Diskutim i lire - Janar 2018

Nuk mendoj se aludon njeri qe emigrantet e varfer jane dembela.

Por gjithshtu eshte e vertete qe emigrantet nga Lindja e Mesme ne mase derrmuese nuk e duan Ameriken dhe po te jete ne doren e tyre na veshin te gjitheve me burka dhe pantallona trecerekshe.
E keqja eshte se edhe kur vijne ketu,nuk ndryshojne fare as ata as bijte e tyre sado qe kane nga 30-40 vjet ne SHBA.

Ke dhe islamofile ketu ne PPU qe duan ti vene minat SHBA-ve,po te ishte ne doren e tyre.

Nese kerkoni te hapni dyert per muslimanet nga Lindja e Mesme apo Pakistani,dakort hapini,por do te firmosni vdekjen tuaj,nese e mbani veten moderne.
Shikoni se si po vuan Europa nga 'multikulturalizmi"…dhe nxirrni mesime.

Kush pershembull? Cfare faktesh ke? Po hedh akuza shume te renda!

Lexo komentet ne PPU ,kur ndodh ndonje sulm terrorist, dhe nxirr perfundimet.

Kush te beri ty ekspert perfundimesh? Fakte, mos hidh akuza kot ne drejtim te pergjithshem. Une personalisht s’kam lexuar asnje qe te mbroje sulmet terroriste ketu. Sill shembuj.

Lexo nje fare armir dhe ata qe i vijne mbas…

Jam kurioz zoti gjemb, ngase nuk e kisha degju ndonjhere kete “drejtimin e pergjithshem”… c donit te thonit me shprehejen? Qe ky ACDC i hedh sterkalat e akuzave ne 1000000 mije drejtime njehohesisht apo se i le akuzat fshehte fshente si ata plakushet qe pjerdhin dhe qelibin gjithe dhomen dhe pastaj bejne sikur nuk dine gje? Cila nga keto e ilustron me mire kete shprehjen “drejtim i pergjithshem”, qe eshte pak postmoderniste, ngase perfshin ne vetvete edhe percaktimin e nje drejtimi, por edhe papercaktimin e pergjithesise. Si mund te kete nje drejtim nje dicka por te jete edhe e pergjitheshme… a nuk eshte absurde?

Edhe cfare pastaj se ka islamofile? Ata le t’i bien qemanese se tyre ti tendes.

Keto pergjithesimet me fjale si “shumica”, “80%”, “pjesa me e madhe” i keput vend e pa vend vetem ngaqe lexon gjera ne internet dhe TV. Keto jane argumente kafeneje, jo te pjekura. Jam i sigurt qe ti nuk ke asnje shok mysliman nga Lindja e Mesme dhe nese ke s’e ke shok te vertete, ke gjithmone ate friken se mund te jete terroristi i ardhshem. Dhe qe te te heq dyshimet, une s’jam mysliman, jam ortodoks. Ka vertet njerez qe nuk integrohen myslimane dhe jo myslimane, vijne ne SHBA duke patur parasysh konceptin e filmave dhe pesojne culture shock. Edhe shqiptare ka patur te tille e vazhdon te kete. Kapitalizmi eshte me i eger ketu se ne vende te tjera perendimore dhe kjo shkakton trauma psikologjike e sociale ndoshta me shume ose me shpesh se diku tjeter. America is a different kind of animal sic thone. Por sado te vertitesh ti, nuk jane shumica. Merr cfaredo statistike te duash dhe sille per analize dhe do shikosh qe s’jane shumica. Jane shumica e atyre qe nxjerr TV, mbase, po TV ate pune ka. Detroiti ka popullsine me te madhe myslimane ne Amerike, pse nuk shikon sulme terroriste aty? Somalezet myslimane jane te perqendruar ne Minesota, pse nuk shikon krime masive aty? Por del nje uzbekistanas apo nje shqiptar ne Nju Xhersi dhe oburra, keshtu jane shumica. Si do ndiheshe ti personalisht nese TV fillon e thote ore e cast “5 shqiptare u arrestuan duke planifikuar nje sulm terrorist ne Nju Jork” (http://www.nytimes.com/2007/05/09/us/09plot.html), ose “nje shqiptar nga Nju Xhersi shfaqet ne videot propaganduese te ISIS” (http://www.nj.com/atlantic/index.ssf/2018/01/man_from_nj_now_a_commander_with_isis_terror_group.html) dhe njerezit si ty fillojne pergjithesojne gjithe shqiptaret apo shumicen tone si terroriste?

