Diskutime të lira - dhjetor 2018

Po edhe konservatoret qe kritikonin Obamen per mosnderhyrje .problemi eshte qe Po Ike ata behen vater terrorismi e do te duhet te vec prape pasi te bejne nje 9/11 tjater si bene me Afganistan te cilin e land azat pasi iken ruset .

Po ti gjykosh te tjeret nga shembujt e tyre me te keqinj shqipot nuk duhen lejuar fare ne europe derisa zene vendin e dyte ne europe per burgaxhinjte e huj .

Me jep nje shembull te mire. Bota eshte e mbushur me koketallashe te ftohur ngambrapa si ti, po me thuaj nje qe te jete aq koketallash dhe i ftohur ngambrapa si ti sa te thote qe Suedia ka pasur perfitime nga emigracioni. Absolutisht shkaterrim ekonomik dhe shoqeror, per shkak te idoteve dogmatike si ti. Ti kur vjen fjala per emigrantet shqiptare, u permend vetem te keqijat, shoqja e Shkabes, kur vjen fjala per sirianet, latinot dhe zezaket e tu te dashur, aty nuk permbahesh, ata bejne vetem te mirat. Kush po i mbron shqipot, per mua kush ben krime ta kthejne pulle poste ne Shqiperi, po shqiptaret kane punuar me shume e jane integruar me shume se zezaket e arabet e tu te dashur. Me thuaj di ti rast qe afrikanet e tu te dashur ne Europe te punojne e te “fanno un culo cosi”, sic me thoshte nje italian per shqiptaret ne Itali. I gjen duke u marre vetem me pislleqe, me droge, me vjedhje ose shitjen e mallrave false.

Isha para ca ditesh ne Shqp. Shume pak ka ndryshuar nga hera e fundit (2016). Ah po, Lungomare ishte shume e bukur . Ama njerezit shume te trishtuar dhe te merzitur. Kesaj here as nuk te behej tu thoshe mos u merzitni se me mire do behet. Keq shume keq nga ana shpirterore dhe financiare :frowning:.

po dihet ajo,. ty vetem po te jete suma e sales ne pushtet te duket shqiperia bukur. ka spermosur mjaft tru ai gjithe keto vite

Edhe une isha ne vere (nuk kisha 25 vjet pa u kthyer, gati cdo vit kam qene), po kete here me bene pershtypje tre gjera: shqipot prane i kane syte nga “refugjatet” (mbase ata qe njoh une nuk jane superiore si Shkaba dhe rrethi i tij), shoferet shqiptare jane bere te qyteteruar, ndalonin dhe i linin kembesoret te kalonin (me kujtohet heren e pare kur kam dale jashte bashke me kolegun tim, vraponim per te kaluar rrugen edhe kur makina ishte 100 metra larg, shoferet ndalonin dhe hapnin syte, nuk e dinin qe ishim nga Shqiperia, ku te perfshinin makinat po te mos ishe me i shkathti, me i shpejti), dhe Permeti ishte nje mrekulli. Nga nje ane me vjen keq qe shqipot e lene vendin. se iken gjithe ai kapital njerezor (megjithese sa kohe qe Shkaba eshte aty dhe sa kohe qe Alba me zamete ngambrapa do te sjelle siriane dhe nigeriane, duhet te jem i qete), por nga ana tjeter, them shyqyr qe ikin, se aq me shume shpeton natyra. Nuk me vinte dhe aq keq kur shihja fshatra te braktisur, se aq me mire ishte per natyren, megjithese permetaret jane shume shume te qyteteruar, nuk kishin prere nje peme. Te ishin gjithe shqipot si permetaret, eh kush ishte si ne. Edhe ne qytet me thane nuk i mbyllnin dyert. Pastaj ai ajri i paster dhe ushqimet bio.
Nejse, qe t’u shpetoj disi goditjeve te Shkabes per punen e dhuratave dhe te shofereve, per mua Shqiperia ndryshon per mire. S’mund te presesh qe shqipot te jene kombi me i lumtur dhe me i lumtur ne bote, po te pakten pak nga pak gjerat po ndryshojne, aq mund te presesh. Ose te pakten keshtu i them vetes une, ngaqe po planifikoj te kthehem perfundimisht ne Shqiperi, i kam bere 200 mije dollare tashme.

Ka shume eksperienca personale qe kane ecur shume mire ne Shqp dhe qe ia vlen ti pergezosh per ate çfare i japin vendit dhe shoqerise. Por jane shume pak para nje deti injorance nga jugu ne veri. Dhe kjo injoranca qe po behet oqean me balena brenda eshte nga ato me te keqijat. Sepse perbehet nga copa mishi me dy sy qe nuk duan te zhvillohen por e mbajne veten per qendren e botes.

1 Like

Pellazg xhani ndersa ndritimi i truve Te momdhetareve eshte nje nga pasionet e Mia kendveshtrimi yt i botes si dhe fuqia jote perceptuese e nivelit Te Neandertalasve te hershem te bejne subject Te antropologeve qe jane Te specializuar per ate periudhe kur robt jetonin ne maje Te pemeve apo ne shpella.:blush:

E ka pare njeri @ACDC? Apo eshte duke festuar so much winning?

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-21/government-shutdown-updates

1 Like

Lol, ncq, Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa, ndonese duhet ta pranoj se ende nuk eshte ftohur ngapara, se mban Biblen aty dhe ia pret eren. i ka vene vetes misionin e ndritur te ndricoje mendjen e memedhetareve. Per nje Mesi si ti kishim nevoje. Une mezi po pres ardhjen e sirianeve te permbushin misioinin e Albes me zamete dhe e ftohur ngambrapa. Mos harro te na sjellesh edhe dashurine tende me te madhe, latinot

$200k? Hap nje lokal; jeton si mbret…

Meqe ra fjala ke Sirianet; nje pjese goxha e madhe e tyre mund te ngaterrohen lehtesisht per shqiptare.

Ia preve Albes me zamete krahet. Atehere Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa do sjelle vetem zezake, se megjithese dashujria e jetes se saj jane latinot, ka edhe nga ata qe u ngjajne shqipove.

Permeti eshte si nje seri kuklash ruse mrekullish.

Frike…

Te vine e te investojne ne Shqiperi tani qe Ed Rama e coi taksen e fitimit nga aksionet ke 8%.

Sma merrte menja se do bisha dakord me Ilir Meten ndonjehere ne jete time.

E ka Ulur apo ngritur?

E ka pergjysmu mi/mer shoqe/shok.

Mire ka bere qe e ka ulur .ata s’paguajne taksa sado ta vesh tarifen keshtu qe ule te ta quajne te pakten per nder :blush:

ka lezet, me te qeshur me te ngjeshur