Diskutime të Lira - Gusht 2018

Nje pyetje me vertitet ne koke, e fut veten perfaqesuesi i kombit kosovar te gabelet e Ballkanit? Apo eshte gabel i perzgjedhur.

Ja dhe ky kelyshi i Sorrosit dhe i djalit te tij

Dallimi mes trapistit te kombit kosovar dhe ketij tjetrit edhe se perfaqesuesi i kombit kosovar i sheh shqiptaret si gabela, kurse Boletoni si myslimane. A nuk mblidhen dot dy kokat trapiste e te bien dakord t’i shohin shqiptare si gabele myslimane, domethene si Untermenschen

Isha duke pare rastesisht CNN-in ne palester dhe hasa kete lajmin:

Ka te drejte Edisoni, ja per shembull, paleot nuk pinin vere e birre dhe nuk semureshin. Thjesht vdisnin qe 20 vjec.

Je leshu ne pergjithesime dhe etiketime personale, ti shoqe/shok.

Ne nje rrethane te tille, pra, a po iu rruan trapin ti me doren tende te gjithe trampistave clintonistave dhe obamistave?

P.S. faktet ne fjale i kam sjellur ne ppu, para rreth dy javesh, jo vetem nga une, jane ketu dhe publike, megjithese s’e kam mendjen te spekuloj nese ke memorie peshku

Zonja Arbana, meqe paske keso mundimesh, per nje gje te jesh e sigurte, une asnjehere nuk e fus veten tek klientet e bordellos ku sherben ti familjarisht.

Me respekt

Sna the gje, prisja me shume nga perfaqesuesi i kombit te perzgjedhur.

Ok, sa per temen ne fjale:

HASHIM THAÇI ESHTE PROMOVUESI KRYESOR I IDESE SE SHKEMBIMIT TE TERRITOREVE ME SERBINE.

HASHIM THAÇI, PUBLIKISHT, TE GJITHE ATA QE JANE KUNDER IDESE SE SHKEMBIMIT TE TERRITORIT ME SERBINE, I QUAN QYQARE DHE ME TE KALUAR ANTIKOMBETARE.

HASHIM THAÇI ESHTE PRESIDENT I ZGJEDHUR ME 2/3 E PERFAQESUSVE TE POPULLIT TE KOSOVES. ESHTE SHEFI I UÇKse. HASHIM THAÇI E KA LEXUAR DEKLARATEN PER SHPALLJEN E PAVARESISE SE KOSOVES.

HASHIM THAÇI ESHTE PROMOVUESI KRYESOR I IDESE SE SHKEMBIMIT TE TERRITORRIT ME SERBINE. Shume kohe para takimit trump-putin, edhe me shume kohe para intervistes se bolton.

P.S. eh tash, dmth kush mohon keto fakte gjate diskutimit mbi kete tematike, me e pakta ia qeefte trump me bolton dhe clinton krejt familjen.

Sigurisht, ju te kombit kosovar me Thacin do ta keni inatin, se kur ai luftonte, ju spiunonit ferrave ata te UCK-se, ose ne rasitn me te mire, e late Kosoven. He do shash prape nga familja si k… derr qe je, me fjale i q… te gjithe, po me vepra duket se do te te kene tredhur Thaci me shoket e tij.

Jo, zonje, kur bolton thote “nuk nderhyjme kunder asaj qe pajtohen palet rreth shkembimit te territorit”, bolton eshte prorus.
Kur thaci thote “kush eshte kunder idese se shkembimit te territorit me serbine, eshte qyqar dhe antikombetar”, thaci eshte patriot i madh.

Nese permend tredhjen ketu, shih trurin tend me mirë

Po qe tredhjen e ke edhe ne tru, duket ngaqe nuk di te lexosh. Boletonin nuk e quajti njeri prorus per punen e kufijve, po i ka pasur qendrime te tilla proruse e proserbe qe me pare.

Bolton ketu u permend per ceshtjen e kufijve.
Se cka ka pase me pare, flasim kur te duash, por per faktin qe u permend ketu, hashim thaci eshte promovuesi i idese se kufijve. Shume muaj para se te deklarohej bolton, thashe. Pertej kesaj, nuk ke cka me fole.
Le te del nje lider shqiptar, ne pushtet, le te deklarohet me bindje kunder idese, pastaj te gjithe se bashku i shajme ameriken boltonin rusine evropen kurve etj.

