

Besoj qe profesionet ne baze lokale kane me shume mundesi per abuzime krahasuar me Tiranen. Nuk kam ndonje shifer, thjesht duke pare disa patterns nga eksperienca te njerezve qe njoh dhe c’lexoj ketu.


#50

Perderisa psh akademite policore ne amerike nxjerrin police derra kriminele, qe aq shpesh kryejne abuzime e vrasje me paramendim, gjera qe policet neper europen lindore e ballkan s’do t’i benin kurre, do te thote qe origjina e shkolles s’eshte gjithcka qe duhet marre parasysh.

Sigurisht qe disa universitete jane me te mira se te tjerat, por vetem universiteti qe ke bere nuk mund te merret per baze, per sa kohe qe edhe nga la sapienza dalin mjeke te keqij, e nderkohe qe edhe nga universiteti i Tiranes dalin mjeke te mire. Ka ranking, ka dhe rezultate individuale si edhe teste.

Vetem se ke mbaruar ate universitet s’do te thote qe je automatikisht me i mire se dikush qe ka mbaruar nje universitet tjeter e te pretendosh te te hapet cdo dere. Sidomos mjeket, qe shumicen e aftesise e marrin pas shkolle.


#51

kolegjet dhe universitetet sidomos ato elite, pavaresisht se inkurajojne perpjekjet private te studentit, kane programe punesimi, permes panaireve te punes, internshipeve, praktikave, atyre me qeverine, trajnime per kerkim pune e intervista, e sh. te tjera ku kanalizojne produktin e tyre studentor. Elementet me te mire zakonisht si lene kompanite te bien pertoke por thithen direkt prej auditori pa u diplomuar ende.
Ne kushtet e ketij, meqe hyri ne labour force market pa asnje mbeshtetje, duhet t’i vihet faji kryeministrit sic eshte dhe trendi :joy:


#53

Ne kushtet e ketij, meqe hyri ne labour force market pa asnje mbeshtetje, duhet t’i vihet faji kryeministrit sic eshte dhe trendi

Tamam :joy: kur shikon se edhe pse doktori nuk ka thene qe fajin e ka kryeministri por, sipas kerkeses se KM po i tregon atij eksperiencen negative qe ka patur ne Shqiperi, ti kercen pupthi per te mbrojtur KM.

Faleminderit qe na tregove per programet e universiteve elite. Cfare lidhje ka me ankesen e doktorit? Ai s’po ankohet qe La Sapienza s’ka patur program por qe burokratet e Shqiperise nuk e kane lejuar te punoje sepse donin para.


#54

une ne fakt po beja tjeter lloj kercimi po lere lere o gjembi :smile:


#55

Qafsh shkaben na trego cfare lloj kercimi po beje. Se ju intelektualet beni kercime te bukura.


#56

Ne institucionet shteterore eshte bere trend qe te angazhohen medioker dhe batakqinje. Dhe eshte paraja e spitaleve dhe kolegjeve private qe nxit kete forme te sabotazhit ndaj shteterorit. Duhet gjithsesi perbaltja konstante e imazhit te inst shteterore ne sy te publikut.


#57

E ka vete fajin ky po he! Si ore vete dhe mbaron gjithe ate juniversitet dhe kerkon pune doktor ne fshat te Korçes ? Merr ore nje kredi ne banke dhe hap klinike private, pastaj matja koken me fillispanje shkabes dhe shkabave. Apo s’e kane me cepa koken ata :joy:. Leka bre leka do besh qe te 10itesh ne to​:joy:. O çu kenaqem!


#58

Te kishte 200000 euro thuaj. Ose i ka patur dhe shkoi duke i harxhuar kot ne La Sapienca.


#59

Te kuptova. Thx.


#60

Ne faket ky kot kerkon pune ne Korce se aty jane te gjithe te lumtur dhe s’kane halle e strese qe t’ju demtohet zemra. Me keta lloj pacientesh nje kardiolog per gjithe zonen mjafton. https://www.youtube.com/watch?v=gEIPIV58dMg


#61

E forte fare Kthupi. Na shkrive se qeshuri. Si i tha? Ku do shkosh? Ne stratosfere? E madhe fare.


#62

Degjo, padyshim qe ka edhe studente te mire, shume te mire bile, por eshte gjithashtu e vertete ajo qe thash me siper. Provimet, specializimet e vendet e punes merren e fitohen me lloj lloj favoresh, gjer te ato seksuale. Plus qe nje nga gjerat me te temerrshme qe po ndodh me mjeksine tone eshte fakti qe mjeket e vjeter nuk po e kalojne profesionin te te rinjte. Dhe kjo behet edhe per te ruajtur ekskluzivitetin ne fusha te ndryshme.
Rama nese do te beje vertet shtet duhet te sjelle standardizimin e marrjes ne pune, sidomos ne mjeksi. Duhet ta filloje me provimin e shtetit, qe duhet te jete nje per te gjithe, dhe me konkurimin me letra te hapura.
Te perpiqesh te mbrosh kete gjendje te shendetsise, qe me gjith disa permirsime te dukshme, akoma i ngjan shume asaj te kohes se Sali kriminelit, eshte qesharake.