Diskutime të lira - dhjetor 2018

UT kishte rreth 26 mije studente ne arsimin e larte ne 1990 o pellazg neandertalasi e kjo nuk i solli vendit asnje dobi .a nuk do te ishte me mire te mos genjenim shqipot e rinj se gjoja po marrin arsim te larte?

Ai qe e tha ne mes sheshit ate (e kam degju me veshet e mi, nuk du deshmitar) ka qene kokrra e reaksionarit asokohe. Vetem kamunist qe nuk ishte (ishin permbysur rolet asokohe…)

ndersa ishte e dhimbshme ti shikoje koha u dha Te drejte .ne shqiperi gjendja ishte katastrofike dhe tani pas 30 vjetesh pak ka ndryshuar ata do te kishin ngordhur urie dikur te mos ishin hedhur .

Kete jashtqitjen s’e maj mend por nga mikrofoni ke shkallet e Pallatit Kultures ka qene Ilir Kerni qe ka thone : " Keta qe iken ( me ambasadat) do i nxjerre deti ne breg sic nxjerr leshteriket " …

Du ju spik inglish moj korbeeeee😀po shqipen so e kesh mesuar te kurset e jehovait,patjeter!

Shkaba dhe alba jane e njejta gje! Te dy vuajne nga mungesa e perkatesise kombetare. Kjo e jehovait perkrah cdo gje jo shqiptare,ndersa ronaldinjua quan shqiptare vetem ata qe ne kete cast jetojne ne shqiperi.gjysma e kombit qe jeton jashte kufijve jo per faj te tyre dhe gjysma e shqiperise ne mergim,nuk jane shqiptare(sipas kritereve sorrosiste qe sundojne ne shqiperi),por greket,jevgjit,ndonje sirianan a kinez qe I ta rruga andej ,jane shqiptare sipas shkabe-lubonjes! Te dy jane viktima te qytetbotizmit . Armik I perbashket -kombi shqiptar

1 Like

Une e kam thene dhe një here : fakti qe ata qe e kishin në ato kohe stafeten (fillo me Gorbacov e mbaro me Ramiz Ali) nuk vrane veten, eshte prova absolute qe ata nuk besonin më (i vetmi qe besonte ende shkoi tu kendu internacionalen para skuadres se pushkatimit, fiks si sot para 29 vjetesh!! ). Fundja dhe Hitleri doli me burre e ja vu vetes.
Ja kshu kshu

Hala?
Te ftoj te lexosh ndonje diskutim timin me te dashurin z. Tazo nga i cili jam frymezuar.

sikur eshte 60% shifra e atyre qe duan te ikin Arbano, jo 31% .

1 Like

Ngele duke nxjerre kete “argumentin” o cope mishi. Je mjekuar ndonjehere ti per shembull, apo ke qene maje pemes. Ja doktoret ishin nje dobi, te dale nga UT-ja. Apo studioje ne Harvard dhe ishe e zene me refugjatet nga lufta civile ne Salvador atehere. Cabeji e plot te tjere ishin profesore ne UT e nxoren studente si ne cdo vend te botes. Ti po thua qe meqe Amerika kaloi depresionin e madh, ta mbyllnin Harvardin tend, gjermanet t’i mbyllnin universitetet e tyre, ruset p ashtu ne fund te viteve '80, greket e tu tani se fundmi e keshtu me radhe. Kur te them qe te ka hyre e ftohura ngambrapa keq, nuk beson, kujton se vetem qe e ke koken te mbushur me tallash eshte problem.

Ta pelqeu arban vegla . asinus asinum fricat Thote latini :blush:

Alba me zamete nuk ditka vetem citate nga Bibla ngapara, i qenka fut edhe latinishtes, megjithese kjo prape nuk ia heq ftohjen ngambrapa.

alba e jehovait me prof.dr doc as ilia tolen(serb nga toshkëza për ata që se njohin) do ishin një çift interesant:rofl: ndoshta nuk do bënin seks,për shumë arsye,po do ti nxirrnin dërmën shqiptarizmit me njëri-tjetrin! bëje ti moj qyqe hapin e parë se nuk i dihet:sleepy:

per hajr Krishlindjet peshku …per shume mote …
mua me pelqej posaqerishte kjo dite e sotme sepse prita mystafire te veqante te besimit musliman qe me dhurata nder duar dhe urimin per shume mote pasuan me pyetjen , ti je e krishter apo Dafne ? Jo ju thash por nje urim me shume nuk me bene keq , ndoshta me afroni me Zotin me shume se kam humbur rruge , per shume mote edhe ju e mire se vini …
E lezeqme ishte pytja e tyre ,e pse pra kemi ardhur me te uruar ? ( me plote habi )
Te me perkujtoni Zotin de …

3 Likes

Vegla ti vete e pranon se cilesia e UT eshte e dobet…njerezit ne njohje te problemit pranojne se mungojne laboratoret moderne tekstet te perkethyera keq trupa pedagogjike e dobet e korruptuar.kur keto gjera nuk jane zgjidhur per 60 vjet kur do te zgjidhen?sa kohe do te duhet ?cfare do ti thuash nje 18 vjecari qe s’ka 100 vjet Te prese derisa shqipot te ndertojne nje universitet persembari .

O cope ashtu me dy sy, ti je me keq se Adhamudhi, se ti thua, “Te dhemb ajo gjeja, prite, se grus tate ia ben siriani, sic ma ka bere mua latinoja … qejfin”. Kur cilesia eshte e dobet, duhet rritur, jo duhet rene me sepate. Une kam thene qe universiteti duhet te jete elitar. Dhe vec kesaj universiteti nuk duhet pare si qerrja qe e nxjerr nga bataku nje vend. Universiteti eshte ashtu si eshte nje vend dhe cilesia e tij do rritet kur te permiresohet edhe vete vendi, shkojne krahas.
Pastaj cne ti kaq e interesuar per arsimin e larte shqiptar, sa po e perhap idene tende gjeniale ne mbare blogosferen shqiptare. Te pakten patentoje idene tende, edhe vete merr ndonje lek, edhe ndihmon shoket e tu siriane, afgane, latino e afrikane, se edhe ata nuk kane ndonje universitet te shquar. Madje edhe miqte e tu serbe e greke nuk shquhen per universitete kushedi ce, thuaju edhe atyre t’i cojne studentet jashte. Sa me fat jemi qe te kemi mor aman.

Universitetet afrikane efendem qenkan me mire ne renditje se universiteti pellazg me prejardhje hyjnore te tiranes .
http://www.webometrics.info/en/Africa

si po i shkon trumpit ajo lufta me kinen?

Lajm i mire qe Shqiperia nuk ka vetem Shkaba