Nga kush u “permend”? Une solla nje artikuj te Robellit ku ai permend gjera te tjera per prorusizmin e tij. Demokratet duan ta hetojne edhe kete si Trapin per lidhjet me Rusine. Je ti qe e kanalizon muhabetin vetem te Thaci e te ndryshimi i kufijve se ashtu te intereson, ashtu sic barazon se te intereson dhenien e naftes serbeve per te ngrohur kosovaret nga dhendri i Serbise me dhenien e nje celesi nje kengetari, qe ne fund te fundit eshte nje gjest qetesimi gjakrash, se askush nuk duhet te jete kunder paqes mes dy popujve. Them se e kanalizon muhabetin te kufijte, se kemi folur me gjere, a eshte e mire per Kosoven zgjedhja e Trapit apo jo. Sa per ndryshimin e kufijve, ta kam thene qe nuk ka kellqe Thaci ta hedhe si ide, se vetem perfaqesuesit e kombit kosovar ose ndonje si ata mendojne se Kosova eshte kerthiza e botes dhe vendi me i fuqishem ne planetin diellor. Thacit ashtu i kane thene ta hedhe si ide te testoje ujerat, se te tjere i kane bere planet.

Per temen e kufijve nisi ky diskutim per bolton.

Kush jane te tjeret? A e din ti konkretisht kush jane?

Apo, si gjithmone futi ndonje qofte me birra dhe llafe te mdhoja “m’ka thon njoni mu mer jahu”.

Ngrihu ca me lart, apo s’te ngrihet se te kane tredhur, e te shikosh koken e muhabetit e jo bythen. Po kete qe me ka thene “njoni muve” nga e gjete, apo nga tredhja e truve. Se vetem nje i tredhur nga trute nuk e kupton se “lidere” shtetesh qe nuk jane shtete, po protektorate, nuk kane as bythe e as takat te hedhin ide te tilla.

Po, ama ne kete menyre rezonimi cdo tradheti, gabim a veprim i keq eshte i justifikueshem. Sepse, “ata te medhenjte deshen keshtu”. Kur e di se eshte e demshme gjithmone eshte mundesia e doreheqjes, terheqjes (qofte edhe me cmimin e kokes tende a te familjes, sepse Jasharet btw dhane 50 anetare te familjes per ato troje qe ti po i ve ne pazar tash).

Tani jo se dua te bej priftin duke keshilluar paqe, nuk e kam kete autoritet se per vete nuk ja kam pertuar ta them timen me çdo kusht, edhe duke u grindur, por si pale e trete e pa implikuar ne konflikt, them se nuk ja vlen gjithe kjo shamata per nje çeshtje pa pik kuptimi.

Nuk e di te tjeret, ndoshta nuk marr vesh nga politika ne pergjithsi, por nuk po marr vesh asgje per çfare po diskutoni. Shof vetem nje grusht tjeter midis alabakesh.

Megjithese je perfaqesues i kombit kosovar, ti e di mire qe Jasharet nuk i dhane 50 veta per Kosoven 'shtet i pavarur", por pavaresia e Kosoves per ta ishte thjesht hapi i pare i bashkimit me Shqiperine. Nuk u vrane per te qene perfaqesues te kombit kosovar si puna jote. Mjafton te kujtosh nen cilin flamur luftuan. Sa per Thacin, une nuk po e justifikoj, po them ate qe thjesht duket, nuk duhet te jesh “rocket scientist” qe ta kuptosh. Qe ideja per ndryshim kufijsh nuk eshte e Thacit, as e Vucicit, ata jane thjesht tellalle.

Kur s’merr vesh atehere, rri e mos fol. Ti o plak duket sikur te ve njeri detyrim te flasesh ne cdo teme e per gjithcka. Fol per ate qe te intereson e leri te tjeret te flasin per ate qe u intereson.

Bash per kete hapin e parë jemi kah shahemi e hahemi. Hapi i pare ruan kufijt e sovranitetin.
Une 1 milion here jam tu e perserite qe Pavaresia e Kosoves eshte akti ma i madh patriotik ne historine e shqiptarëve (prej pellazgeve nese don). Shteti i Kosoves eshte goditja ma e madhe kunder serbise e rusise. Pergjithmone i shuan enderrat e tyre per dalje ne adriatik.

Nuk eshte rastesi qe te gjithe “patriotet e flakte”, te gjithe “te shiturit”, te gjithe argatet e beogradit, jane kunder shtetit te kosoves. Te gjithe.

Mire qe e quajte veten shqiptar, pa qeni qepen te haje. Nuk do te te quaj me perfaqesues i kombit kosovar.