Diskutim i lirë - shtator 2016

Te thashe pra dy gjera: s’je spin doctor i mire dhe do te te pergjigjem pikerisht aty ku e ke ti tani debatin, duke prekur edhe debatin fillestar.

Aman si s’u lodhet me te njejtat muhabete. Meqe s’ra fjale, gjuha shqipe is too difficult to learn si drejtshkruhet apostrofi.
Ke trajtat e shkurtra te peremrit vetor ma dhe ta mos vendosni apostrof. Ke peremri pyetes cfare don’t apostrophe, vetem kur ky i fundit shkurtohet si ne rastet: c’u be? c’ishte?
Ke trajtat m’i, t’i’ m’u, t’u…jes, vendosni apostrof.
atij/asaj i + ate e = ia dhe jo “ja”; atij i + u = Iu dhe jo “ju”. (Ja perdoret vetem per te thene ketu: Ja ku eshte peshku i vjeter, ja u regjistrove ke i riu) Ia dhurova asaj VQ-ne. Iu lutem Pjerit te vinte ke peshku i ri.
Neve na dhe, Juve ju…vetem per rasen dhanore. Emerore dhe kallzore jane “ne na” dhe “ju ju”.
Neve na dhuruan zemra ne koment (kujt? neve na). Juve ju sinjalizuan privatisht (kujt? juve ju)
Adminet na cregjistruan ne nga peshku i vjeter (ke cregjistruan? Ne na).
Ju nuk e dini c’vendim ka marre Pjeri. (kush: ju)…etj etj

Na falni per mungesen e fantazise ne krijimin e fjalive, por e kisha me ngut.

6 Likes

:joy: je e modhe acquamarine:joy:

2 Likes

Une jam shume i dashuruar pas gjuhesise dhe ky postim made my day :slight_smile:

1 Like

msoni si bo print screen qafira se vetem dy dite e keni muncine me e shiju renditjen
1.ALBANIA
2.SPAIN
3.ITALY
:sunny:

3 Likes

Nejse Aquamarine, sikur s’shkojne “meqe s’ra fjale” dhe “iu lutem Pjerit”. :wink: :stuck_out_tongue:
P.S. Pa lidhje me ty se qellimin e ke te mire dhe shkruan ne menyre korrekte, por m’u kujtua nje komentues peshku (phd, dr., etj., etj. dhe tashme i ikur) nga USA, tip goxha arrogant, qe ankohej se peshqit s’dinin anglisht megjithese vete leshonte gafa te tipit “looser” per “loser” e te tjera qe s’mbaj mend.

Pse nuk shkon iu lutem Pjerit? …se kemi dhe msus gjuhe perqark neper peshk, i lutem te ma konfirmojne.
(Ne) iu lutem Pjerit eshte fjalia —> atij i + u (u-ja i perket formes joveprore te foljes lut; koha e kryer e thjeshte, menyra deftore, veta e pare shumes)

Po ti te pakten te me kishe korrigjuar parafjalen “ke” qe e them ne dialekt ne vend te “te/tek” sic eshte ne gjuhen standarde, sesa te korrigjoje “meqe s’ra fjale” qe duket qe eshte lapsus, jallaaa. Icik intuite mirkuptuese per lapsuset ju lutem.

1 Like

Po ishte tjeter qellimi im, jo te te korrigjoja.

1 Like

Ne nji note serioze : Une nuk falem por uroj qe te gjithe kush jane ne zonen e Hurracanit Mathew, iu rujt e mira. Me duket Agroni TR osht ne Ft.Lauderdale. Plako uroj te jesh largu dhe te jesh ne vend te sigurte. Thone qe osht shume i eger. Po s’pate ik, bujrum kur te dush. Seriozisht, kam qene vete ne ate situate dhe e di qe osht pune mooti. Be safe.

C’po ndodh me paskuqanin?? http://www.hashtagalbania.com/index.php/2016/10/06/drogohen-me-hashash-6-vajza-te-shkolles-9-vjecare-ne-paskuqan-perfundojne-ne-spital/

Filluan banet. lol Perfundimisht, shpresat se mos drejtimi i peshkut nuk do te ishte i deshtuar me versionin e ri, u shuan. Sic deshtuat me sukses forumin tjeter me censure e bane, ashtu do te deshtoni dhe kete. Edhe kete here, arsyeja e banit jane te tjeret qe me pergjigjen mua e qe qelbin forumin, nderkohe qe une as kam share e as kam fyer njeri. Ne as edhe nje postim te vetem. Ata qe thjesht s’jane dakord me ate qe thuhet, pa i share dhe pa i ofenduar, kane te drejte te te fshehin postimet. Por nese e ben dhe ti, merr ban. lol Deshtim te mbare, njerez. Po merreni me komunitetet online ne epoken e gabuar.

1 Like

dmth eshte i deshtuar?

Erion Veliaj sapo kurorëzoi me martesë Princin e Shqiptarëve LEKA II në Pallatin e Brigadave…Të trashëgohet çifti :slight_smile::slight_smile:

Profesor Toli?

Sigurisht qe eshte i deshtuar pa pjesmarrjen e shkabes! Edhe ai po na le lamtumiren me " lol Deshtim te mbare, njerez." (pavaresisht se prape do te shkruaje dhe do e spin-i te thote “une s’thashe qe po largohem” sic ka thene 20-30-40-50-60-70-80-90 here te tjera me pare.

Filluan accountet e reja.

1 Like

Mis bum bum…lol

2 Likes

Fotografite e Marubeve.

Si kane evoluar men dhe women’s underwear ne 100 vjet. Cilat ju duken me funny? :smile_cat:

E tmerrshme çfarë populli jemi, gjithë jetën me armë në dorë…haha