Diskutim i lirë - shtator 2016

Do aplikoje njeri per llotarine Amerikane?

Elbasan i bukur, Elbasan. Foto Armando Babani

Pa jetuar asnje dite ne Amerike si shkaba ketu :slight_smile: te keshilloj mos apliko se do fitosh, mos thuj qe ste thashe :slight_smile:

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Sbesoj se atje eshte me zhgenjim se ketu :confused:

1 Like

eshte shume shtrenjte amerika nuk ta sygjeroj

Mos shkoni ne US se po vjen ajo kometa ne foto me lart.

shkabes po i tregon Ameriken? Ai i njeh te gjitha vendet e botes.

“Hajde baba te te kallezoj urat (e New Yorkut)” i thone kesaj :slight_smile:

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

http://www.dritare.net/2016/10/05/prostituta/1

Vari *Art.

Franc Koruni

@Shkaba pse e merr me kaq inat kete punen e vendeve perendimore? Me ben cudi kjo deshira per te share bahcen e komshiut ne menyre kaq te njeaneshme.

Jo me larg se disa dite me pare nje mikut tim i erdhen policet e bashkiakes i thane na paguani 20,000 ne muaj qe t’u leme rehat. Te njejten gje kishin bere edhe neper dyqanet e tjera. Pastaj ketu ke avokatin qe mendohet te te mbroje, te vendos doren ne shpatull te thote, sipas rastit dhe gjendjes, duhen nja 5/15/30/100 mije euro per ta mbyllur dhe del qe neser. Apo me banale, te sheh ne sy punonjesja e gjendjes civile per nje certifikate dhe ta ben jashte mase te veshtire per ta marre, sepse e meriton edhe ajo 500 lekshin. I ke edhe ne liveleak besoj nga keto videot e fiksit.

Ne dallim, vendet perendimore i kane shume me ne vije punet e tyre (bie fjala nuk paguajne gjobe 200 euro per te perdorur airportet) dhe meqe merziten, bejne luftra e zullume te tjera ne vendet e te tjereve. Sa per manjaket qe mbyllin vajzat nga 20 vjet ne bodrume lidhur me zinxhire, I ke edhe ketu, pa merak. Njerezit, ne thelb, njesoj jane gjithandej.

2 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Po s’ka ca muaj qe e gjeten ato gocat e lidhura me zinxhire andej nga Dibra. Njera ishte rritur ne kolibe e lidhur ashtu, ishte diku tek te 40-tat. Ti permend si te rreme nje fakt te vertete, gje qe e hedh poshte argumentin tend per kete ceshtje, sepse pikerisht nuk shpif njeri. Pse nuk thua qe eshte shpifje grupi i policeve gjobvenes me tager nga lart? Apo qe ketu mund te vrasesh rregullisht dhe te dalesh qe te nesermen? Sa shpesh ndodhin ketu keto dhe sa shpesh ndodhin ne USA?

Jam dakord me kete. Ato media qe flasin keshtu kane edhe nje audience te keqe. Lajmet qe lexohen aty jane te stilit “gruaja le burrin” dhe komentet “gruaja duhet t’i sherbeje burrit, kjo me siguri ka gjetur dashnor”. Une zakonisht i evitoj. Te thashe, njerezit ne te gjithe boten njesoj jane ne natyren e tyre njerezore. Une ate te pyeta, pse i pergjitheson perendimoret deri ne ate pike sa ke thene qe dergonin posacerisht batanije me morra.

Kjo eshte ceshtje statistike. Shqiperia eshte vetem pak milion banore, pjesa “perendimore” e njerezimit eshte disa miliard. Nese i krahason per 1000 banore, USA e ka 42.1 krime te dhunshme, shqiperia e ka 40.32

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Do te te pergjigjem tamam kur te jem me PC. Tani dua te te them qe s’je spin doctor i mire. Shikoje edhe ne google kete frazen “throwing the dead cat on the table”.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.