1 Like

Ore vertet mendon se ata nga LM integrohen?
Jeni në vete?
Po nuk jane shqiptare muslimane ata qe te integrohen.
Jane lloj tjeter…
Shko futi ne ndonje xhami te tyren dhe nxirr perfundimin se a integrohen kjo specie apo jo.

Po cfare shumica o derezi shko ne tavoline me ta dhe porosit vere per qefin tend dhe do ta shohesh sa te preferojne.

1 Like

Lene mer burre, merresh me plehra mosmirenjohes e hipokrite qe dje dolen nga balta, sot te bojne politiken e USA me mire se Donald Trump ( which is not very hard btw ). Bota e ketij legenit ndahet ne vetem dy grupe : " funderrina " dhe Fox News / Braitbart ndjekes. Nuk e di a ke kohe ketu, por me ate fillim cdo koment e fillonte me " idiote si ju ", "kur gjen ndyresira si ty " e blah, blah. Tani osht " mellow down " icik se ia tregun venin nja dy here, por katunari nuk leviz nga instikami. Me vu duret ne koke se kur dikush ia tregonte brimen ku me u fut, kishte argumentin provincial : " Po te pyesesh ata qe me njohin, s’kam pas problem per te terhequr vemendjen e femrave ", gjithmone jam vesh me rroba te jashtme, ata qe me njohin te gjithe thone se jam shume i zgjuar, shume i pasur, etj.etj. Qe me kujton njonin qe e kemi pas ketu nga nji fshat i jugut. Ne e kishim afru si te barabarte dhe e trajtonim pa ndryshim nga vetja jone ( shoke tironas te gjithe), se nuk ishte cun i keq, punetor dhe jo budall. Por prap se prap e kishte ate ndjenjen e inferioritetit dhe cdo gjys ore masi na tregonte na i ndodhi per veten, e mbyllte me nji tundje koke dhe : Nuk jam rr … k… une , pa i thone fare njeri qe je… kshu dhe puna e ktij rr… k… qe po flasim.

Nuk merret vesh kush ka dale nga balta ti apo une.
Une nuk jam mosmirenjohes,kurre nuk i jam mosmirenjohes vendit qe me priti.
Ndoshta me ngaterron me veten.

Kam ne puna nja 8 nga LM,nga vende te ndryshme.
Kur vjen e premtja ikin te tere ne xhami (paskan gjetur nje xhami ketu afer me punen) dhe falen cdo te premte.
Kur bejne keta keshtu,qe kane bere 2 Universitete,mendo nje njeri te thjeshte…ti thua integrohen.

Qyrranjos, mos m’u pergjigj mu se une iu drejtova Kthupit. Balten une e kam pas nga shpia der ke stacioni autobuzit te porcelanit. Ti e kishe nga koka te kembet, mjes dreke , darke. Vendi qe te priti, te priti ne saje te luftes qe kane bere ata qe shan bytha jote mosmirenjohese si sahat i prish 24/7, qe edhe nji zorraxhi si puna jote te kishe mundesi ta shijoje Ameriken pa dallim feje, ngjyre ose prejardhje kooperativiste. Pra demokratet. Ai shkerdhata, idhulli jot po i qit per bythe dhe po ndan familjet. Ishalla shko aq larg sa te te vijne te trokasin edhe ty ne dere …Ik tani se me vje per te vjell kur shof ate emrin tat.

