Diskutim i lirë - Mars 2019

shto ketu qe strategjia e kriminalitetit ne politikë eshte pengimi me cdo mjet i drejtesise, psh
gjenerimi i perditshem i konfliktualitetit dhe kundravajtjeve te medha e te vogla, pare kufizmet e drejtesise aktuale per te menaxhuar ngarkesen

Te njejtat gjerat u them te ftohurave ngambrapa qe thone te njejtat gjera.

Ngjarja e Zelandes Re u shfrytezua nga MSM e medha amerikane per tu perdorur kunder Trump.
Natyrisht nuk ka asgje per tu çuditur, se per çdo gje qe ndodh ne bote dhe ne Amerike “Fajin e ka Trumpi”.
Edhe sikur te vine aliene nga kozmosi dhe te vrasin ca tokesore do thone qe : kjo ndodhi per shkak te politikes se jashtme te gabuar te Trumpit.
Meqenese vrasesi ishte i bardhe , dhe vrau njerez me lekure kafe, atehere akuza ishte qe kemi te bejme me “white supremacy” apo “white culture” , nocione te cilat, sipas tyre, jane forcuar me ardhjen e Trump.
Njehere nuk besoj se ekziston ndonje “white culture”. Pigmenti i lekures nuk eshte kulture.
Kjo eshte nje sajese thjesht per aresye propagande kunder te bardheve dhe per çudi perdoret nga te bardhet kunder te bardheve.
Ka kulture gjermane, kulture spanjolle, kulture italiane, por jo kulture e te bardheve. Historikisht te bardhet jane vrare midis tyre shume me shume se te bardhet me aziatiket apo te zinjte.
Te bardhet ne Europe jane urryer me njeri tjetrin nder shekuj.Luftera pa fund jane bere midis tyre . Ne ballkan kjo urrejtje vazhdon akoma edhe sot.
Pra perdorimi i termave “white supremacy” apo “white culture” jane shume te vjeteruara dhe nuk kane asnje te vertete ne shoqerite e sotme multikulturale.
Kjo terminologji thjesht perdoret nga politika per te fituar vota.
Rasti i ZR ka te beje me nje njeri qe ka pikepamje komuniste dhe qe pelqente politiken kineze.
Per me shume ai urrente Ameriken…

Edhe ky do rroka më shume se unë

Në këtë aspekt, ky vendim gjykate, duhet të shërbejë si një indicie e re për SPAK, për të rihapur hetimin mbi rolin e këtij personazhi në dy aferat e mëdha të Gërdecit, atë të demontimit dhe atë të trafikut të armëve, dy histori ku ky ka vepruar me të njëjtin grup pune. Provat janë pa fund dhe shumë më tepër se ato që i kanë mjaftuar kësaj gjykate amerikane. Mjafton të arsyetosh dhe punosh me standartin e kësaj gjykate, dhe drejtësia vjen vetë.

Faji i MSM eshte qe terroristi shkruan per idhullin tend: a symbol of renewed white identity and common purpose?

Rasti i ZR ka te beje me nje njeri qe ka pikepamje komuniste dhe qe pelqente politiken kineze.

:joy: :joy: :joy: Je perfundimisht i madh.

The suspect also reportedly said he was inspired by Dylann Roof, who killed nine people in a Charleston, S.C., church in 2015 in a racially motivated attack.

he was committing the killings “to show the invaders that our lands will never be their lands.”

Trumpi duke veto urdhrin e Kongresit: “People hate the word ‘invasion,’ but that’s what it is,” he said, according to the White House pool report.

It’s also the same language the man who killed 11 people at a synagogue in Pittsburgh last October used: In that case, the perpetrator blamed Jews for helping what he called “invaders” in the Central American migrant caravans who were trying to enter the US.

Ahead of the 2018 midterm elections, Trump tried to stoke fear and gin up Republican support by labeling a so-called caravan of Central Americans trying to enter America an “invasion” as well.

“That’s an invasion. I don’t care what they say. I don’t care what the fake media says. That’s an invasion of our country,” Trump said during a rally last November as his supporters chanted, “Build the wall.”

Nashi ai sikur e mburri trump per renewed white identity.ky tipi eshte kondra emigranteve dmth edhe kondra teje .ki kujdes me keta ektremistet e bardhe mos kujto se e kane vetem me emigrantet e paligjshem apo me ngjyre .

Eshte shantazh se po ta kishin me te vertete do e kishin rihapur dosjen e gerdecit .si thoshte farudin thanasi nese e mban mend :blush: : o flamur more flamur koka e falur s’pritet kurre

Une e kisha per Stokholmin, meqe i the Albes se ftohur nga se votuan per Doktor Mortjen nga sindroma. Per rihapjen nuk e di, por une te them te drejten nuk kam besim te keto organet e reja. Shqiperia Selanik e tatepjete, sic ka qene … Duhet te jesh Shkabe qe te thuash “nuk do jete”. Megjithese Shkaba thote qe nuk eshte already.

1 Like

The doctrine appears to have originated in Roman law, in the principle non bis in idem (“an issue once decided must not be raised again”).[8]

International Covenant on Civil and Political Rights

The 72 signatories and 166 parties to the International Covenant on Civil and Political Rights recognise, under Article 14 (7): "No one shall be liable to be tried or punished again for an offence for which he has already been finally convicted or acquitted in accordance with the law and penal procedure of each country

me ne fund, teoria e paketave, per te cilen kam vite qe kam folur, ka filluar te kuptohet edhe ne Shqiperi

Kjo eshte ‘ne princip’. Por ka mijra procese gjysesore qe rihapen kur dalin prova te reja (me kete nuk po them qe eshte e sigurt qe Gerdeci do rihapet)

Njehere bera sehir ate ceshtjen e OJ Simpson ne tv .nje nga avukatet po thoshte se edhe nese ai del ne tv e thote qe :une e bera .nuk e denon dot me .
Por mund te paditet qeveria shqiptare per neglizhence kriminale .veglat qe firmosen lejen e nje fabrike xhephaneje mu prane qendrave te banuara,autostrades nacionale,aeroportit kryesor te vendit duhen kredhurbrenda e qeveria te paguaje punitive damages jo just compensation.

Me te nxjerr kjo ftyra ne protesta, ik mytu me shurren tate me mire …

1 Like

Si do te rihapet Gerdeci,kur Fatmir Mediun sa e nderuan amerikanet?
Dakort titull honofirik eshte por nuk eshte pa gje.
Kete do te fusin ne burg per Gerdecin?Kush do ta fuse në burg?Se amerikanet nuk kane ndermend ta bejne.

http://www.panorama.com.al/fatmir-mediu-zgjidhet-anetar-i-komitetit-drejtues-te-inteligjences-dhe-sigurise-ne-kongresin-e-usa/

Rini e shkuar dem duke u futur ne kesisoj partish!

Ne vend te krijojne summer coding camps ku te mesojne kodimin e komputerave apo robotikes ua helmojne trurin me gjera te tilla .

1 Like

Coding, pune artizanale, apo cfaredo qe te sherben ne jete. Shumica behen juriste dhe ekonomiste dhe te gjithe kalojne nga partia per te kapur nje pune.

1 Like