Diskutim i lirë - Gusht 2017

Me siguri grupi i Harvard jane emigrante te deshtuar pjatalares qe sabotojne ceshtjen shqiptare.

acdc do jete duke e filmuar kete

Ne boten e atyre qe xhirojne, redaktojne, perzgjedhin, perpunojne e transmetojne.
Sigurisht qe jo ne boten e peshkut, ku synimi i dites nga emigrantet e deshtuar, eshte te gjejne ndonje gje per te share shqiperine, qe te mbulojne faktin qe jane shtresa me e ulet, qe i peshtyjne ne surrat edhe plakat neper trena e neper spitale, sado shkolle te kene bere. Duhet te besh dicka qe t’i mbushesh mendjen vetes, gruas e kalamajve se pse zgjodhe te besh ate qe poshterojne robt rrugeve.

Kur shkon me planin paraprak per te gjetur gjera negative, sic ndodh rendom me kete kategori, sigurisht qe fidbeqet do jene keshtu. As nuk e vija ne dyshim, madje. Edhe sikur te mos ishte kryer fare takimi, ky do ishte rezultati.

Mos u perpiq te justifikosh kot kur s’e ke idene se si jane zhvilluar takimet dhe kush jane personat qe e thane kete gje. Nuk kam te njejtin “fidbek” per persona te tjere qe kane marre pjese ne to, as per Edi Ramen, as per Bushatin as per ambasadoren, as ndonje tjeter. Ky dhe ata qe kishte sjelle me vete kishte bere pershtypje. Ty te duket e cuditshme qe Arben Ahmetaj te jete i paafte ne ekonomi apo ne rolin qe ka?

1 Like

Nuk e kam idene e Ahmetajt dhe as dua ta mbroj.
Por per tendencen e emigranteve e kam idene shume te qarte, prej vitesh tashme.
Ata qe kur jane nisur ne ate takim, kushdo qe te shkonte t’i takonte, jane nisur me synimin per te gjetur te meta, jo per te bere pune.

Cfare tendence emigrantesh po flet? Ata qe e thane jane profesora dhe zyrtare ne Harvard, jo shqiptare dhe jane ata me te interesuar qe projekti te dale me sukses sesa pala shqiptare. Boll pe armiq kudo o shkabe, ndonjehere gjerat jane sic duken dhe kur robi eshte i paafte, i duhet thene qe eshte i paafte e t’ja hapi rrugen tjetrit qe mund te jete me i zoti. Ahmetaj eshte loser, edhe neper zgjedhje, te gjitha zona ku ai ka qene pergjegjes kane dale me humbje per PS. Shikoji vete.

Ndonjehere gjerat jane vertet sic duken, dhe tendenca e emigranteve tane eshte ashtu sic duket.
Emigrantet shprehen gjithnje si ti per shqiptaret, te huajt shprehen te kunderten e asaj qe thua ti.
Dhe mbi te gjitha, thone te kunderten e asaj qe thone emigrantet se thone te huajt per ne.
Kjo eshte tendenca.

Ja ke fut cik si kot se une s’po flas per shqiptaret, por per nje individ te caktuar nga grupe te ndryshme shqiptaresh. Edhe sic te thashe nuk eshte mendim nga shqiptaret, por nga te huaj. Ti thua nuk thone ashtu. OK, mua ma thane, ti e di me mire. C’te them une tjeter? Vazhdo beso cfare te duash, nuk ka ndryshim, autobuzi ka ikur, ne grijme sallate kot.

Une as qe e ve ne dyshim ate qe do thuash ti e individet e caktuar nga diaspora. Nuk zhgenjeni asnjehere.

Cilen pjese te kesaj me siper nuk arrite te kuptosh?*

*pyetje retorike.

Po ti gjembi cilen nuk kuptove nga ato qe thashe me lart. Te gjitha, me sa duket.
Perderisa ke bere kete pyetje.

E kuptoj qe te pelqen te sperdridhesh si… si i thone fjales, ah po, femer e perdale, por si gjithmone ja fut kot. Cfare eshte kaq e paqarte per ty?

  1. Kthupi thote organizatoret u ankuan per nivelin e Ahjmetaj
  2. Ti direkt hidhesh kundra se kujtove se u ankuan shqiptaret.
  3. Kthupi ta shpjegon prape qe ishin profesore e zyrtare te huaj.
  4. Ti vazhdon kercimet hu me hu per tendencat e emigranteve.

Kaq e thjeshte eshte.

Ah mer gjembi qe ti e do cdo gje me skeme qe ta kuptosh. Kesaj qe ke shkruar ketu i jam pergjigjur me siper, por ti nuk e kap dot. Kthupi e ka kapur e ka dhene argumentin e vet ashtu sic e mendon ai. Kur e di qe nuk kap, mos u fut kot ne valle, sepse e mbyt temen me postime jashte teme, ngaqe ti s’e kap dot temen,

Kthupin e terhoqe ne batakun ku doje ti por s’do te thote qe Kthupi eshte dakort me ty. Nuk besoj eshte aq shejtan budalla sa ti.

ik o gjemb tani se po ndot cdo debat dhe as e ke idene se per cfare flasin te tjeret.

shkeraba, sa here te lexoj ty mua me vdesin shume qeliza ne tru.

P.S. vazhdo bej flag komenteve te mia. Edhe pak do e mbushesh kupen.

je spamist o gjembi, futesh ne mes te debatit me postime jashte teme sepse nuk ke aftesine te kuptosh fjaline e shkruar. e lexon dhe nuk e kupton mesazhin ne te. futesh me qellimin per te prishur debatin duke e ndotur me postime spam.

Bye salben.

Hello cfaredolloj perdoruesi tjeter do regjistrosh.

ketij or tungjatjeta, une i them perkushtim.
Thote qe nuk i behet te futet me ne blog po hyn cdo dite.
Thote qe nuk do vije me por regjistrohet me 50+ llogari

1 Like