Diploma nga La Sapienza nuk e bëri dot as mjek fshati në Korçë


#63

Shiko se ku i intervistuari e ku intervistuesi.


#64

Mjek tw mire nuk te ben emri i universitetit, por pervoja dhe gabimet.
E ka thene ne fund, jane kushtet e punes qe i largojne mjeket nga vendi, pra mjedisi i keq. Ta pret mendja se vetem ne shqiperi i fusin ne burg per mjekim te pakujdesshem dhe u behet gjyq mediatik.
Ne itali e gjetke investohet te profesionisti, ndersa ne shqiperi zaptohen hapesirat duke mos u dhene hapsire investimit te te rinjte.
Keta te pashprese duke mos pare prespektive zhvillimi me te drejte largohen jashte.
Ne shqiperi konsiderohet privilegj te pasurit e nje pune, sado te keqpaguar e jashte standarteve, nderkohe qe eshtw nje e drejte dhe sidomos per profesione te caktuara privilegji kalon ne anen e shoqerise.
Ne shqiperi eshtw problem privatizimi se duke pasur liberalizim dhe moskontrollim te sektoreve tregu shkon kunder interesave te humanizmit.
Ne thjesht po kerkojme qiqra ne hell kur kemben duam ta sherojme duke e prere ate.
Marrim rastin e ish ministrit te shendetsise, qe packa mekateve, te debatueshme do thoja, ne koncesionet dhene privateve ndermorri nje mase per uljen e cmimit te ilaceve duke i barazuar me cmimet e origjines, mase populiste e majte qe beri shume te pakenaqur ne rradhet e kompanive farmaceutike dhe grupeve te interesit qe ndermorren nje fushate denigruese mediatike ndaj ministrit megjithse i erdhi ne ndihme te gjithe atyre qe paguanin nga xhepi, buxheti familjar per te blere ilace, me nga te paktat reforma te mire te qeverise
Pra tregu eshte si nje kale i eger i paparashikueshem, qe ndonjehere te del nga kontrolli duke te cenuar shpesh edhe ekzistencen e disa tr drejtave bazike civile madje duke tu kthyer dhe kunder si ne rastin ne fjale.
It’s ideology stupid…


#65

Intervistuesi mu duk si shabani yne .


#66

Nuk po mbroj gje Ceco, por po i ve gjishtin plages.
Korrupsioni ne emrime ne mjekesi e arsimim dhe ne dikastere qeveritare behet me lek qe nga 1994…ne mase, edhe kur kan qene demokratet ene kur kan qen Socialistat pa permendur Kancerin e LSI qe e coji sa faza me siper horrllikun.
Ministrat e Jashtem Shqiptar po e marr si shembull… kan marre para rregullisht per emerime ne ambasada, ca prej te emeruarve kan perdorur makinat me targe diplomatike ne trafik heroine si rutine…ne nivele me te uleta merren rryshfet si ne kto drejtorite rajonale merret rryshfet. Favoret seksuale e te tjera jane rutine kudo…
Se cdo bej Rama une e kum thone ngahera qe ska per te bo noi gjo te madhe…do mbetet deri tek denoncimi, prandaj them mos boni militantin kot. Shqiperine nuk do e boj as Edvini e as Hashimi por Shqiptaret dhe kyci i ndryshimit fillon nga vetja, nuk eshte ndonje zbulim i modh. I plasi menerja Belgut apo Hollandezit se kush ka zon karrigen e KM, ndoshta Pjerinit po.

Ky artikull eshte shume i dobishem jo sepse y mi none ky ka mbaruar ne Piacenza por sepse guxon pa pasur frike per hakmarrjeje te tregoje se ku shkon korrupsioni e injoranca ne administrate.

  1. I riu vjen nga Italia i diplomuar per Mjekesi dhe kerkon punesim ne vend bosh dhe Bonus sipas ligjit.
  2. Administrata nuk eshte e ndergjegjshme per kete praktike ose kerkon perfitim personal nga posti publik.
  3. Emigranti denoncon kurse vendaliu ka frike se nuk shkon dot ne Itali.
    Fabula eshte e thjeshte e pa mbreter e mbretnesha…tani po premtoji Mona e Likes ta rregulloj ket pune akoma me keq ka per te shkuar ai vend.

#67
  1. fajin e ka vete doktori emigrant qe nuk ndoqi programet e punesimit te universitetit, nuk shkoi ne panaire pune, trajnime per kerkime pune e intervista, e sh. te tjera.
    4 - nuk e di pse peshku e nxjerr 1.

#68

Ky mjek duhet te marre automatikisht nje vend pune vakant ne nje nga fshatrat Korces si edhe Bonusin sipas Ligjit…fatkeqesisht Administrata e Korces ne kete rast ka deshtuar ne rastin me te mire ose ka penguar per perfitime vetjake qe nje aplikant te punesohet. te tjerat jane pallavra gjembi dhe nuk e kuptoj ket entuziazmin tat kur shef qe gjonat nuk shkojne si duhet.