Ku ndryshon fjalimi i Trumpi nga fjalimi i Clintonit?Clinton e nisi,Bush dhe Obama e vazhduan me zell ate qe nisi Clinton, Trump po e vazhdon ate qe nisi Clinton,Bush dhe Obama.Ai pas Trumpit do te vazhdoje atje ku e ka lene Trumpi e keshtu me rradhe.
Demokratet ne ate kohe qe jane bere ligjet per barazi sociale dhe raciale,ne vitet 1960 kane qene te gjithe kunder…lexo pak histori.
Une asnjehere nuk jam kunder emigranteve,thjesht jam per te pasur shume kujdes kur pranohen muslimane nga LM.
Nese ky eshte racizem apo cfare te duash quaje ti,se kam problem te me etiketosh.

Por vertet nuk ja vlen te merresh me nje funderrine si puna jote,qe ne cdo 2 fjale leshon vetem te shara.
Do te doja qe admini te nderhynte dhe te vendoste pak rregull kur ka ofendime personale.

1 Like

Edhe nje here ti e ke shume te ngushte diapazonin. Shikon ata 8 qe ke ne pune dhe thua nuk integrohet ASNJERI se keta qe bejne shkolle nuk integrohen. S’ka te beje shkolla fare, ka te beje deshira per te qene anetar i nje komuniteti me te mirat e te keqiat e tij. Antoni Athanas nuk kishte shkolle po s’mund te thuash qe s’ishte integruar. Ka njerez me 2-3 mastera e PhD si puna e atij Ilia Topes qe erdhi ketu ca kohe qe jane loqe nga mendte e kokes dhe jane nje fije peri larg nga te qenit vrases seriale. Ta kam fjalen qe s’mund t’i futesh te gjithe ne nje thes duke bere pergjithesime te asaj natyre. Secili eshte pergjegjes per veprimet e tij. Ja nje fakt i pamohueshem nga eksperienca ime: Kam shoke e krushq dhe ca te njohur nga Devolli dhe duke bere llogarite I bie qe 83% e devollinjve jane kokederra. Po perdor te njejten logjike qe perdor edhe ti, eksperienca personale me 8-9 veta qe njeh dhe pergjithesim per nje krahine te tere.

P.S.: E di ti qe komuniteti shqiptar ne Waterbury CT jane kryesisht devollinj dhe strugare dhe kane nje xhami aty? Madje emri zyrtar eshte Albanian American Moslem Community dhe kane vite ketu. Te integruar qe c’ke me te. Edhe kosovaret aty ne Boston shkojne ne nje xhami ne Revere, po s’jane terroriste, hallexhinj jane si shumica e emigranteve.

2 Likes

DOW -600 sot .qelbesirat liberale e hengren me sy .:blush:

Kupton ti, pse ata te 8 shkojne ne xhami cdo te Premte do te thote qe s’jane te integruar. Dihet boterisht qe integrim do te thote te kthehesh ne evangjelist.

1 Like

Po tani qe doli qe hetimi i FBI paska filluar nga greku e jo nga dosja cfare do te thote Sean Hannity? Do na tregoje ndonje video te ndonje aksidenti tjeter?

Dow down 600 point.
Dikush po konsultohet me avokatet e vet a mund te deklaroje Falimentimin nr. 5 po qe se vazhdon te shkoje poshte e me poshte …

Tired of winning yet ?

Dow down 700 at the close…700 at the close :pray:
Nejse 1050 pike poshte per kete jave nuk jane keq

https://www.msn.com/en-us/money/markets/stocks-tumble-as-interest-rates-shoot-higher/ar-BBIBtvE

4 week treasury bill rate 1.41% nga 0.49% qe ishte vjet…
Banka Federale do te ngreje interesat.Kjo ka cuar aksionet poshte,qe eshte normale pasi Dow duhet te jete diku tek 22K jo 26K

1 Like