#69

kupto cfare te duash o ceco, tema eshte e veshtire nga ato qe barazlaresit preferojne te sfidojne kur s’ju do qefi te thone faleminderit edhe kur progresi eshte evident, prandaj ma merr mendja ngaterrohesh…
Megjithate e perseris, mos beni sikur rasti ndodh vec ne shqiperi, apo se ka rene bumja se ndodhi kjo.
Se jane drama shqiposh pastaj


#70

Entuziazem kur shoh qe gjerat nuk shkojne sic duhet? Nuk e di pse ti dhe dikush tjeter e ngaterron keqardhjen me entuziazem.


#71

Te diplomuarit jashte hasen me friken xhelozine dhe inferiority e vendasve .


#72

Une dhe Armiku i popullit thuaj…nderkohe lajmi eshte shume i keq per ata ne Korce, do kene nje Mjek qe donte te punonte me ta me pak, qe do i ndihmonte ne raste emergjente si dhe do ju jepte keshilla per trajtim te specializuar ne qendrat rajonale duke kursyer kohe, jete e para.
Lere entuziazmin Gjembi sepse ti dhe une jetojme rehat duke la pjata e doktori sna mungon e nuk eshte mire te tallesh me te tilla raste.


#73

:astonished:mos picko aq fort gjemb,


#74

I kenduar taksixhiu, permendte dhe Hygoin. Kjo eshte nje cike e vjeter, nja 2 vjet a dicka e tille. Ne mos gaboj ishin 2 cuna korcare me banim ne SHBA qe kishin bere nje si tip dokumentari nga udhetimi i tyre ne Shqiperi dhe kjo ishte pika kulminante. Si tha? Ja po vjen dhe ai derri t’i bejme interviste.


#75

Nga e nxore perfundimin qe une s’kam te njejtin mendim si ky qe shkruajte siper? Edhe njehere, s’eshte faji im qe ti keqkupton emocionet. E meqe po flasim per keqkuptimin e ndjenjave, no means no.


#76

Edhe nese sot ndjehem… Lezbike…:tongue:


#77

Po nese ka shume qe presin rradhen per ne fshat, pse nuk i çojne ne fshatra (dhe jane me qindra fshatra) qe nuk kane doktore.


#78

Nga ky lajm mesojme se edhe e famshmja agjensi qe Palloshi ka ngritur keto dite eshte nje fiasko, sepse shkrimi i te dipllomuarit, eshte marre nga nje media sociale, dhe jo nga agjensia ne fjale, biles rrezik nuk i kane kthyer pergjigje fare, gjersa ai eshte detyruar t’ia japi nje mediumi social.


#79

Ta merr mendja gabim. Pune perspektive besoj. Problemin e njoh ne detaje dhe me vjen keq qe nuk fokusohesh ne te.


#80

Me radhe te pare burokracia e tepert eshte nje nga plaget e ketij vendi e kjo vlen per cdo pune e per cdo person. Sa per mjeket qe mbarojne ne Shqiperi nuk te lind dyshimi qe kane nje pergatitje me te dobet duke qene se shume diplloma meren me lek (normal jo te gjithe)? Me duket qe ne vend te mereni me problemin kyesor (andrallat qe heq cdo njeri ne Shqiperi qe sjep rrushfet e qe seshte me asnje parti) po i hidheni kunder doktor Mamos qe eshte vertet mjek shume i pergatitur.


#81

Une nuk pranoj kurrsesi qe per hir te disa kokrrave te zhvleresoj gjithe mjeket ne shqiperi,
gjithe studentet ne shqiperi, gjithe shkollat ne Shqiperi, gjithe profesionistet ne Shqiperi, etj.

Sidomos sepse kokrra te tilla ka dhe andej e ne cdo vend tjeter te botes. I shoh ata qe thua ti, por shoh dhe ata qe pavaresisht kushteve ia dalin te jene shume te mire, shpesh me te mire se ata andej qe i kane shume gjera gati.

Nuk ka arsye pse ketyre te vije t’ua prishe fatin e ndoshta te gjithe jetes dikush qe mbase thjesht ka pasur prindin me leke dhe qe i ka paguar shkollen jashte vendit.

Nuk kam asgje me personin ne fjale. Nuk po flas per ate. As e njoh. E kam me manine per te nenvleresuar shqiptaret e per te mbivleresuar te huajt.

Njerezit ketu i martonin vajzat neper avdalle ne jordani apo egjipt vetem sepse ishin “jashte shtetit”, se aty te con kjo mendesi.

Prandaj them qe le te vihen ne zbatim metoda konkursi per pranimin te dikujt ne pune, por jo te prese qe ta punesoje diploma ne itali, sic sugjeron titulli. Shkolle jashte shtetit ben kushdo qe ka leke.


#82

po ky nuk ëshjtë i huaj! është shqiptar që ka studiuar jashtë. nuk po kërkon ta bëjnë as drejtor as ministër! mjek në fshat po thotë,meqë vet qeveria po i fton se ka vende bosh. shqipot po venë gjermani,ky kthehet në vishocicë!
problemi është që vendin e punës duhet ta marrë tek zyrat e partive në këmbim të parave.
ti problemin e ke ngaqë ai djali është shqiptar,se të ishte italian do i lëpiheshe siç u lëpiheshe pepinove në ashensor:grin: